Wybudzenia. Powrót do życia. Polskie historie

Wydawnictwo: Eureka
śpiączka, wybudzenia
zdrowie, medycyna
corn

O życiu decydują sekundy. Wypadek, udar, zakrztuszenie: co roku kilkanaście tysięcy osób w Polsce zapada w śpiączkę. Co powoduje, że niektórzy się z niej budzą, choć lekarze nie dawali im szans? Rodzicom Agnieszki Terleckiej sugerowano, że jej serce czy nerka może komuś uratować życie. Agnieszka wybudziła się i skończyła studia. Reżyser Mariusz Kobzdej po ośmiu miesiącach w głębokiej...

Reżyser Mariusz Kobzdej po ośmiu miesiącach w głębokiej śpiączce wrócił do życia. Żużlowca Piotra Winiarza wybudził warkot motoru. Trzynastoletniego Dawida – gol strzelony przez Cristiano Ronaldo.

„Wybudzenia” to poruszające historie osób, które wyszły ze śpiączki i tych, którzy nadal o to walczą, tak jak Ola – córka Ewy Błaszczyk. Połowa osób nazywanych czasem „roślinami” czuje, widzi, słyszy. Gdzie są, kiedy wydaje się, że „tu” ich nie ma?

„Wybudzenia” to też niezwykłe rozmowy z ludźmi, którzy przeciągają śpiących na „naszą” stronę, to pytania o sens życia, jego wartość i o to, kiedy rzeczywiście jest jego koniec.

źródło opisu: https://wydawnictwofronda.pl/

źródło okładki: https://wydawnictwofronda.pl/

Tematyka śpiączki i pogrążonych w niej ludzi została przybliżona społeczeństwu kilkanaście lat temu, za sprawą znanej aktorki i piosenkarki Ewy Błaszczyk, która wraz z ks. Wojciechem Drozdowiczem w roku 2002 powołała do istnienia fundację „Akogo?”.
Bodźcem do podjęcia tych, a także wszelkich późniejszych, związanych z w/w fundacją i kliniką Budzik działań na rzecz pacjentów znajdujących się w stanie śpiączki oraz ich rodzin był fakt, iż jej córka Aleksandra na skutek zakrztuszenia się tabletką w roku 2000 zapadła w śpiączkę i przebywa w tym stanie do chwili obecnej.

Książka „Wybudzenia. Powrót do życia…” autorstwa Katarzyny Pinkosz ukazuje nam historie wyłącznie polskich przypadków osób pogrążonych w śpiączce, a także tych wyrwanych z jej szponów, i ich rodzin.

W swoich niezwykle szczerych, choć bywa, że i trudnych, bo przecież o cierpieniu i bezradności, lecz także niegasnącej nadziei, rozmowach z bliskimi osób będących w stanie śpiączki autorka przybliża nam ich codzienne...

RECENZJA PREMIEROWA
Książka ukazała się 27 stycznia 2017 roku w wydawnictwie Eureka (które jest marką wydawnictwa Fronda). Autorką, która znalazła rozmówców i przeprowadziła z nimi rozmowy (trudne, bo nie jest łatwo przecież skłonić ludzi do mówienia o cierpieniu) jest pani Katarzyna Pinkosz.
A oto co o autorce podaje wydawnictwo:
Katarzyna Pinkosz - dziennikarka, autorka reportaży, od lat pisze o sprawach związanych z medycyną. Przeprowadza rozmowy z osobami,
które pomimo choroby dają sobie radę w życiu. Pracuje w wydawnictwie Edipresse Polska. Publikowała m.in. w „Świecie Lekarza”, „Do Rzeczy”, „Gościu Niedzielnym”. Za pracę dziennikarską otrzymała m.in. Srebrny Krzyż Zasługi, nagrodę św. Kamila, Nagrodę Zaufania Złoty Otis, „Sowę” Onkologiczną, wyróżnienia Dziennikarz Medyczny Roku, Kryształowe Pióro. Jest autorką książki „O dwóch takich. Teraz Andy” – o wyprawie
niepełnosprawnych podróżników na Aconcaguę, najwyższy szczyt Ameryki Południowej.
Przed przeczytaniem tej książki...

jeke | 2017-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2017

Między życiem, a śmiercią istnieje cienka granica, którą może przerwać wypadek, udar, zachłyśnięcie wodą, podtopienie, nagłe zatrzymanie akcji serca, czy zbyt mocny masaż tętnic mózgowych. Wystarczy ułamek sekundy i wszystko się zmienia. Znajomy świat rozpada się na kawałki.

Katarzyna Pinkosz-dziennikarka, autorka reportaży związanych z medycyną przeprowadziła wielogodzinne rozmowy z osobami, które przebywały w śpiączce, a także z ich rodzinami i lekarzami. Efektem tej pracy jest książka ,,Wybudzenia. Powrót do życia-polskie historie".

Mariusz Kobzdej spadł z roweru i stracił przytomność. W śpiączce był osiem miesięcy. Nikt nie dawał mu szans na normalne życie. Uratował go prof. Wojciech Maksymowicz, który dostrzegł coś co przeoczyli inni lekarze i przeprowadził odbarczanie mózgu. Po tej operacji pacjent od razu odzyskał mowę i pełnię świadomości. Dawid Pawlaczyk wracał na rowerze od kolegi, gdy potrącił go samochód tuż przed domem. Nie dawano mu szans na życie. Po...

Kryminalny-paragraf | 2018-07-05
Przeczytana: 27 czerwca 2018

Historie zawarte w książce są warte uwagi każdego czytelnika. Po jej przeczytaniu pozostaje nadal niedowierzanie jak to możliwe, że człowiek może zapaść w śpiączkę i po prostu nie obudzić się z niej nawet po paru latach.
Temat śpiączki bardzo trudny i ciężki do ogarnięcia zwykłemu człowiekowi.
Najbardziej przeraża to, że śpiączka może się przytrafić każdemu przy okazji jakiegoś wypadku, czy też choroby. Najstraszniejsze, że nie można niekiedy wybudzić chorego. Jeśli nawet taka osoba wybudzi się może mieć problemy z porozumiewaniem się lub nie móc samodzielnie chodzić.
Te historie uczą ogromnej pokory wobec życia. Nic się nam od życia nie należy.
Często możemy narzekać na swój los. Wydaje się nam, że kariera i pieniądze są najważniejsze w życiu. Jednak może się okazać, że wystarczy sekunda i wszystko stracimy. Nasze plany pękną jak bańka mydlana. I co wtedy? Załamiemy się czy będziemy cały czas walczyć o siebie czy o bliskich?
Dlatego cieszmy się swoim życiem jakiekolwiek by ono...

Narodzona | 2017-08-10
Przeczytana: 09 kwietnia 2017

Na tę pozycję trafiłam całkiem przypadkowo- interesuję się kliniką Budzik i obserwując ich profil na facebook'u, natknęłam się na ten tytuł. Oczywiście musiałam zakupić tę książkę. Miałam wobec niej wielkie nadzieje i się ani trochę nie zawiodłam! Niezwykle spodobał mi się pomysł z wywiadami i przedstawieniem opinii różnych osób- fachowców, pacjentów czy ich rodzin. Sama jestem powiązana z medycyną, więc cieszę się, że pozwolono mówić nie tylko specjalistom, ponieważ niejednokrotnie spotkałam się z sytuacją, w której rodzina czy sam pacjent lepiej przedstawili daną sytuację.

Gorąco polecam tę książkę każdemu, na pewno przewartościuje ona Wasze życie. Sama zaczęłam doceniać to, na co wcześniej nie zwracałam uwagi. Oczywiście znalazłam tam również treści, z którymi się nie zgadzam, ale to też dobrze- mogłam poznać punkt widzenia innych osób i podjąć refleksji na ten temat.

yyyyyyy | 2018-11-11
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam