rozwiń zwiń

Oksana

Okładka książki Oksana
Włodzimierz Odojewski Wydawnictwo: Twój Styl literatura piękna
568 str. 9 godz. 28 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Twój Styl
Data 1. wyd. pol.:
1999-01-01
Liczba stron:
568
Czas czytania
9 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788371635496
Tagi:
ostatnia podróż Ukraina stosunki polsko - ukraińskie
Średnia ocen

                7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Twórczość nr 11 (900) /2020 Piotr Biłos, Krzysztof Ćwikliński, Maciej Hen, Jarosław Iwaszkiewicz, Wiesław Myśliwski, Kazimierz Nowosielski, Włodzimierz Odojewski, Piotr Prachnio, Uta Przyboś, Thomas Pynchon, Piotr Wojciechowski, praca zbiorowa
Ocena 6,9
Twórczość nr 1... Piotr Biłos, Krzysz...
Okładka książki Kwartalnik Literacki Wyspa Miron Białoszewski, Marek Czuku, Cezary Maciej Dąbrowski, Seweryn Górczak, Jacek Komuda, Karol Maliszewski, Piotr Milewski, Włodzimierz Odojewski, Aleksandra Słowik, Maksymilian Tchoń, Miłosz Waligórski, Radosław Wiśniewski, Piotr Wojciechowski, Katarzyna Wójcik
Ocena 9,0
Kwartalnik Lit... Miron Białoszewski,...
Okładka książki Trzy córki Wellamo  i inne baśnie pisarzy rosyjskich XIX i początku XX wieku Włodzimierz Dal, Aleksander Kuprin, Dymitr Mamin-Sybiriak, Wasilij Niemirowicz-Danczenko, Włodzimierz Odojewski, Orest Somow
Ocena 0,0
Trzy córki Wel... Włodzimierz Dal, Al...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
173 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
4663
3431

Na półkach: , , , ,

Piękna, wzruszająca powieść o chorobie, cierpieniu, śmierci, demonach przeszłości, ale i o miłości oraz nadziei.

Mimo iż akcja rozgrywa się pod koniec XX wieku, wiele fragmentów dotyczy bolesnych kart polskiej historii - rzezi na Kresach, jakich podczas drugiej wojny światowej dopuszczali się Ukraińcy.
W tę dramatyczną i przerażającą przeszłość uwikłany jest główny bohater, który jako dziecko przypadkowo uniknął bestialskiej śmierci. Poznana przez niego podczas podróży po Włoszech Ukrainka Oksana jest dużo młodsza, wojnę zna tylko z książek i relacji swojej rodziny. Te ostatnie, podsłuchane wiele lat temu, nie dają jej jednak spokoju i nie pozwalają zapomnieć o udziale jej bliskich w krwawym napadzie na polską wioskę...
Bohaterowie, mimo iż początkowo wzbraniają się przed tym, wkrótce zaczynają dzielić się wątpliwościami i wiedzą o dramacie Polaków zamieszkujących Ukrainę, Podole, Wołyń.

Z ich opowieści powoli wyłaniają się skrywane przez lata tajemnice i lęki. Współgrają z nimi bieżące wydarzenia - podczas podróży po słonecznych Włoszech Karol i Oksana wciąż natykają się na medialne informacje o czystkach etnicznych w Jugosławii, a nawet mają okazję poznać rodzinę uciekinierów.
Oboje nie mogą pojąć, jak to możliwe, że w środku Europy rozgrywa się wielka tragedia, która przypomina im wydarzenia sprzed dziesięcioleci. Jak to możliwe, by śmiertelnymi wrogami stawali się sąsiedzi, koledzy z pracy, a nawet członkowie mieszanych etnicznie rodzin...
"Tak już jest, że ludzie wciąż powtarzają te same głupstwa, błędy i zbrodnie. Zmieniają się tylko uzasadnienia, ale i te nie za bardzo" - stwierdza Karol i ta jego myśl jest doskonałą konkluzją historiozoficznych treści zawartych w powieści.

Książka Odojewskiego nie jest lekturą lekką, łatwą i przyjemną ze względu na treść i poruszane problemy.
Dodatkowo lekturę utrudnia zawiły styl, bardzo bogaty język i skomplikowana, niezwykle rozbudowana składnia - zdanie często są tak długie, że zajmują niemal całą stronę. Dlatego najlepiej poznawać "Oksanę" w skupieniu - raczej nie jest to powieść do czytania w tramwaju czy przychodni zdrowia.

Piękna, wzruszająca powieść o chorobie, cierpieniu, śmierci, demonach przeszłości, ale i o miłości oraz nadziei.

Mimo iż akcja rozgrywa się pod koniec XX wieku, wiele fragmentów dotyczy bolesnych kart polskiej historii - rzezi na Kresach, jakich podczas drugiej wojny światowej dopuszczali się Ukraińcy.
W tę dramatyczną i przerażającą przeszłość uwikłany jest główny...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    222
  • Chcę przeczytać
    221
  • Posiadam
    38
  • Ulubione
    12
  • Teraz czytam
    6
  • Literatura polska
    5
  • Literatura polska
    4
  • Lektury
    3
  • Lit. polska
    2
  • Szukam
    2

Cytaty

Więcej
Włodzimierz Odojewski Oksana Zobacz więcej
Włodzimierz Odojewski Oksana Zobacz więcej
Włodzimierz Odojewski Oksana Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także