Wojna Domowa

Civil War
avengers, marvel
komiksy
Łukasz

Jeden z najsłynniejszych komiksów superbohaterskich XXI wieku, w którym Marvelowscy herosi stanęli po przeciwnych stronach barykady. W starciu Iron Mana i Kapitana Ameryki chodzi o podstawowe wartości. I – jak to bywa w największych konfliktach –- obaj bohaterowie mają rację. Na motywach tego komiksu powstał film Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów. Autorami komiksu są scenarzysta Mark Millar...

Na motywach tego komiksu powstał film Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów. Autorami komiksu są scenarzysta Mark Millar (Ultimates, Wolverine: Staruszek Logan) i rysownik Steve McNiven (Strażnicy Galaktyki, Wolverine: Staruszek Logan).

źródło opisu: https://www.sklep.gildia.pl/komiksy/312915-wojna-domowa-wyd-ii

źródło okładki: https://images.gildia.pl/_n_/komiks/komiksy/wojna-...»

Wkp | 2016-12-16
Przeczytana: 17 grudnia 2016

PO KTÓREJ STRONIE SIĘ OPOWIESZ?

To zdecydowanie najbardziej wyczekiwane przeze mnie wznowienie komiksu w tym roku. Pierwszy nakład od Mucha Comics zniknął już z księgarskich półek, tom kolekcji WKKM zbierający zeszyty tej historii także podzielił jego los, nadszedł czas by Egmont dał nieznającym jeszcze tej opowieści czytelnikom szansę na jej poznanie. Czy warto? Absolutnie tak. Bo to nie tylko jedna z najbardziej znanych i znaczących dla współczesnego Marvela opowieści, ale także jeden z najlepszych eventów, jakie ma do zaoferowania to wydawnictwo. Nie ma się jednak czemu dziwić, Mark Millar to taki głównonurtowy enfant terrible, osobliwy, często kontrowersyjny, ale zarazem absolutnie zachwycający swoimi opowieściami.

„Wojna domowa” za pomysł wyjściowy obiera temat bardzo prosty. Superbohaterowie wyrządzają wiele zniszczeń w trakcie swoich akcji, trzeba jakoś usankcjonować ich działanie, kontrolować. Część herosów opowiada się za – szczególnie ci, którzy nie kryją zbytnio swojej...

Marek Adamkiewicz | 2017-01-24

Recenzja dotyczy wydania Egmont 2016.

Komiksowe uniwersa superbohaterskie mają to do siebie, że raz na jakiś czas nadchodzą wydarzenia, które przewracają je do góry nogami. W przypadku DC Comics są to najczęściej wszelkiej maści „Kryzysy”, ale również Marvel miał w swojej historii kilka wielkich punktów zwrotnych. Ten z 2006 roku zapowiadał się jako jeden z najbardziej spektakularnych, ponieważ naprzeciwko siebie mieli stanąć bohaterowie wręcz ikoniczni – Iron Man i Kapitan Ameryka. Przed premierą czytelnicy zadawali sobie pytanie, co takiego mogło poróżnić tych dwóch herosów do tego stopnia? Odpowiedzi udzielił Mark Millar, któremu powierzono opowiedzenie tej, przynajmniej w zamyśle, przełomowej historii.

W Stamford dochodzi do tragedii. Podczas relacji na żywo z interwencji jednej z grup superbohaterów następuje wybuch, w wyniku którego ginie kilkaset dzieci. Wydarzenie staje się pretekstem do dyskusji na temat działalności zamaskowanych obrońców prawa. Ludzie nie czują się...

comboometga | 2016-12-16
Na półkach: Przeczytane, Marvel
Przeczytana: 16 grudnia 2016

Gdy wypożyczałam ten komiks z biblioteki, ktoś powiedział mi, że czytał i nie poleca, bo jest bardzo okrojony. Podziękowałam za radę, ale i tak go wzięłam, by sama przekonać się o tym, jak wypadnie.
Muszę przyznać, że komiks ogólnie w porządku i fajny, przyjemnie się przez niego brnie i łatwo, przede wszystkim. Ten ktoś jednak miał rację i teraz sama dobrze już to widzę. Jednak czegoś mi brakowało, właściwie to wiele. Być może przez fakt, iż znam już film, ale tak czy inaczej wszystko jest dla mnie za mało rozwinięte i zebrane w "kupkę", zamiast dopięte na ostatni guzik. Pomimo wszystko, jest to Wojna Domowa i przedstawia znaną (lub nie, jeśli ktoś nie zna filmu) historię, więc gdyby nie patrzeć na ekranizację, jest bardzo dobra.

PolishPopkulturę | 2017-10-10
Przeczytana: 10 października 2017

Taka tam bezsensowna naparzanka - jak to u Millara bywa. Podczas lektury cały czas łudziłem się, o, ja, naiwny, że może za tym konfliktem stoi ktoś jeszcze, kto chciał bohaterów poróżnić; że może to wszystko to część jakiejś większej intrygi i końcowy plot twist wyrwie mnie z kapci. Ale nie, nic z tych rzeczy. To po prostu 200 stron mordobicia. I tyle. Można przeczytać, bo jednak wchodzi szybko i bezboleśnie, ale w ogólnym rozrachunku polecam zainwestować w coś z sensem.

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

Mark Millar z każdym komiksem coraz bardziej wspina się w moim rankingu ulubionych scenarzystów. Epicka opowieść, w której nienawidzimy ukochanych bohaterów, a tych znienawidzonych zaczynamy lubić; pełna treści zmuszających do myślenia; wypełniona świetnymi scenami walk i momentami wpływającymi na życie tych najpopularniejszych z popularnych. Co najlepsze, zakończenie jest satysfakcjonujące i niezadowalające za jednym razem. Czytelnik wie, że chciałby jeszcze i chciałby inaczej, ale nie potrafi znaleźć odpowiedniego sposobu, żeby historię skończyć. I za to wielkie brawa. Warto wspomnieć również o fantastycznej kresce, jednej z lepszych w Marvelu. Po raz kolejny, brawa, Marvel, za jeden z ciekawszych crossoverów XXI wieku!

Brawa za doskonały scenariusz, owacje za świetną kreskę oraz aplauz za zgromadzenie wszystkich super-herosów w "jednym worku", czyli bodajże najlepszym z cross-overów Marvela! Czyta się świetnie, choć część wydarzeń poprzedzających "Wojnę domową" może troszkę skonfudować niektórych polskich czytelników (Spider-man w cybernetycznym kostiumie, zaginięcie Thora i Nicka Fury, Hawkeye kobietą). Trzeba naprawdę na bieżąco śledzić losy wszystkich marvel-frakcji i poszczególnych postaci, żeby się w tym na 100% połapać. Ale jest dobrze, świetnie, cudnie. Polecam!

Beo | 2014-09-18
Przeczytana: 18 września 2014

Zazwyczaj czytam komiksy dość długo. Lubię wniknąć mocniej w ilustracje bo w końcu to sztuka rysowana. Przy "Wojnie domowej" trudno mi było jednak powstrzymać się od przewracania stron bo fabuła bardzo wciąga. Jest rozbudowana, niejednoznaczna, wywraca dużo do góry nogami, wplata aktualne, rzeczywiste problemy świata (kontrola rządów nad obywatelami, zbyt łatwy dostęp do broni masowego rażenia - w końcu superbohaterowie są w stanie wiele zniszczyć). Pełno tu smaczków - dla mnie numerem jeden jest wejście smoka, znaczy Punishera, który jak zwykle jest zbyt ekstremalny dla wszystkich. Ma to wszystko jeszcze znakomite tempo i świetne rysunki. Wolę zamknięte całości tomów WKKM pisane i rysowane przez tę samych ludzi od początku do końca - tu widać, że całość została zaplanowana i wykonana niezwykle starannie choć niby można się było tego spodziewać - taka wojna zdarza się niezwykle rzadko.

Darth Dream | 2014-07-22
Przeczytana: 21 maja 2014

Rozczarowałem się trochę crossoverami Marvela, które ostatnio ukazały się w WKKM. Najpierw nadęte i bezsensowne Secret Wars, później średnio ciekawy House of M. Na szczęście CW odrodziła we mnie wiarę w komiksy Marvela. I zniszczyła kawałek wiary w superbohaterów. Czytanie She-Hulk już nigdy nie będzie takie samo. :<

Chyba każdy kto komiksami trochę się interesuje słyszał o fabule Civil War. Na skutek szkód wyrządzonych przez superludzi (o niektórych z nich miałem przyjemność czytać: wspomniany House of M i Wolverine: Wróg publiczny, w którym Logan próbował dokonać zamachu na prezydenta USA) uchwalona zostaje ustawa zmuszająca superbohaterów do ujawnienia swojej tajnej tożsamości i pracowania dla kraju. Iron Man, pachołek na usługach establishmentu, jest wielkim entuzjastą takiego rozwiązania. Kapitan Ameryka, który zawsze walczył o wolność, amerykańskie wartości itd., staje po drugiej stronie barykady. Reszta herosów też dzieli się na dwa przeciwstawne obozy (X-Meni jak zwykle...

Irimias | 2017-03-20
Przeczytana: 20 marca 2017

Kolejny dowód na to, że Millar jest kompletnym beztalenciem. Ma dobre pomysły, których zwyczajnie nie potrafi ani dobrze rozwinąć, ani logicznie przeprowadzić, ani w ogóle zaproponować czegokolwiek, oprócz taniej rozwałki. Wojna domowa to przeciętna produkcja sprzedana pod pozorem rewizjonistycznego spojrzenia na uniwersum superbohaterów. A w rzeczywistości nic się tu nie trzyma kupy. Punkt wyjścia bardzo dobry, wiarygodny, ale potem już motywy poszczególnych postaci są niejasne. Spiętrzenie uproszczeń, dziwnych cięć fabularnych, sprawiają wrażenie chaosu i pretekstu do rozwałki. Żeby chociaż ta rozwałka miała walory artystyczne. Ale nie! McNiven to jak kula o nogi - idealnie nadaje się do partaczenia swoją karygodnie nieudolną kreską tę już spartaczoną fabułę. Zero głębi, zero humoru, zero rozrywki. Stracony czas.

Szymon Świerczyński | 2019-02-06

Bohaterowie giną w tłoku, a ich motywację są banalne. Może taki był pierwotny zamysł - pokazać superbohaterów jako duże dzieci, które interesuje głównie dawanie sobie w nieskończoność po ryjach i szpanowanie, kto ma fajniejsze gadżety. Tony Stark od początku miał rację - tych typów trzeba trzymać na smyczy.