Maroko

Daniel Easterman Wydawnictwo: Świat Książki literatura piękna
Świat Książki
2005-01-01
2005-01-01

Przeczytałam dwukrotnie, kiedyś jako książkę sensacyjną. Teraz, bo zainspirował mnie marokański wątek w innej powieści i przypomniało mi się, że przecież jeśli szukam Maroka, współczesnego i z czasów II wojny, to powieść Eastermana jest gdzieś upchnięta w biblioteczce. Nie interesowały mnie tym razem tropy kryminalne i wyskakujące z szafy trupy, ale historyczne - dotyczące pokłosia drugiej wojny światowej, która jak się okazuje - nie dla wszystkich się skończyła. W obliczu wojny ludzie zachowują się różnie, jeden zostaje bohaterem, drugi po cichu mu kibicuje, a inny wietrzy okazję polepszenia swojego losu bez względu na wszystko. A po wojnie nagle okazuje się, że jest człowiekiem ustawionym ekonomicznie i społecznie. Tylko dusza czasem trochę uwiera. Rzecz bowiem o grzechach przodków, które prześladują przyszłe pokolenia i głęboko ukrytych skarbach.
Cała historia jest wiarygodna (choć może nie oszałamiająca),wątki historyczne godne poznania, marokańskie klimaty i zderzenie kultur egzotyczne tak jak trzeba, bohaterowie wzbudzają moją sympatię. Bardzo porządna, sprawnie napisana powieść

Początek tej książki był trudny, by nie pisać nudny. W sumie ciekawa historia, choć mam wrażenie, że zbyt mocno naciągana. Czy ta tajemnica rodzinna była aż tak istotna, by posuwać się do takich działań? Chyba nie... Zakończenie do mnie nie przemawia.

Sensacyjna powieść z wieloma wątkami. Jak w wypracowaniu Jasia — dostajemy i wątek romantyczny (Anglik z upodobaniem do Francuzek),i religijny (ten akurat nie jest zbytnio wyeksponowany, ale jednak wiara dominująca w Maroku ma wpływ na treść),i sensacyjny (zazdrośnie strzeżone sekrety, zagrożenie),i historyczny (tajemnica pochodzi z czasów drugiej wojny światowej),i kryminalny (trup ściele się dość gęsto, ale jeszcze nie pokotem)... Wszystko w egzotycznym, bo afrykańskim, sosie — kazby, natrętni przewodnicy, Tuaregowie...

Akcja rozkręca się dosyć niemrawo — wprawdzie dość szybko znajdują się jakieś zwłoki, lecz to tylko samobójstwo — ale w końcu książka wciąga. Za to w finale mam wrażenie, że deus wyskakuje z machiny.

I przy okazji ciekawostka przyrodnicza LC: na okładce widnieje nazwisko Easterman (da się przeczytać),ale za autora uznano Aycliffe'a. Żeby było śmieszniej, jedno i drugie to pseudonimy tego samego faceta. ;-)

Więcej szczegółów tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2017/03/maroko-obfitosc-watkow.html

Bardzo intrygująca fabuła książki trzyma w napięciu od początku do końca.
Mamy tu do czynienia z latami II wojny światowej i tajemnicami , jakie po sobie pozostawiła a które w nieoczekiwany sposób wpłynęły na życie współczesnych bohaterów.
Akcja dzieje się w Maroku co pozwala przy okazji poznać choćby częściowo ten kraj i obyczaje Marokańczyków.

Książkę przeczytałam w pewnych odległościach czasowych dwukrotnie z równie wielkim zainteresowaniem.

Polecam wielbicielom powieści sensacyjnych.

Bardzo intrygująca fabuła książki trzyma w napięciu od początku do końca.

Książkę przeczytałam w...

Czytając pierwszą połowę powieści, sądziłam, że z czystym sumieniem będę mogła dać siedem gwiazdek. Niestety, w drugiej części akcja zaczyna się ślimaczyć, a intryga - początkowo przestawiona w bardzo ciekawy sposób - rozmywa się jak lakier pod wpływem zmywacza... A szkoda, bo całość mogłaby być bardzo interesująca, gdyby autor nie zaczął przeciągać pewnych zdarzeń i nie poszedł na łatwiznę w końcowych scenach.

Pomimo tego powieść mi się spodobała. Najbardziej zaciekawiły mnie zdarzenia z wojennej przeszłości, które zaważyły na losach bohaterów. Poznajemy je dzięki retrospekcjom, które ubrane są przede wszystkim w listy i dziennik jednej z bohaterek. Ta różnorodność narracyjna to duży plus, bo pozwala spojrzeć na przeszłość i oczyma narratora wszechwiedzącego, i postaci, która przeżywa rodzinny oraz osobisty dramat.

Fabuła dość długo obiecywała , że będzie to książka wyjątkowa , ale w miarę czytania to wrażenie ulatniało się.Koniec był naiwny i rozczarował mnie.Wielkie wrażenie zrobił na mnie opis postaw bohaterów w obliczu wojny.

Na plus można zaliczyć ukazanie historii Maroka jak i jego współczesnego oblicza, intryga dosyć ciekawa, ale bohaterowie jacyś nijacy, ogólnie nic cudów.

Może byłaby ciekawsza, dyby nie rozczarowujące zakończenie - brak wytłumaczenia, takie troszkę pobieżne, jakby autorowi brakło pomysłu.

• II wojna światowa
  • Bliski Wschód