Metro 2033 2034 2035. Trylogia

Cykl: Metro 2033 (tom 1-3) | Seria: Uniwersum Metro 2033
Wydawnictwo: Insignis
Dmitry Glukhovsky
Cezary

Rok 2033. W wyniku konfliktu atomowego świat uległ zagładzie. Ocaleli tylko nieliczni, chroniący się w moskiewskim metrze, które dzięki unikalnej konstrukcji stało się najprawdopodobniej ostatnim przyczółkiem ludzkości. Na mrocznych stacjach, rozświetlanych światłami awaryjnymi i blaskiem ognisk, ludzie ci próbują wieść życie zbliżone do tego sprzed katastrofy. Tworzą mikropaństwa spajane ideologią, religią czy po prostu ochroną filtrów wodnych. Zawierają sojusze, toczą wojny. Artem, młody mężczyzna z WOGN-u, otrzymuje zadanie: musi przedostać się do legendarnej stacji Polis, serca moskiewskiego metra, aby przekazać ostrzeżenie o nowym niebezpieczeństwie. Od powodzenia jego misji zależy przyszłość nie tylko peryferyjnej stacji, ale być może całej ocalałej w metrze ludzkości.

Rok 2034. Od pamiętnych wydarzeń, które początek i finał miały na stacji WOGN, minął niespełna rok. Na drugim krańcu metra mieszkańcy Sewastopolskiej toczą walkę o przetrwanie z nowymi formami życia, wdzierającymi się do tego ostatniego schronienia ludzkości. Los stacji i jej mieszkańców zależy od dostaw amunicji, a te nagle ustają. Karawany giną bez wieści, urywa się łączność. Z zadaniem wyjaśnienia zagadki i przywrócenia dostaw wyruszają: młody Ahmed, leciwy, niespełniony kronikarz metra Homer i Hunter, który niegdyś zaginął wśród czarnych, a teraz się odnalazł, choć jego tożsamość budzi wątpliwości. Do wyprawy dołącza Sasza, córka wygnanego naczelnika Awtozawodskiej.

"Metro 2035". Kontynuacja historii Artema z pierwszego tomu kultowej serii. Na tę książkę miliony czekały przez całe dziesięć lat, a prawa do tłumaczenia wydawnictwa wykupiły na długo przed jej ukończeniem. "Metro 2035" jest przy tym książką niezależną i również od niej można zacząć przygodę z cyklem Glukhovsky’ego, który podbił serca czytelników w Rosji i na całym świecie.

Teraz cała kultowa trylogia dostępna w jednym tomie!

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Marcin Okoniewski | 2017-02-07
Przeczytana: 06 lutego 2017

Coś nadchodzi. Sami nie wiemy jeszcze co. Niepokój świata współczesnego chwyta nas za gardła. Humanistów najczęściej. W natłoku dezinformacji doszukujemy się ukrytych znaczeń. Powiązań. Konfliktów. Czasem nawet da się odczuć zapach palonego lontu prowadzącego do końca.
A może początku? Kiedy, jak i gdzie? Urodzony i żyjący w największym mocarstwie świata – Rosji, Glukhovsky, odpowie nam, że niedługo, że wojna i że skończymy pod ziemią. To solidna teza, aby przesiedzieć w Metrze do ostatniej strony.

Pierwszy rozdział wrzuca nas w rok 2033, prawie 20 lat po wojnie. Jej przebieg wywołać może wewnętrzny niepokój. Jej obraz jest dokładnie taki sam jakiego się spodziewamy. Kilkanaście rakiet, broń atomowa. Tyle wystarczy, żeby unicestwić cały gatunek ludzki. Prawie cały. Ostali się tylko nieliczni. Tylko w rosyjskiej Moskwie, głęboko pod ziemią, w metrze. Poziom radiacji nie pozwala oddychać i żyć na zewnątrz. W takim przekonaniu jesteśmy utrzymywani razem z głównym bohaterem –...

Habiel | 2016-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2016

METRO 2033:
Poznajemy Artema, którego rodzinną stację nawiedzają tajemniczy "czarni"-mutanty ,ze skażonej po ostatniej wojnie nuklearnej, ziemi. Zostaje powierzona mu misja uratowania całego Metra-ostatniej ostoi ludzkości. Przemierza więc stacje, trafiając na mniejsze lub większe przeszkody. Motyw bardzo prosty. Jest główny bohater, któremu sprzyja szczęście. Czasem aż za dużo szczęścia, moim zdaniem.
Mimo wszystko sam początek serii jest bardzo dobry. Zawiera wiele pomysłów i zaciekawia. Mnie zaciekawił aż tak, że czytałam go dwa razy. Dlatego z ręku na sercu polecam.
Ostatecznie- 7,5/10

METRO 2034
No, tu już trochę gorzej. Nie ma praktycznie wcale bohatera poprzedniej części, ani wątek czarny nie jest kontynuowany (chociaż "Ewangelia Artema" dawała temu szansę). Mamy za to nowego-starego bohatera oraz dwójkę kompletnie nowych. Szczerze pisząc, historia mogłaby się obejść bez tych dwóch całkiem nowych postaci. Nie przypadły mi one do gustu wraz z ich tragicznymi przeżyciami....

Krzysztof Szpałek | 2017-11-13

Wybitne arcydzieło (moja ulubiona książka) nigdy tak się nie cieszyłem z prezentu jak gdy dostałem 2035 :)

czerwie_z_cylindra | 2017-03-21

Ych. A trzeba było zamiast tego pograć w New Vegas...

Dawid Woźniak | 2017-01-02
Na półkach: Przeczytane, Ebooki

Trylogia jako całość się broni, ale i tak dużo bardziej polecam przeczytać pierwszą część i na tym skończyć. A jeśli komuś mało klimatu, to gorąco polecam serię "Uniwersum Metro" z genialnym - moim skromnym zdaniem - "Korzenie Niebios" na czele.

Gosia | 2017-01-20
Na półkach: 2017, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 20 stycznia 2017

Nie przepadałam dotychczas za fantastyką, ale po lekturze tej serii chyba zmienię zdanie. Wciągała momentami tak bardzo, że żal było odkładać książkę, żeby iść spać. Jednocześnie książki dają do myślenia....

grishka | 2017-09-07

Rewelacja - do taki książek się wraca...

Johanna89 | 2017-10-15

Książka zapowiadała się naprawdę ciekawie, pomysł na stworzenie życia w podziemiach metra....ale jednak wielkie rozczarowanie. Spodziewałam się czegoś dużo lepszego, a książka jest po prostu nudna.... nie mogłam się doczekać kiedy ją skończę.

Nirgal | 2017-06-16
Przeczytana: 10 maja 2017

Mimo wielu potworności opisanych w tej książce wciąga w swe macki opowieść nie z tego świata, chciałoby się powiedzieć.

CatBat | 2017-01-09

Ma swój klimat ale momentami niestety troszkę nudna. I zdecydowanie za długa, choć niektórzy uznają to za jej zaletę.

Dmitrij Glukhovsky odwiedzi Polskę z nową powieścią!

Trafiający do księgarń 22 listopada „Tekst” jest pierwszą powieścią realistyczną Dmitrija Glukhovsky’ego, autora bestsellerów „Metro 2033/2034/2035”, „Futu.re” i „Czas zmierzchu” oraz zbioru opowiadań „Witajcie w Rosji”. To proza na styku thrillera, kryminału, noir i dramatu. Pisarz już wkróce ruszy w trasę promocyjną po Polsce!

Wyjątkowe wydanie trylogii Dmitrija Glukhovsky’ego

„Metro 2033” - literacki debiut Dmitija Glukhovsky’ego - odbiło się szerokim echem wśród wielbicieli literatury postapokaliptycznej w Polsce i na świecie. Przerażającą, a zarazem fascynującą wizję ludzkości po zagładzie nuklearnej autor rozwijał w kolejnych powieściach w „Metrze 2034” i „Metrze 2035”. Wśród miłośników nurtu postapokaliptycznego trylogia Glukhovsky’ego jest już pozycją kultową.