Inkwizytor

Wydawnictwo: Tyrs

Początek wieku XIV. Herezja i nieprawomyślność wobec Kościoła to najgorsze zbrodnie, które trzeba wykorzenić z całą bezwzględnością. Inkwizycja na południu Francji poradziła sobie już z katarami, wie jednak, że jedna parszywa owca może ponownie zarazić całe stado.

Catherine Jinks w swojej powieści zabiera nas w średniowiecze, do czasów świętej inkwizycji, kiedy to namiętnie walczono z wszelkimi przejawami bezbożnictwa i herezji.

W niewielkim mieście Lazet we Francji znajduje się klasztor dominikanów ze Świętym Oficjum, w którym urzęduje dwóch Inkwizytorów heretyckiej nieprawości. Jednym z nich jest główny bohater i narrator powieści - ojciec Bernard Peyre z Prouille, a drugim jego zwierzchnik, którym do niedawna był wielce szanowany i poważany ojciec Augustyn Duése. Jego okrutna śmierć odbiła się echem po całej okolicy, a Bernard został wyznaczony, aby przeprowadzić śledztwo i dowieść prawdy, kto odważył się zaatakować i bestialsko zamordować inkwizytora i jego ochronę w drodze do jednej z pobliskich osad.

Czasy średniowiecza często określane jako okres ciemnoty i zacofania nie sprzyjały sprawiedliwości i prawdzie. Pod przykrywką inkwizycji, która miała tępić heretyków, a więc ludzi nie zgadzających się z nauką i prawdami kościoła, często...

allison | 2011-04-19
Przeczytana: styczeń 2011

Książka bardzo mnie rozczarowała rozwlekłą akcją, ale jakoś dobrnęłam do końca:) Na pewno byłaby lepsza, gdyby te same wydarzenia opisać na 1/3 objętości - miałam wrażenie, jakby autorka uparła się, żeby przekroczyć 400 stron...

Grzegorz | 2015-01-08

Jeżeli ktoś ma za dużo czasu, ale chyba nawet w takim wypadku nie warto tego czytać. Nie bardzo rozumiem, dlaczego autorka napisała to "dzieło". Może to jednak literatura sf?

poznanianka | 2013-11-01
Przeczytana: 08 lutego 2013

Z pewnością nie jest to arcydzieło, choć fabuła wydaje się być interesująca, postaci budzą jakieś tam emocje, nie nudziło mi się.
Schemat powieści trochę jest niezaskakujący, ale biorąc pod uwagę, że bardzo przypadły mi do gustu realia to całość raczej na plus. Średniowiecze jak się patrzy, dla mnie wiarygodność jest jednak ważniejsza od fabularnych cudów.

LIDIA | 2016-11-06
Przeczytana: 2007 rok