Hybrydy

Tłumaczenie: Agnieszka Jacewicz
Cykl: Neandertalska paralaksa (tom 3)
Wydawnictwo: Solaris
Hybrids

TTrzecia i ostatnia część trylogii "Neanderthal Parallax". W "Hybrydach" Ponter Boddit i jego partnerka z Ziemi Homo sapiens, Mary Vaughan, stają przed koniecznością pogodzenia życia w dwóch światach. Usiłują znaleźć sposób, aby ich niezwykły związek mógł przetrwać pomimo piętrzących się trudności i różnic. Przy pomocy zakazanej neandertalskiej technologii planują począć dziecko, pierwszego...

TTrzecia i ostatnia część trylogii "Neanderthal Parallax".

W "Hybrydach" Ponter Boddit i jego partnerka z Ziemi Homo sapiens, Mary Vaughan, stają przed koniecznością pogodzenia życia w dwóch światach. Usiłują znaleźć sposób, aby ich niezwykły związek mógł przetrwać pomimo piętrzących się trudności i różnic. Przy pomocy zakazanej neandertalskiej technologii planują począć dziecko, pierwszego hybryda - symbol nadziei na połączenie dwóch tak odmiennych wersji rzeczywistości.

Tymczasem na Ziemi zamieszkanej przez Homo sapiens zaczyna się zmieniać pole magnetyczne planety, dlatego szef Mary, tajemniczy Jock Krieger, coraz częściej z zazdrością spogląda na nie zdewastowany przez człowieka raj, jakim jest neandertalski świat.

źródło opisu: [Solaris, 2008]

Villiana | 2016-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2016

Z każdym tomem poziom leci na łeb na szyję, a wraz z nim moje zainteresowanie. Ale na szczęście to już finał, fajnie było poznać zakończenie, chociaż całość, zwłaszcza przy końcu pozostawiała wiele do życzenia.

Ponter i Mary próbują jakoś być razem i zgrać się ze sobą, chociaż ich kultury są zupełnie różne. Oboje przeżywają wiele dylematów, Mary nie chce rozstawać się z Ponterem na czas, kiedy dwoje nie jest jednym, jest zazdrosna o Adikora. Ponter znosi całość znacznie lepiej, tyle że wciąż sceptycznie podchodzi do skłonności ludzi do wiary w boga. A jednak, jak wskazuje tytuł, postanawiają się związać i spróbować spłodzić dziecko.

Nie wiem czego się spodziewałam, ale żadnego ‘wow’ nie było, wszystko dość ślamazarnie brnęło do przodu. Mary, z dojrzałej kobiety naukowca zmieniła się w irytującą zazdrosną podlotkę, co było momentami nie do wytrzymania. Zdecydowanie zabrakło napięcia. Owszem autor zaskoczył rozwiązując sprawę gwałciciela i wprowadził trochę napięcia pod koniec,...

Czytam-Sobie | 2016-06-11
Przeczytana: 10 czerwca 2016

Podtrzymuję swoją opinię o tej powieści: bardzo dobra!
Na koniec tylko jeszcze dodam, że gdy już skończyłam czytać, to przyszło mi do głowy, że autor chyba zainspirował się pięknym i znanym pewnie każdemu utworem Johna Lennona „Imagine”, bo wizja neandertalskiego świata to właściwie wizja świata przedstawiona w tej piosence:

"[…] Imagine there's no countries
It isn't hard to do
Nothing to kill or die for
And no religion too
Imagine all the people
Living life in peace

(Wyobraź sobie, że nie istnieją państwa
To nietrudne
Nic, za co można zabijać lub umierać
I żadnej religii
Wyobraź sobie wszystkich ludzi
Żyjących w pokoju)*

[…] Imagine no possessions
I wonder if you can
No need for greed or hunger
A brotherhood of man
Imagine all the people
Sharing all the world

(Wyobraź sobie świat bez własności
Ciekawe, czy to potrafisz
Nie potrzeba chciwości ani głodu
Braterstwo człowieka
Wyobraź sobie wszystkich ludzi
Dzielących się całym światem)"*

Wyobraźmy sobie, jak mogłoby być...

Gracjan Triglav | 2014-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2014

Trzy części Neandertalskiej Paralaksy (Hominids, Humans, Hybrids), tworzą zwartą, dobrze napisaną powieść science-fiction. Po przeredagowaniu można by rzecz wydać w jednym tomie – byłoby to wskazane, bo żadna nie tworzy jednolitej całości.
Czytadło przednie. Można się przy lekturze uśmiechnąć, można zadumać – można rzucić po nosem „no właśnie”... i o to chodzi w tym gatunku! Na kartach książki sporo się dzieje (tak pod kątem wydarzeń, jak i w głowach głównych bohaterów, z czego to drugie śledzi się z większym zainteresowaniem). Porządna, konstruktywna rozrywka, która nie jest czasem straconym.
Trzeci tom nie odstaje od dwóch poprzednich – niezmiennie jednak irytuje ciągłe przypominanie czytelnikowi who is who, oraz co zaszło wcześniej (co niestety robi narrator, więc jest wyłożone wprost). Jest to mimo wszystko jedyny rażący mankament, który idzie przełknąć.

W czasie lektury nie można się oprzeć wrażeniu, że autor przelewa na Pontera i cały jego gatunek nader lube mu rozwiązania,...

Tinkerbelle | 2013-03-28
Przeczytana: 28 marca 2013

Wiele mam na dobrą sprawę sprzecznych uczuć jeśli chodzi o tę książkę. Bardzo mi się podobała. Kwestie, które poruszała, teorie naukowe, wszystko to jest bardzo fascynujące. W mojej głowie (niezbyt naukowo rozgarniętej) pojawiło się wiele pytań. Czy rzeczywiście jest coś takiego, jak gen odpowiedzialny na naszą religijność? Pole magnetyczne i jego wpływ na ludzki mózg. Kwestia kastracji, etyki, genetyki i tego jak bardzo możemy w nią ingerować.
Świat neandertalczyków wydał się taki... nierealny. Czy może istnieć świat aż tak "doskonały", na dobrą sprawę tylko czekałam, tak po ludzku, aż wyjdzie jakaś ich ciemna strona.
Pytanie, czy świat bez boga byłby lepszy? Tu jednak wydaje się, że tak.

Hinaru | 2015-01-23
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 22 stycznia 2015

Książka jest na bardzo wysokim poziomie.
Zakończenie zaskakujące ale mogło być lepsze.
Oceniając całą trylogię muszę powiedzieć, że bardzo dobrze mi się czytało. Według mnie bardzo dobrze, że książka została podzielona na 3 części...nawet jeżeli to było ze względów marketingowych. Dzięki temu można było wprowadzić i nawet dobrze rozwinąć wątki poboczne.
Ogólnie POLECAM!

Michał_Rozkrut | 2016-11-24