Saudade

Wydawnictwo: Mamiko

Marta Kucharska – ur. 22.05.1984. Do tej pory prozę i poezję publikowała m.in. w Odrze, Toposie, Twórczości, Akcencie, Ricie Baum, Wyspie, Latarni Morskiej, internetowej stronie Biura Literackiego. Finalistka jednego z Połowów organizowanego przez Biuro Literackie, wyróżniona drugą nagrodą w konkursie TVP 2 „Dolina kreatywna”. Wydała do tej pory zbiór opowiadań „Kino objazdowe” i tomik wierszy „Abisynia”, nagrodzony 2 nagrodą w ogólnopolskim konkursie Złoty Środek Poezji za debiut poetycki. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.

źródło opisu: http://www.mamiko.pl/wydane.php#saudade

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/Saudade,651326530,p.html

Netula_CK | 2016-12-18
Przeczytana: 16 grudnia 2016

Nowe dla mnie wydawnictwo, nowa autorka, czyli w trzech słowach: jedna wielka niewiadoma. A że takie wyzwania lubię, gdyż niosą ze sobą zapowiedź zaskoczenia, czyli elementu szalenie istotnego w lekturze, to z chęcią podjęłam się recenzji „Saudade” Marty Kucharskiej, co mogłam uczynić dzięki uprzejmości wydawnictwa Mamiko.

Często jest tak, że wystarczy opis na okładce, by stwierdzić, czy jakaś książka nam się podoba, czy też odbiega od naszego literackiego gustu. Z „Saudade” od początku było trudniej – opis nic nie wyjaśniał, on czynił tę lekturę jeszcze bardziej nieprzewidywalną. Co więcej, gdyby po jej zakończeniu człowiekowi przyszło streścić wydarzenia, które rozgrywały się na kartach opowieści o tytułowej „samotności”, sprawiłoby to niemały problem. Bo wydarzenia i postaci w „Saudade” płynnie przechodzą jedno w drugie, wzajemnie sobie zaprzeczają, wodzą Czytelnika za nos, każąc zastanawiać się, która wersja jest tą prawdziwą i czy taka w ogóle istnieje. „Saudade” po prostu...

Stepan_Astachow | 2016-12-08
Naia | 2017-01-09