Rezerwat dla naukowców część I

Wydawnictwo: Solaris
7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Заповедник для академиков
Beata

Chyba najgrubsza powieść Bułyczowa, jaką napisał. Należy do cyklu Rzeka Chronos. Alternatywna historia radzieckiego programu atomowego. Sowieccy naukowcy, pracując w nieludzkich warunkach na polecenie Stalina i wszechwładnego szefa GPU, Jeżowa, pracują nad pierwszą bombą atomową, znacznie wyprzedzając amerykański projekt Manhattan czy badania niemieckich uczonych. Bułyczow z niezwykłą...

Bułyczow z niezwykłą wnikliwością opisuje sowiecki aparat represji i ludzi, którzy za nim stali.

Fakt wyprzedzenia innych państw w wyścigu atomowym, daje autorowi okazję do nakreślenia historii innej, niż znamy, do wybuchu II wojny światowej dochodzi w innych okolicznościach i inaczej się ona kończy.

źródło opisu: strona wydawcy

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Pierogi_i_Pączki | 2017-07-20
Przeczytana: 21 lipca 2017

Część I "Rezerwatu dla naukowców" to właściwie historia kryminalna z malutką domieszką fantastyki i historii alternatywnej na tle stalinowskiej Rosji wczesnych lat 30. Akcja dzieje się w sanatorium, w zamkniętym kręgu postaci, z krwiożerczym oficerem NKWD, pięknymi kobietami i szalonymi naukowcami. Bułyczow bawi się historią bomby atomowej, jakie drobne wypadki decydują o losie planety.
W Części II mamy historię alternatywną, Stalin dostaje w prezencie od NKWD bombę. Co będzie dalej?
Najciekawsze w części II są fantazje Byłyczowa o tym jak archipelag Gułag mógłby być wykorzystany do prac nad bombą, a nawet w samym kluczowym eksperymencie. No i jest jeszcze wątek Polski i Piłsudskiego, zresztą kluczowy dla części II.
Polecam.

RafikTornado | 2017-01-06