Wieczór trzech psów

Seria: Archiwum Polskiej Fantastyki
Wydawnictwo: Solaris
Beata

Jacek Sobota (ur. 1969) olsztynianin, filozof, pracownik Instytutu Filozofii UWM Olsztyn, tu uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych. Jako pisarz debiutował opowiadaniem "Splot" w miesięczniku "Nowa Fantastyka". Pierwszą opublikowaną książką był zbiór opowieści mortenowskich Głos Boga (2007), rok później ukazał się zbiór Padlina. Opublikował też monografię Literatura fantastycznonaukowa jako próba symulacji sytuacji konfliktowych (2011) a w 2016 ukazały się jeszcze Wyznania idioty - zbiór recenzji i szkiców krytycznoliterackich i monografia Filozofia fantastyki.

Wieczór trzech psów to obszerny wybór najlepszych dokonań prozatorskich Jacka Soboty. Spotykamy tu chandlerowskich bohaterów mrocznego Miasta Molocha czy stykamy się z ubraną w szaty fantasy alternatywną historią Męki i Zbawienia. Maciej Parowski nazwał prozę Jacka Soboty - Sobota Fiction, bo to rzeczywiście proza wysublimowana i niezwykle oryginalna. A język Soboty, jak napisał Łukasz Orbitowski "odurza bardziej niż wszystkie używki Philipa K. Dicka, a nastroje, które tworzy są tyleż posępne, co potępieńczo cudowne".

źródło opisu: strona wydawcy

źródło okładki: strona wydawcy