Snajper na froncie wschodnim. Wspomnienia Seppa Allerbergera

Wydawnictwo: Wydawnictwo RM
Im Auge des Jägers
historyczna
Michał

Wspomnienia snajpera Wehrmachtu z walk na froncie wschodnim spisane przez Albrechta Wackera to obraz wojny widziany oczami młodziutkiego niemieckiego żołnierza. Josef Allerberger był strzelcem wyborowym 3. Dywizji Górskiej, osłaniał starcia na najbardziej zagrożonych odcinkach frontu i był naocznym świadkiem najokrutniejszych zmagań między radziecką i niemiecką armią. Na swoim koncie miał 257 potwierdzonych zabitych, za skuteczność otrzymał Krzyż Żelazny.

Allerberger opowiada o swoich relacjach z towarzyszami broni, wspomina stratę najbliższych mu kompanów, przywołuje obrazy okrucieństwa obu walczących armii. Opisuje, jak trafił do wojska, jakie przeszedł szkolenie i jak wyglądały akcje. Przywołuje naturalistyczne obrazy umierania na polu bitwy. W jego relacji wojna jest bezwzględną walką o przetrwanie toczoną w myśl zasady: jeśli nie zabijesz, to sam zostaniesz zabity.

źródło opisu: http://www.rm.com.pl/product-pol-1067-Snajper-na-f...(?)

źródło okładki: http://www.rm.com.pl/product-pol-1067-Snajper-na-f...»

ryszpak | 2014-12-29
Przeczytana: 28 grudnia 2014

Książkę kupiłem 6 lat temu, dopiero teraz oddał ją "kolega". Przeczytałem wczoraj podczas podróży PKP Olsztyn - Poznań. Bardzo, ale to bardzo ciekawa. Nie dla ludzi o słabych nerwach, zawiera bardzo dużo drastycznych scen i wiele makabrycznych fotografii. Rzetelne przedstawienie wojny, chociaż muszę przyznać, że ciężko się czyta, ale może to być wina tłumacza.

Artem | 2017-04-24
Przeczytana: 15 marca 2017

Książka niestety nie jest napisana przez tytułowego snajpera co na początku mnie martwiło czy nie będzie to po prostu wymyślona i przerysowana historia ale tak nie było. Autor bardzo dobrze się przygotował i opisał nie tylko wydarzenia ale i taktyki czy bronie jakimi posługiwali się snajperzy a także ich samych i rozwój tego typu żołnierzy od 1 wojny światowej.
Książka na pewno nie jest dla młodszych czytelników, brutalnie i szczegółowe opisy a nawet zdjęcia. Mimo mojego zainteresowania tematyką 2 wojny światowej sam byłem zaskoczony brutalnością niektórych "ludzi".

*mały spoiler*

Scena która najbardziej zapadła mi w pamięć to brutalne gwałt i morderstwo węgierki gdy nasz snajper musiał się przyglądać temu i nie mógł nic zrobić gdyż był za blisko.

*koniec małego spoilera*

Także książka wywołuje mocne uczucia ale też ukazuje brutalność wojny i dokładnie opisuje działania niemieckiego snajpera i stosunek jaki mieli do nich nie tylko wrogowie ale i też sojusznicy.

Stonewall | 2014-06-19
Przeczytana: 2012 rok

W natłoku mody na kolejne wspomnienia Niemców i sowietów klepiących w kółko o froncie wschodnim ta książka wyróżnia się rzetelnością podejścia do tematu, ciekawą tematyką, realnymi zdarzeniami i brakiem relatywizowania niemieckich zbrodni. Książka obala wiele mitów, np. potwierdza, że Niemcy wchodząc do Rosji byli w wielu dziedzinach kompletnie zacofani w stosunku do Rosjan czy, że kompletnie zaniedbali indywidualne szkolenie strzeleckie swoich żołnierzy. Po przeczytaniu tej książki takie filmy o jak "Wróg u bram" bezpowrotnie spadają do poziomu odrealnionej bajki.

Czesław_czyta | 2015-05-21

Najlepsza z dotychczas "połkniętych" pozycji, które dają możliwość poznania relacji żołnierza niemieckiego. Brud, smród, krew po prostu wojna, opisana w bardzo realistyczny sposób. Szczególnie wnikliwa relacja o pierwszych ofiarach, pierwszym zabitym Rosjaninie i pierwszym poległym koledze. Warto poświęcić kilkanaście godzin aby zapoznać się z tą relacją. Ja przeczytałem ją od dechy do dechy za jednym zamachem. Polecam

jarr74 | 2017-04-12
Przeczytana: 2017 rok

„Dla jednych będzie to zimny zabójca, dla innych jeden z najuczciwszych walczących, biorący na siebie pełną, osobistą odpowiedzialność w służbie własnego kraju. Jednak w przypadku żołnierzy armii niemieckiej to pytanie ma swoje drugie dno- na ile młody chłopak z Tyrolu zdawał sobie sprawę, w czyim imieniu odbiera innym życie i do czego dąży armia, z która doszedł na rosyjskie równiny?”.

Nacechowana silnymi emocjami i falą traumatycznych przeżyć, wspomnieniowa opowieść o II wojnie światowej spisana przez Albrechta Wackera a będąca odbiciem losów Josefa Allerbergera, jednego z najlepszych i najskuteczniejszych strzelców wyborowych, niemieckiej 3 Dywizji Górskiej Wermachtu. To bardzo osobisty opis przeżyć głównego bohatera, wpisany w brutalne realia tego najstraszliwszego konfliktu XX wieku, ze wszystkimi tego bolesnymi i dramatycznymi konsekwencjami.

„Po tych pięciu dniach utracił resztki swej młodzieńczej niefrasobliwości. Koszmar morderczych walk odcisnął swe piętno na jego...

tbrk | 2014-09-18

Doskonała pozycja obrazująca wpływ działań wojennych na ludzką psychikę.
To co w książce wywarło na mnie największe wrażenie, to opisy w jaki sposób (tu akurat) Rosjanie i ich sympatycy obchodzili się z rannymi,jeńcami,czy też ludnością postronną.

MisantropiaeFloris | 2013-02-25

To jest prawdziwa historia snajpera, a nie jakieś amerykańskie szity. Książka obala wiele mitów, polecam !!

Lemur80 | 2016-04-23

Jestem nieufny w stosunku do tego rodzaju wspomnień. Nigdy nie ma się pewności jak bardzo w treść ingerowały osoby trzecie. Nie wiem w jakim stopniu wspomnienia Seppa Allerbergera zostały zbeletryzowane, "ukwiecone" i podkoloryzowane.

Wiem, że "Snajpera..." czyta się naprawdę dobrze z jednego konkretnego powodu - opisywane zdarzenia mają w sobie pierwiastek autentyczności. Skoro pojawia się "autentyczność", to automatycznie "wiarygodność" także powinna wyjść z cienia. No i wychodzi, z dobrodziejstwem dla całej książki. Właściwie zgodność historyczna przestaje mieć tu znaczenie w konfrontacji z przekazem mocnym niczym frontowy samogon.

Wspomnienia Seppa są przerażające, to tak jakby przez 260 stron czytać teksty kapeli grind-core'owej. Autor wali czytelnika obuchem w łeb, nie próbuje łączyć piękna przyrody z ludzkim okrucieństwem, jak czynił to np. James Jones. Jest zdecydowanie mniej poetycki, nie bawi się w sentymenty, ale nie próbuje też bronić nazizmu. Daleko mu do fantasty i...

Michał | 2017-01-02
Przeczytana: 26 grudnia 2016

Książka bardzo rzetelnie opowiada wydarzenia odbywające się na froncie wschodnim w czasie II Wojny Światowej oczami młodego żołnierza Wermachtu. Z punktu widzenia historycznego widać dbałość o chronologię i chęć wiernego oddania zaistniałych wydarzeń. Można dowiedzieć się wielu ciekawostek i przeczytać opisy wydarzeń widzianych z pierwszej linii okopów. Wiele sytuacji zostało opowiedzianych bez koloryzowania co sprawia, że czytelnik zadaje sobie pytanie jak ludzie mogą być zdolni do takiego okrucieństwa? Polecam szczególnie wydanie bogatsze o masę zdjęć.

krv | 2014-04-17

UWAGA, TO WYDANIE JEST WYDANIEM OKROJONYM O OKOŁO 100 STRON

Polecam zainteresować się tematem.

W Polsce wyszły dwie książki o tym samym tytule!!

ta jest skopana!