Latakia

Wydawnictwo: Biuro Literackie
poezja
Roksanna

Szymon Słomczyński to poeta, który nieustannie zwodzi czytelnika, zmienia maski i sięga po kolejne narzędzia, tworząc zaskakujące konstrukcje znaczeniowe. Przekrój tematyczny jego nowego tomu wierszy jest szeroki: od tytułowej Latakii, miasta w Syrii i zarazem odmiany tytoniu, poprzez serial House of cards, aż po malarstwo Edwarda Hoppera. Językowe szarady, rzadkie linie melodyczne i niby mimochodem wplatane rymy to nie jedyne zalety tej książki.

źródło opisu: Biuro Literackie, 2016

źródło okładki: biuroliterackie.pl

Stepan_Astachow | 2017-01-19
Na półkach: Posiadam

Jest trochę dobrych utworów. Przynajmniej czuć, że autor próbuje zrobić coś ze swoim zbyt autorytarnym podmiotem: w "Latakii" częściej go zagłuszając niż eksponując, przez co w trzeciej książce Słomczyńskiego mamy więcej świata, aktualnych problemów niż do tej pory. Bardzo mi się podobają wiersze takie jak "Bolt", "Cwany wodzirej", "Ola jest łabędziem", czy "Sześciu króli". Niestety, niektóre wiersze są nieporozumieniem, wręcz zakrawają na grafomanię, toteż w chwilach, gdy Słomczyński robi przytyk w kierunku tzw. "środowiska" i "krytyków" częściej się ośmiesza, aniżeli wychodzi z tego boju zwycięsko. Tak czy inaczej, polecam tę książkę - tym, których ciekawi rozwój "cudownego dziecka polskiej poezji".

Maciej1965 | 2017-08-03
Adele | 2017-06-03