Non-Stop

Okładka książki Non-Stop Brian W. Aldiss
Okładka książki Non-Stop
Brian W. Aldiss Wydawnictwo: Victor Gollancz Seria: SF Masterworks fantasy, science fiction
SF Masterworks
Non-Stop
Victor Gollancz
2000-10-04
2000-10-04

Bardzo fajne klasyczne s-f! "Non stop" to powieść, na którą warto znaleźć czas.

Bardzo fajne klasyczne s-f! "Non stop" to powieść, na którą warto znaleźć czas.

"Non-Stop" Briana Aldissa to ambitna próba stworzenia odrealnionego świata kosmicznego, jednakże w rezultacie książka cierpi na powolne tempo, niewyraźne postacie i niezbyt przekonującą fabułę. Pomimo interesującego pomysłu na eksplorację kosmosu, czytelnik może odczuć rozczarowanie brakiem głębszego rozwoju tematu oraz zawiłościami narracyjnymi.

Bardzo dobra i oryginalna powieść sci-fi autorstwa Aldissa. Ciekawy pomysł i równie ciekawe opracowanie. Autor, który należy już do klasyków tego gatunku, przedstawia nam niepokojącą wizję świata pełną tajemnic i sprytnie ukrytych metafor. Ogólnie naprawdę przyjemna lektura.

Jedna z tych powieści, co pokazują, jak może wyglądać życie ludzi, którzy zdecydowali się na długą podróż poprzez bezkres kosmosu. Moim zdaniem niezła, mimo że momentami banalna. Duży plus za aurę tajemniczości i zdolność utrzymania ostatecznej tajemnicy do samego końca.

Książka przedstawia dość oryginalną wizję podróży międzygwiezdnej, o której dowiadujemy się już od pierwszych stron. Dlaczego jednak mieszkańcy popadli w taką niełaskę losu? Tego z pewnością dowiemy się, przemierzając kolejne strony, jednak nie ma co liczyć na głębię postaci, czy jakieś niesamowite akcje. Interesująca jest tu głównie historia i tajemnice, których rozwikłanie zajmie czytelnikowi chwilę czasu.

Polecam ze względu na oryginalność i niezbyt dużą objętość, dzięki czemu nie odczuwa się takiej nudy, a wszelkie niedociągnięcia nie pozostają z nami na długo.

Długo nie mogłem pozbyć się wrażenia, że czytam alternatywną wersję „Cieplarni”, bo to i świat wykreowany od początku do końca, a i klimat podobny. Od drugiego rozdziału jednak wszystko się zmieniło – na korzyść. To całkowicie inne, ale jakże aktualne spojrzenie na zdobywanie kosmosu, myślenie o wyszukaniu planety, która będzie kolejnym rozdziałem w dziejach ludzkości, a właściwie jedynym sposobem jej przetrwania. To też bardzo trafna ocena zagrożenia, jakie niesie nie sama fizyka, ale biologia. Statek, który zabrał w podróż kolonistów nadal przemierza przestrzeń kosmiczną, nadal jest zamieszkały, choć obserwator – jakim jest czytelnik – nie znajduje w mieszkańcach podobieństwa do ludzi z Ziemi. A i sami mieszkańcy niewiele o sobie wiedzą, żyją w świecie skrajnie wrogim, z ekspansywną roślinnością, wrogimi wobec siebie plemionami i istotami, których pochodzenia można by się doszukiwać w legendach czy horrorach. Nic nie jest jasne, nic nie jest oczywiste. Jednym z mieszkańców jest Roy Complain, to on wiedzie nas do rozwiązania zagadki, choć nie jest to postać, którą darzyłbym sympatią. Wraz z kilkoma innymi wyłamuje się z praw rządzących klanem i wyrusza w podróż do „dziobu statku”. Sam nie jest przekonany czym ten „dziób” jest, nawet nie jest pewny, czy przeświadczenie, że mieszkają na statku jest słuszne.
I choć każdym, w tej grupie buntowników, kierują inne pobudki, to jednak cel mają wspólny: poskromić statek i się z niego wydostać...
Przemyślana fabuła, która umiejętnie odsuwa moment, w którym można odgadnąć co w trawie piszczy. Jedyny dysonans to „szczurzy” motyw, który charakterne SF spycha gdzieś w odmęty absurdu, szczególnie że to epizod zaledwie. Takie uatrakcyjnienie na siłę.

To jeden z tych powrotów do lektur z okresu nastoletniego, kiedy pojawił się miesięcznik „Fantastyka”, chłonęło się łapczywie książki z serii „z kosmonautą” Czytelnika, było się członkiem Śląskiego Klubu Fantastyki (ulica Mariacka nie kojarzyła się wtedy z Alfredem Szklarskim, który na tej ulicy mieszkał, i z panienkami lekkich obyczajów, których ta ulica była mekką, ale właśnie z ŚKF) i brało się udział w maratonach filmowych połączonych z giełdą książek SF organizowanych przez ten klub w kinie Światowid (pamiętam, że kupiłem tam „Ostatni brzeg”). Nie pamiętam już, która książkę Aldissa czytałem najpierw, „Non stop” czy „Cieplarnię”, ale obie były kiedyś sporym odkryciem. Jak większość rzeczy, hehe. W każdym razie chciałem tylko napisać, że z lektury z połowy lat 80-tych pamiętałem zadziwiająco wiele, a wszystko jakby wydobywało się z niepamięci w trakcie lektury jako swojskie fakty. Jak gdyby czekało na powrót do książki i w uśpieniu czekało na wybudzenie. A przed lekturą miałem wrażenie, że nic z książki Aldissa nie pamiętam (to samo zjawisko towarzyszy mi podczas ponownej lektury książek braci Strugackich). Nie napisałem więc niczego o książce, tylko o tym, co ukrywa się w pamięci. Przepraszam. Polecanie książek bywa w niezliczonych przypadkach chybione (nie każdy gustuje w SF),ale pisanie o własnych wrażeniach jest w 100% trafne. No to polecam książkę Aldissa, ale każdy czyta na własne ryzyko, czytając z otwartym umysłem, każdy znajdzie w niej temat do przemyśleń i coś dla siebie: akcję, tajemnicę, filozofię, wizje przyszłości bądź metaforę naszych czasów, tych niezbyt odległych w czasie, a może nawet dzisiejszych...

Książka była mi reklamowana jako super pozycja, po przeczytaniu napiszę tak - jestem zadowolony, ale nie zachwycony. Być może gdybym przeczytał ten niewielki tekst szybciej, wrażenie byłoby lepsze. U mnie niestety rozciągnęło się na kilka tygodni i może klimat i wrażenia gdzieś uleciały.

Specyficzny klimat ale powieść mocarna, dobre hard s-f się nie starzeje

Specyficzny klimat ale powieść mocarna, dobre hard s-f się nie starzeje

Bardzo ciekawy pomysł. Na początku trochę trudno się połapać o co chodzi i gdzie dzieje się książka. Potem jest lepiej, choć autor nie do końca albo niezbyt chętnie tłumaczy skąd wziął się jego świat. Niemniej warta polecenia.

Świetna i zaskakująca książka.

Świetna i zaskakująca książka.

• Science Fiction

Brian W. Aldiss Non-stop Zobacz więcej