Jak słuchać muzyki

Wydawnictwo: Więź
6 (4 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
muzyka
Vertebra

Książka Piotra Wierzbickiego, wielbiciela i wytrawnego znawcy muzyki, wprowadza w świat sztuki dźwięków zachodniej cywilizacji na przykładzie najsłynniejszych utworów. Ta komunikatywna opowieść o muzycznych przeżyciach przemówi do wrażliwości i wyobraźni zarówno najmniej wtajemniczonych, jak i koneserów.

źródło opisu: http://www.wiez.pl/Jak-sluchac-muzyki;s,karta,id,346

źródło okładki: http://www.wiez.pl/Jak-sluchac-muzyki;s,karta,id,346

Adrian Tync | 2017-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2017

"Jak słuchać muzyki" powinno nazywać się np.: "Czego słuchać jeśli chodzi o muzykę klasyczną i jeśli jej wcale nie znasz". Jeśli ktoś liczył na to, że książka będzie zawierała analizę niuansów odbioru dzieł, to raczej srogo się zawiedzie. Dostajemy wyliczankę arcydzieł, z największym naciskiem na Bacha, Chopina i Beethovena.
Pozycja powinna wyjść w serii "Dla Bystrzaków", wtedy byłoby wiadomo, czego się spodziewać.
Dla nowicjuszy może i wartościowa książka, ale trzebaby ją czytać akapit po akapicie i w międzyczasie odsłuchiwać sobie omawiane utwory, najlepiej w proponowanych przez Wierzbickiego wykonaniach, to wtedy to będzie miało jakiś sens.

abel | 2017-08-29
Przeczytana: maj 2017

Autor potraktował poważnie pytanie w tytule i z pełnym namaszczeniem opowiada, jak "przełamać się" i mimo że jest to trudne, zacząć słuchać muzyki klasycznej. Z niejasnych dla mnie powodów każe zaczynać od Moniuszki, lekceważąco pomija Mozarta, wychwala Bacha i Beethovena. Nie tłumaczy swoich opinii, wydaje arbitralne osądy, traktując czytelnika z góry i każąc mu wierzyć sobie na słowo. Nie jest to ani historia muzyki, ani wykład analizy dzieła muzycznego, to raczej luźne impresje starszego pana. Tylko kogo ma to zainteresować?

Piotr | 2017-01-26
Przeczytana: 25 kwietnia 2017