Diuna. Krucjata przeciw maszynom

Cykl: Legendy Diuny (tom 2) | Seria: Diuna
Wydawnictwo: Rebis
Dune: The Machine Crusade
Diuna

Tysiące lat zanim Paul Muad'Dib po raz pierwszy przekroczył piaski Arrakis, miał miejsce stuletni konflikt wolnych ludzi z myślącymi maszynami. To tych czasów sięgają korzenie zgromadzenia Bene Gesserit, Gildii Kosmicznej i jej nawigatorów, mistrzów miecza z Ginaza, Akademii Medycznej Suk i mentatów. To w tych czasach uciskani zensunniccy Wędrowcy przybyli na pustynną planetę Arrakis, gdzie stali się najwspanialszymi wojownikami we wszechświecie, Fremenami. Wydarzenia tu opisane dały początek śmiertelnej wendecie pomiędzy rodami Atrydów i Harkonnenów, która swój finał znalazła na stronicach Diuny...

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl

Krzysztof Baliński | 2013-12-23
Na półkach: Przeczytane, Kcnk
Przeczytana: 23 grudnia 2013

Dżihad butleriański trwa dalej….

Akcja „Krucjaty przeciw maszynom” rozpoczyna się ponad 20 lat po rozpoczęciu dżihadu, a kończy prawie 40 lat po rozpoczęciu dżihadu. To uświadamia jak długo trwa ta wojna. I co ciekawe w momencie jak kończy się ta druga część „Legend Diuny” nic nie jest rozstrzygnięte. Jeśli ktoś z was drodzy czytelnicy myśli, że w tym wszystkim chodzi tylko o opisanie tej rozróby jak towarzystwo i się wyrzyna nawzajem. Trudno tu mówić o rozlewie krwi skoro graciarnia, zarówno myślące maszyny jak i cymeki jej nie posiadają. Za to ludzie krew mają i w ramach dżihadu giną miliardami istnień ludzkich. Jeśli pomyśleliście, że jest to układ zero jedynkowy ci dobrzy, a ci źli to się również pomyliście. Czytanie książek uniwersum Diuna to niezwykle intelektualna zabawa, i tu autorzy po raz kolejny nie zawodzą. Po prostu autorzy niemożliwie utrudniają czytelnikom życie. Jasne, że czytelnik kibicuje w tym dżihadzie ludziom, i to jest zrozumiałe, ale ma okazję...

Stilgar | 2015-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2015

Jedna informacja powtarzana wiele razy staje się nudna. Z pamiętników Stilara.
Objętość książki nie odpowiada temu, co jest jej zawarte. Powtarzanie wielokrotnie opisów strasznie jest nurzące. Historia zawarta w drugiej części to dobrze nam znany opis totalitaryzmu i przekrętów z mim związanych. Sama opowieść snuje się powoli i jakby końcówka przyśpieszyła z uwagi na koniec książki. Jedyną ciekawostką jest zarys powstawania frakcji, które już dobrze znamy. Dla mnie książka nieco powyżej średniej. Zobaczymy, bo będzie dalej.

byłem_fprefectem | 2013-03-23
Przeczytana: 23 marca 2013

Napiszę więc co mi się w tej książce podobało. Otóż pięknie została wydana. Twarda oprawa z ładnym geometrycznym motywem, z którego złoceniem pobłyskuje litera "D". Obwoluta jak i jak zwykle niesamowite grafiki wewnątrz tomu Pana Wojciecha Siudmaka, który zajął się opracowaniem graficznym całej serii. Książka będzie wspaniale prezentować się na każdej meblościance jak i na regałach. I to już właściwie wszystko dobre, co można powiedzieć o tej książce.

Więcej na http://niepamietnikfprefecta.blogspot.com/2013/03/cega.html

Kwyrloczka | 2015-02-17
Przeczytana: 07 lipca 2014

Gniot.

Popek | 2014-10-22

Totalna porażka. Nie tylko w nawiązaniu do Diuny, ale w ogóle do jakichkolwiek książek. Historia nudna, banalna, postacie tacy sami. Jest napisana prostym językiem, ale co z tego, skoro tego się nie da czytać?... Trzeciej części nawet nie dotykam.

Jarek Tyrka | 2011-03-18
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 17 marca 2011

Ku mojemu zdumieniu czytalo sie naprawde niezle . Nie jest to oczywiscie pisarstwo tej klasy co Frank Herbert ale nie bylo takiego szoku jak wowczas gdy siegalem po pierwszy tom cyklu.

| 2013-10-09

Ciężko ustalić jednoznaczną opinię. Gdyby nie świadomość,że jest to preludium do Diuny wyjaśniające kilka kwestii zawartych w genialnym cyklu Franka Herberta zapewne nigdy nie sięgnęłabym po tę książkę. Styl pisania pozostawia wiele do życzenia, dialogi wydają się puste lub na siłę "przemądrzałe". Tom pierwszy jeszcze w miarę ciekawy. Dwa kolejne zaczynają się dłużyć. Ogromnym plusem jest przepiękne wydanie.

Grisznak | 2014-12-17

Ciut słabsze od poprzedniczki, ale jednak dalej dające się czytać bez zgrzytania zębami.

Michał M | 2015-04-15
Na półkach: Audiobooki, Przeczytane

grafomania i odcinanie kuponów od znamienitego oryginału.

ania_z_diuny | 2014-05-08

Najlepsza część prequelu