Outcast: Opętanie #1 - Otacza go ciemność

Tłumaczenie: Marek Starosta
Cykl: Outcast: Opętanie (tom 1)
Wydawnictwo: Mucha Comics
Outcast Vol. 1: A Darkness Surrounds Him
9788361319795
horror, egzorcysta, demony
komiksy
czomicz

Nowy komiksowy horror Roberta Kirkmana, autora Żywych trupów!

Kyle Barnes przez całe życie zmagał się z ludźmi opętanymi przez demony. Teraz szuka wyjaśnień. Niestety to, czego się dowie, może oznaczać, że jego los radykalnie się odmieni.

Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w zeszytach w Outcast #1-6.

TYLKO DLA DOROSŁYCH

źródło opisu: Mucha Comics, 2016

źródło okładki: http://muchacomics.com/

Marek Adamkiewicz | 2017-01-18
Na półkach: Posiadam

Podczas gdy praktycznie wszystkie wydawane w Polsce tytuły o tematyce superbohaterskiej przejęło inne wydawnictwo, Mucha Comics skupiło się w znacznej mierze na komiksowej grozie. Dopiero co zakończona została publikacja znakomitego „Fatale”, a już mamy okazję rzucić okiem na dwa nowe cykle. Pierwszy, „Hrabstwo Harrow”, miał premierę dwa miesiące temu i zaprezentował horror w formie nieco baśniowej. Za to drugi, „Outcast”, eksploruje bardziej klasyczne rejony. Opętania, egzorcyzmy, demony – to wszystko znajdziemy w kolejnym projekcie twórcy słynnych „Żywych Trupów”.

Kyle Barnes jako dziecko był świadkiem opętania. Demon posiadł jego matkę, ale wówczas chłopak nie zdawał sobie sprawy, z czym się zetknął. Miał tylko świadomość tego, że kobieta, która wcześniej go kochała, drastycznie zmieniła swoje nastawienie i zaczęła zachowywać się tak, jakby nienawidziła własnego syna. Koszmar miał swój ciąg dalszy, naznaczając małżeństwo bohatera. Trauma sprawiła, że wycofał się ze...

NieTylkoGry | 2017-02-26
Na półkach: Dział komiksu

Ostatnio dużo mówi się o serii Outcast wydawnictwa Image Comics, co spowodowane jest premierą serialu, którego pilot miał premierę w maju. Scenariusz do serii napisał Robert Kirkman, znany z takich komiksów jak The Walking Dead, Marvel Zombies czy Invincible. Wbrew pozorom nie jest tak łatwo zdefiniować gatunek, do jakiego należy ten tytuł. Po opisie z okładki chciałoby się rzucić bez wahania, że to typowy horror. Świecki egzorcysta Kyle Barnes we współpracy z pastorem zajmują się wypędzaniem demonów – widzieliśmy to milion razy. Ale czy na pewno?

Dziwny to horror, który nie straszy, prawda? Ale mimo to jest dobrym tytułem! Myślę, że te dwa zdania najlepiej definiują przynajmniej pierwszy tom. Cała magia polega na tym, że główną rolę odgrywa tutaj, przynajmniej po pierwszych sześciu zeszytach, powoli odkrywana w tle tajemnica. Niewątpliwie Kyle uwikłał się (lub uwikłano go? Kto wie?) w jakiś przerażający i zadziwiający konfilkt z demonami. Jest nazywany przez nie Outcastem, swego...

Chris3z8 | 2017-08-10

Solidna pozycja dla fanów tradycyjnej grozy, gdzie kruki zwiastują tragedię, a jesienne liście spadają z drzew niczym przemijające życie na prowincji. Roberta Kirkmana znam z serii o ,,Żywych trupach'' i widać, że zapowiada się kolejny tasiemiec, który będzie ciągnąć się jak guma od dżinsów sportowych. Amerykański autor nie zna umiaru. W ,,Outcast'' wali toną sprawdzonych numerów, jak ksiądz z kryzysem wiary, młody chłopak z drastyczną przeszłością (stracone dzieciństwo, kłopoty z matką). Miejscami pachnie Stephenem Kingiem, bo mamy moce, w których próżno szukać racjonalnego wyjaśnienia, religijne przemyślenia nasączone są zwątpieniem, a horror rodzi się w głowie i przybiera karykaturalne kształty.

Zerknę do drugiego tomu, bo fabuła jest wciągająca, choć nie ma napięcia ,,Żywych trupów''. Jest trochę wtórny, ma przesadną dramaturgię, lecz zachęcam do sprawdzenia, bo Kirkman jest zdolnym scenarzystą, choć potrafi walnąć głupotkę, po której się odechciewa czytania.

NieZnamSięToSięWypow | 2017-06-18

Roberta Kirkmana nie trzeba przedstawiać. Autor scenariusza do albumu Żywe Trupy, jest jednym z czołowych twórców komiksowych. Jego najsłynniejsza seria The Walking Dead, na podstawie której nakręcono serial, do dzisiaj cieszy się niemałą popularnością. Teraz za sprawą Mucha Comics możemy cieszyć się kolejnym cyklem autora – Outcast. I zdecydowanie mistrz grozy jest dalej w formie.

W niedużej miejscowości, gdzie życie toczy się swoim powolnym rytmem, młody chłopiec Joshua zostaje opętany przez demona. Zrozpaczona matka szukając pomocy udaje się do miejscowego pastora, aby ten wyzwolił jej dziecko. Gdy pierwsza próba zawodzi, zbiegiem okoliczności wielebny spotyka dawnego wychowanka Kyle’a Barnesa. Ja się później okaże będzie on kluczowym zawodnikiem w tym nadprzyrodzonym starciu.

Otacza go ciemność to pierwszy tom o dojrzałym już Kyle’u Barnesie, wokół którego zawsze działy się dziwne rzeczy. Na polskie wydanie Muchy Comics składa się sześć zeszytów oryginalnej serii od Image...

giera | 2017-01-16
Na półkach: Przeczytane w 2016

Robert Kirkman, ojciec „Żywych trupów”, produkuje kolejny komiksowy (i nie tylko) hit. Chodzi o serię „Outcast: Opętanie”, przy której wspiera go rysownik Paul Azaceta. Oryginalnie rzecz ukazuje się w stajni Image Comics, pierwszy zeszyt trafił do sprzedaży w czerwcu 2014 roku. Na chwilę obecną seria liczy 23 zeszyty, ale wciąż jest w produkcji, kolejne trzy w zapowiedziach na przyszły rok. Całość zebrano w trzech zbiorczych tomach (czwarty w przygotowaniu). Zupełnie niedawno pierwszy z nich trafił na polskie półki księgarskie. Za krajową edycję odpowiedzialna jest oficyna Mucha Comics. Tytułem wstępu warto jeszcze dodać, że na podstawie komiksu stacja Cinemax nakręciła serial telewizyjny. Pierwszy sezon liczy sobie dziesięć odcinków, premierowy wyemitowano 3 czerwca bieżącego roku.

Głównym bohaterem opowieści jest Kyle Byrnes, młody i zagubiony mężczyzna, który jako dziecko nie miał lekko. Żył tylko z matką, która się nad nim znęcała fizycznie i psychicznie, ale niewłaściwe...

Damian | 2016-12-11
Na półkach: Posiadam

Oceniam wysoko, bo to naprawdę bardzo dobry komiks. Świetny początek historii która może być rewelacyjna, genialna, ale może też być tak, że Kirkman zrobi z tego tasiemiec jak z Żywych trupów - a wtedy będzie słabo.

Mike Draven | 2017-09-02
Na półkach: Przeczytane w 2017