Without Merit

Without Merit
po angielsku
angielski
TinTincia

“Not every mistake deserves a consequence. Sometimes the only thing it deserves is forgiveness.” The Voss family is anything but normal. They live in a repurposed church, newly baptized Dollar Voss. The once cancer-stricken mother lives in the basement, the father is married to the mother’s former nurse, the little half-brother isn’t allowed to do or eat anything fun, and the eldest siblings...

“Not every mistake deserves a consequence.
Sometimes the only thing it deserves is forgiveness.”

The Voss family is anything but normal. They live in a repurposed church, newly baptized Dollar Voss. The once cancer-stricken mother lives in the basement, the father is married to the mother’s former nurse, the little half-brother isn’t allowed to do or eat anything fun, and the eldest siblings are irritatingly perfect. Then, there’s Merit.

Merit Voss collects trophies she hasn’t earned and secrets her family forces her to keep. While browsing the local antiques shop for her next trophy, she finds Sagan. His wit and unapologetic idealism disarm and spark renewed life into her—until she discovers that he’s completely unavailable. Merit retreats deeper into herself, watching her family from the sidelines, when she learns a secret that no trophy in the world can fix.

Fed up with the lies, Merit decides to shatter the happy family illusion that she’s never been a part of before leaving them behind for good. When her escape plan fails, Merit is forced to deal with the staggering consequences of telling the truth and losing the one boy she loves.

Poignant and powerful, Without Merit explores the layers of lies that tie a family together and the power of love and truth.

źródło opisu: https://www.colleenhoover.com/portfolio/without-merit/

źródło okładki: https://www.colleenhoover.com/portfolio/without-merit/

mclena | 2017-10-05
Przeczytana: 04 października 2017

"Not every mistake deserves a consequence.
Sometimes the only thing it deserves is forgiveness."

Świeżo po przeczytaniu najnowszej książki niesamowitej autorki Colleen Hoover nie wiem co powiedzieć. Zazwyczaj brakuje mi słów z nadmiaru kumulujących się we mnie emocji, lecz nie tym razem.

"Without Merit" to 100% Hoover i jednocześnie kompletnie nie ona. Nie ona, bo nie jest to typowy romans, bardziej coś z rodzaju młodzieżówki obyczajowej, ale o tym autorka uprzedzała od dłuższego czasu, a 100% bo zawiera cała jej dziwaczną osobowość, którą pokazuje w mediach społecznościowych. Stworzyła tak jakby nastoletnią wersję samej siebie, która w małych dawkach jest zabawna, ale w dużej porcji jak w tej książce była dla mnie ogromnie irytująca. Opis absurdalnej codzienności w jakiej żyje rodzina Voss momentami mnie usypiał i nie mogłam uwierzyć, że kiedyś będę ziewać czytając książkę C. Hoover, ale tak się własnie stało.
Trudno jest zrecenzować powieść, bo nie da się jej nie...

Kasiek | 2018-08-12
Przeczytana: 08 sierpnia 2018

Nieprzeciętna historia. Może nie jestem nią jakoś szczególnie zachwycona, jednak ma coś w sobie. Przede wszystkim autorka puściła wodze wyobraźni jeśli chodzi o charakterystykę głównych bohaterów, zwłaszcza jeśli chodzi o rodzinę Merit. Na pewno nie należą do przeciętnych osób, a ich wspólne życie nie jest łatwe. Tajemnica goni tajemnicę. Wszystkie "brudy" wychodzą na jaw, a jest tego wiele. Ciekawa historia i na pewno na długo pozostanie w pamięci.

mania_kch | 2018-07-27
Na półkach: 2018, Przeczytane

I jak zwykle historia stworzona przez Colleen Hoover wciągnęła mnie i przede wszystkim skłoniła do przemyśleń. Nie oceniam jej maksymalnie, bo nie do końca to jest to czego oczekiwałam po piórze Autorki, ale doceniam kunszt i pomysł.
Opisuje relacje rodzinne, bo o tym jest ta historia, bez ubarwień i przesady. Porusza temat choroby nie czysto fizycznej a tej co najtrudniej uleczyć czyli psychiki i duszy. I uważam, że zmierzenie się z tymi tematami wypadło bardzo dobrze.Prawdziwie. Przekonało mnie.
Polecam :)

Julia | 2018-08-19
Przeczytana: 16 sierpnia 2018

Rodzinny patchwork, wbrew tytułowi, z wartością.

Trójka dzieci z pierwszego małżeństwa: Merit, główna bohaterka, kolekcjonerka porzuconych trofeów, które kupuje za każdym razem, gdy jej samej coś nie wyjdzie; Honor, jej siostra bliźniaczka, "pół-nekrofilka", umawiająca z chłopcami, czekającymi na śmierć w szpitalnych oddziałach; oraz Utah, najstarszy z gromadki, perfekcjonista i samozwańczy edukator sąsiedztwa.
A także ojciec, zażarty ateista i wróg numer jeden miejscowego proboszcza, z nową, przewrażliwioną żoną i ich czteroletnim, kochającym wieloryby synkiem Mobym. Co ciekawe nowa żona, Victoria, to była pielęgniarka byłej żony, również Victorii, której co prawda udało się pokonać raka mózgu, ale przy okazji nabawić fobii społecznej, przez co od dwóch lat nie wyściubia nosa z domowej piwnicy.
Do kompletu dochodzi artystycznie utalentowany chłopak Honor, który myląc siostry na ulicy, całuje nie tę, którą powinien, oraz brat nowej Viktorii (wujek rodzeństwa?), chodzący w...

marcia | 2018-07-04
Przeczytana: 03 lipca 2018

"Nie masz prawa decydować, ile twoje życie znaczy dla innych ludzi."

Bardzo się cieszę, że jestem świeżo po lekturze najnowszej powieści pani Colleen, ponieważ jej książki to czyste życie.
Tym razem poznajemy Merit z pozoru zwyczajną nastolatkę, która jednak ma ogromne problemy, przytłaczają ją tajemnice rodzinne. Możemy śmiało stwierdzić, że dziewczyna ma depresje, jest zmęczona tym wszystkim, śpi o dziwnych godzinach, straciła zainteresowanie szkołą i ciągle płacze. Merit jednakże bagatelizuje to, uważa że ona mnie ma żadnego problemu i to wszyscy wokół niej powinni się zająć rozwiązywaniem swoich tajemnic.
Zmiany zostają zapoczątkowane, gdy poznaje pewnego przystojnego chłopaka... chłopaka swojej siostry bliźniaczki. Merit jest przez to zła na siebie, ponieważ powinna się kierować lojalnością wobec siostry, a jej serce robi to do czego zostało stworzone, po prostu CZUJE.

Bardzo podoba mi się, że w "Without Merit" wątek miłosny jest poboczny, ponieważ w większej ilości...

TINA | 2018-06-21
Przeczytana: 20 czerwca 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Początkowo po zapoznaniu się z opisem pomyślałam, że ta powieść jest dziwna i że to chyba coś eksperymentalnego w wykonaniu autorki. Później jednak stwierdziłam, że nie, bo to przecież Colleen i nie może być źle, historia na pewno będzie miała drugie dno. I tak właśnie było. Powieść rozpoczyna się dość leniwie. Poznajemy całkiem zwyczajną siedemnastolatkę i jej codzienne - niecodzienne życie, które z dnia na dzień zaczyna zamieniać się w piekło. Bo czy to normalne nienawidzić swoją rodzinę? A miejsce w, którym się mieszka nie nazywać domem? Z dnia na dzień z pozoru ciche życie członków rodziny Vossów zaczyna przytłaczać Merit. Narasta jej zazdrość o siostrę bliźniaczkę i jej popularności w szkole. Wzrasta jej niechęć i nienawiść do brata, któremu nie potrafi wybaczyć zdarzeń z przeszłości. Matka z ojcem przestali zwracać uwagę na jej istnienie, a macocha próbuje ustawiać ją w kącie za złe zachowanie. Na dodatek wszystkiego zakochała się w chłopaku swojej siostry i zaczyna się...

Cirya | 2018-09-17
Przeczytana: 15 września 2018

jestem pod wrażeniem! czytało mi się rewelacyjnie, książka niezwykła, momentami absurdalna, w naszych realiach aż niemożliwe by taka rodzina, jak rodzina tytułowej bohaterki, miał racje bytu! Sama bohaterka, Merit, podobała mi się bardzo! dodatkowo książka przemyca mądre wartości, niezbyt nachalnie, ale nie trudno się zorientować...
naprawdę fajna!

readforrhys | 2018-06-09
Na półkach: 2018, Przeczytane

Kto mnie obserwuje od dłuższego czasu ten wie, że uwielbiam książki Colleen Hoover (mam niejasne wrażenie, że bardzo podobnym zdaniem zaczynam recenzje każdej powieści CoHo ;P). Nawet i bez zapoznawania się z opisem fabuły wiedziałam, że chcę to przeczytać. Ot, z uwagi na samo nazwisko. Jak się jednak ma „Without Merit” do reszty?

Tym razem przyjrzymy się sytuacji siedemnastoletniej Merit, której rodzina jest, mówiąc krótko – nieco niecodzienna. Czemu? Jej matka mieszka w piwnicy, tata ze swoją nową żoną i dziećmi z obu małżeństw urzędują na górze. Merit ma siostrę bliźniaczkę, starszego brata Utah i młodszego – Moby'ego. O, a wspomniałam, że ich dom to tak naprawdę dawny kościół?
Życie Merit usłane jest ciągłymi rozczarowaniami, czy niepowodzeniami, jej rodzina nie jest już tak bliska sobie, jak była. Ale czy oni tak naprawdę byli kiedykolwiek zżyci? W końcu rodzinne tajemnice i spory ciągną się już od lat. Wszystko to prowadzi do tego, że dziewczyna „znika z własnego życia”,...

Isiak1989 | 2018-08-06
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 06 sierpnia 2018

Uwielbiam Colleen za "November 9" i "Maybe someday" a teraz również za "Without Merit", chociaż jest to książka zupełnie inna niż te wcześniej wspomniane.
W tej pozycji autorka przedstawia nam historię nastoletniej Merit i jej najbliższych. Rodzina Vossów krótko mówiąc jest dziwna. Każdy z jej członków ma sekrety, które nie mają prawa ujrzeć światła dziennego. Świadomą ich wszystkich jest jedynie Merit, która przytłoczona tym wszystkim wyjawia je w liście po czym usiłuje popełnić samobójstwo. Jest to impuls, by ci ludzie w końcu zaczeli ze sobą rozmawiać, zrzucili z ramion ciężar tajemnic.
Hoover wskazuje na mega ważne tematy (m.in. choroby psychiczne, depresja, homoseksualizm, zdrada), książka jest dojrzała, daje do myślenia, zapada w pamięć.

Truskaweczka | 2018-07-31

truskaweczka1.blogspot.com

Wiecie, że pani Hoover to jedna z moich najukochańszych autorek, po której książki sięgam w ciemno. Nic dziwnego, że przyszła kolej i na Without Merit, której opis już na samym początku mnie zaintrygował. No bo jak takie skomplikowane życie mogłoby nie zaciekawić? Kiedy tylko zakupiłam swój egzemplarz i przekartkowałam go, moja ekscytacja opadła drastycznie. Nienawidzę, kiedy w książce znajdują się jakiekolwiek obrazki. Tak bardzo mnie to drażni, że i w tym przypadku nie mogłam obejść obok tego obojętnie. Jeżeli są gdzieś osoby podobne do mnie i także wolą czysty tekst ciurkiem, to pamiętajcie, że tego tu nie dostaniecie. Wbrew pozorom jest tu całkiem spoko takich obrazkowych przerywników. Nie oznacza to natomiast, że fabuła była zła, tak naprawdę nie miało to na nią wielkiego wpływu. Zdziwiło mnie tylko, że autorka część obrazów pozywała dosłownie, a inne tylko opisywała. Jeżeli już coś robić to do końca, a nie połowicznie. Wracając jednak do fabuły,...