Nowe królestwo Grenady

Seria: Terra incognita
Wydawnictwo: W.A.B.

Nowe królestwo Grenady to fascynująca relacja o cudach, tajemnicach i zagładzie raju, który tak bardzo pragnęli zawłaszczyć Europejczycy. To historia odkrycia i podboju terenów dzisiejszej Kolumbii, począwszy od XVI wieku, wielogłosowy opis krajobrazów i mieszkańców, dziwacznych stworzeń, demonów, roślin leczniczych i trujących, bogactw, legendarnych miejsc, fantastycznych przygód towarzyszących eksploracji nieznanych ziem. Ale jest też Nowe królestwo... kroniką zwielokrotnioną, kroniką kronik, w której zapiski prawdziwych i zmyślonych podróżników, inkwizytorów, misjonarzy, konkwistadorów, fantastów i poszukiwaczy złota przeplatają się, uzupełniają i podważają wzajemnie. Nie ma bowiem jednej historii, jednej prawdziwej relacji ? prawda okazuje się wieloraką księgą złożoną z powiązanych ze sobą, ale często sprzecznych świadectw.Niezwykłe dzieło Adama Elbanowskiego to nie tylko lektura dla miłośników starych kronik i Ameryki łacińskiej, którzy gotowi są wkroczyć w labirynt ksiąg, dopisków, komentarzy i glos. Jest to również książka o wzajemnym przenikaniu się historii i f ikcji, prawdopodobieństwa i realności, rozumu i wyobraźni.

moscoviada | 2016-06-04
theo | 2016-01-12