Wróć, Aleksandrze!

Wydawnictwo: Akapit Press

Przyszedł do mojej żony w południe. Była w kuchni i obierała ziemniaki, kiedy usłyszała brzęczek domofonu, a potem głos Aleksandra w słuchawce. Zapytał czy może wejść, wpuściła go oczywiście. Przyniósł pizzę hawajską w tekturowym pudełku, i w białym, plastikowym pojemniku zestaw trzech sałatek polanych sosem francuskim. Była zaskoczona, bo nie zamawiała niczego w żadnej pizzerii. Ile ci płacę, Aleksandrze?Uśmiechnął się, przecząco poruszył głową i wyszedł... Kiedy wróciłem do domu, zapytałem: Skąd ta pizza?Powiedziała, że nie wie skąd, więc objąłem moją żonę i przez chwilę staliśmy nieruchomo pośrodku kuchni.

Karola18 | 2014-09-06
Przeczytana: 06 września 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Aleksander, jak można się domyślić, to młody chłopak, którego zgubiły narkotyki. Opuścił rodzinny dom i pogrążył się w nałogu.
Tak mogę streścić tą książkę bo praktycznie na tym się zaczyna i kończy. Nie jest powiedziane czy Aleksander wyszedł z nałogu i pogodził się z Karoliną. A to bardzo ważne dla czytelnika.
" Wróć,Aleksandrze" to książka mająca charakter uniwersalny. Jednak nie mogę jej zrozumieć. Nie wiem o co chodzi z Natanem i jego żoną i co ma z tym wszystkim wspólnego Nikola czy wyjazd do Zakopanego.
Gwiazdki odejmuje bo mam wrażenie, że " Wróć, Aleksandrze" to część jakiejś książki a nie oddzielny utwór.

eweluian | 2015-07-23

Kolejna książka o narkomanach. Zwyczajnie mi się nie podobała, ale jeśli kogoś interesują te tematy, może po nią sięgnąć.

czytałam bardzo dawno ale pamiętam że to była pierwsza książka jaką przeczytałam tej autorki i polubiłam ją

Lily_Caroline | 2011-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2011

Podobnie jak "Chwileczkę, Walerio..." ta książka zaskoczyła mnie sposobem w jaki ZOSTAŁA napisana. "Luźne kartki" i notatki Natana były przyjemnym urozmaiceniem i zmuszały do refleksji. Sama zaś opowieść wywołała u mnie przygnębienie..., ale to nic złego! Czy Aleksander wróci?

yootsuu | 2010-08-21

Aleksander mnie oczarował. moja pierwsza powieść Siesickiej po długim czasie odwyku od takich książek. świetna.

Natasha Natblue | 2012-09-06
Przeczytana: 01 września 2012

„Mam trzy latka, trzy i pół, jaram trawę, bo mam dół. Żeby była lepsza fazka, to zarąbię sobie kwaska.”
Autor: Monika Szwaja, Artystka wędrowna

Nastolatkowie w ostatnich czasach często sięgają po książki poruszające problem narkomanii. Najczęściej wśród wybieranych pozycji znajdują się „Pamiętnik Narkomanki” bądź „Dzieci z dworca zoo”. Jednak jest także wiele innych dzieł poświęconych uświadomieniu młodzieży jakim koszmarem jest uzależnienie i jakie niesie skutki. Dlaczego więc młodzi tak często próbują używek i ryzykują prawdę mówiąc całym swoim życiem? Rozejrzyj się dookoła, może i wśród swoich najbliższych masz kogoś, kto chciał tylko raz skosztować zdradzieckiej przyjemności, a zatonął w tym piekle po czubek nosa.. Niestety i w moim bliskim otoczeniu znajduje się taki człowiek, który zmarnował całe swoje życie i rozpętał wojnę w swoim domu. Zamiast wspierać matkę po śmierci męża, a młodszego brata po odejściu ojca postanowił wybrać inną drogę.. tylko czy na pewno...

Natalia | 2015-03-31
Przeczytana: 17 marca 2015

Monotonna historia osoby, która wplątała się w życie z narkotykami i innymi używkami. Cóż można powiedzieć, książkę czyta się jednym tchem, a żeby ją zrozumieć nie potrzeba używać wyobraźni. Poeta wszystko pokazuje od razu, wyszczególniona jest pomoc, osobom, ale także jak wiele trzeba dać, aby z tego wyjść. Główny problem to używki i ich kierunek do czego może zaprowadzić ta droga, którą wybieramy. Pewnie wiele plusów znajdziemy, gdyż książka zawiera dużo obrazków i jest pisana językiem potocznym. Książka dość dobra, ale nie urzekła mnie. Liczę i trzymam kciuki, że wam się spodoba.

yootsuu | 2013-09-18
Przeczytana: 2008 rok

przy wymienianiu książek o narkotykach podawane są zawsze te same tytuły. nikt nie pamięta o Siesickiej, która w sposób delikatny i typowy dla siebie nakreśliła ten problem... na "Wróć, Aleksandrze!" trafiłam po długim odwyku od Siesickiej i pozwoliła mi ona odkryć ją na nowo. uwierzyć, że można ją czytać w każdym wieku.

polecam, bo porusza. i na trwałe zapadnie w pamięci.

kasiek | 2011-02-07

mnie też oczarowała ta książka, ;)

Karolina Jarząbek | 2012-01-11

Jest kontynuacją "Chwileczkę, Walerio...". Tym razem bohaterowie mają już po siedemnaście lat, Wal, uczy się w liceum, tak samo była dziewczyna Aleksandra - Karolka, A sam Aleksander mieszka w pustostanie, razem z Nikolą i innymi narkomanami. W tej części poznajemy bliżej rodziców Walerii, a razem cały ogrom bólu, który wiąże się dla nich wszystkich z nałogiem i ogromny rozmiar milczenia, który łączy wszystkich głównych bohaterów. Milczenie jest potrzebne, bo poruszenie tematu, na który od tak dawna się milczy może przecież obudzić to cale cierpienie, które chowa się skrzętnie za codziennymi problemami. A może po prostu rozwodzenie się na ten temat jest zbędne? Przecież sam Aleksander coraz rzadziej podejmuję walkę, a nikt inny nie może walczyć za niego. W tej książce poznajemy świat za pomocą jeszcze jednego głosu - Natana, generalnie bohaterowie nawiązują ze sobą dialog, który w pełni poznaje tylko czytelnik.Ostatnia strona - mistrzowskim zakończeniem.