Komu mruczy kot

Wydawnictwo: Eurosystem
poezja polska, kot
poezja
Akasha89

All cats are magic in their own way… That is why witches choose them as their familiars. And Katarzyna Georgiou understands that magic, both good and evil, and brings it to life. Graham Masterton, pisarz W każdym innym świecie zauważasz różnic mnogość, niczym kalejdoskop rozbitych gwiazd na niebie. Tu podążasz mleczną drogą do spełnienia. Mówisz żegnaj, odliczając kroki w głąb...

Graham Masterton, pisarz

Tu podążasz mleczną drogą do spełnienia. Mówisz żegnaj, odliczając kroki w głąb siebie.
Maciek Balcar, Dżem

Autorka z dużą wrażliwością łączy poezję, prozę i fotografię tworząc subtelną, ciepłą, mądrą, refleksyjną opowieść o życiu, przyrodzie
i marzeniach, w którą warto się wsłuchać. Tomik „Komu mruczy kot” to literacka uczta duchowa.
Agnieszka Grabowska, redaktor magazynu Życie i pasje

źródło opisu: Wydawnictwo EUROSYSTEM, 2016

źródło okładki: http://www.esd.sklep.pl/glowna/24-komu-mruczy-kot-...»

Akasha89 | 2017-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2017

Katarzyna Georgiou jest wrocławską poetką, autorką książek ilustrowanych sztuką dziecięcą oraz humorystycznych wierszy w języku angielskim. Ukończyła Seneca College w Toronto, jest metodykiem wczesnowychowawczym oraz anglistką. Animatorka kultury z zamiłowania, działaczka na rzecz rozwoju środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym, wieloletnia wolontariuszka oraz inicjatorka „Strefy Bałaganu” (warsztatów literacko-plastycznych).

W „Komu mruczy kot” autorka zaprasza nas do świata, w którym koci duch jest przewodnikiem po życiu. Ten tomik to rzecz inna od tych, z którymi miałam do tej pory do czynienia i do których jestem przyzwyczajona, bowiem jest to pięknie wydany kolaż złożony z poezji, prozy poetyckiej, fotografii, ale przede wszystkim wypełniony uczuciami i pasją twórczą. Mój wzrok przyciągnął okładką z czarnym, jakby mówiącym, kotem siedzącym w oknie. Wygląda jakby w swoim języku zapraszał mnie do miejsca, które jest
„Światem dziwów i cudacznych wizji
i naturalnej magii...

Marcelina | 2017-03-21
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 13 stycznia 2017

Koty mają wiele wspólnego z poezją. Tak jak słowa podążają własnymi, niezależnymi drogami, są metaforami, bo tylko w ten sposób można ująć ich tajemniczość, część nieokiełznanej natury. Ich mruczenie przypomina kołysankę lub może opowiadanie, bajanie pełne zadumy, spokoju. Nie dziwi mnie, że w najnowszym tomiku wrocławskiej poetki Katarzyny Georgiou koty przechadzają się pomiędzy wierszami, ocierają się leniwie o słowa, przymykają oczy i rozpoczynają swoje „mruczando” dla każdego, kto potrafi słuchać w zgiełku. „Komu mruczy kot” to kolejny tomik w twórczości Katarzyny Georgiou, która oprócz zamiłowania do literatury, zajmuje się wolontariatem, jest animatorem kultury oraz anglistką.

Tomik podzielony jest na trzy części – świtanie, południenie, zmierzchanie, przypominające obrazy ludzkiego życia zamknięte w metaforze dnia. Dzieciństwo wyznaczają marzenia, wysłuchane baśnie, przestrzeń wolności. W dorosłość wkradają się motywy podróży, zwierciadła, macierzyństwa, domu. Zmierzch...

Bacha85 | 2017-02-15
Przeczytana: luty 2017

To moje drugie, po „Światach dwóch” spotkanie z twórczością Katarzyny Georgiou. W poprzednim tomie wrocławska poetka urzekła mnie swym mądrym i pełnym bliskiej mi wrażliwości spojrzeniem na świat. Jej wiersze obfitujące w, nieco może tylko infantylny, liryzm całkowicie mnie przekonały i uwiodły poruszaną tematyką, w której autorka umiejętnie miesza własne uczucia i emocje z okolicznościami przyrody. Podobnych wrażeń spodziewałam się po „Komu mruczy kot”, a tytułowy zwierzak również podziałał jak magnes, kusząc do sięgnięcia po ten niewielki tomik.

Książka mocno przywodzi na myśl internetowego bloga. Znajdziemy ty liczne wiersze oraz niezbyt długie fragmenty prozy, do złudzenia przypominająca blogowe notki. Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że podmiot liryczny w wierszach i narratorka w pozostałych fragmentach, to postać wielce autobiograficzna i utożsamienie jej z poetką narzuca się samo. Zarówno wiersze, jak i prozę zawarte w tym tomie cechuje ogromna dawka liryzmu, z jakim...

Ferho | 2016-12-15
Przeczytana: 19 lipca 2016