poezja

Wybór wierszy będących kwintesencją dorobku poetki, zbiorem najbardziej znanych erotyków, dzięki którym autorka na zawsze znalazła się w gronie poetów nieśmiertelnych. Pozostawione przez nią utwory do dziś urzekają niepowtarzalnym klimatem.

książek: 1989
kryptonite | 2013-08-18
Przeczytana: czerwiec 2013

Najbardziej w tej poezji urzekło mnie to, że w zaledwie kilku wersach tak trafnie można oddać charakter miłości...

gosia | 2011-02-13

Cud miłości wyrażony pięknymi słowami i zamknięty w misterną poetycką formę. Strofy, które chętnie dedykujemy najbliższym nam osobom i które sami chcielibyśmy usłyszeć.

O wierszach trudno powiedzieć, że są "przeczytane". To jakby określić, że są martwe albo skończone. Tymczasem żywot dobrej poezji polega na współdziałaniu, obecności, ponawianych próbach poznania...Ciągle jeszcze uczę się czegoś nowego, czytając te strofy.Wracam do tomiku, jak do zbioru wspomnień, fascynacji minionych i bliskich sercu... Zwierzam się w nich autorce, jak kobieta- kobiecie...

Marysieńka | 2012-02-09

Bardzo lubię klimat poezji Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej....a kiedy jeszcze mogę słuchać jej wierszy w postaci śpiewanej, choćby w wykonaniu Ewy Demarczyk do muzyki Z.Koniecznego, czy Czesława Niemena z jego własną muzyką....W jej wierszach czuć epokę, w której tworzyła, czuć środowisko, z którego wyszła, córka malarza Wojciecha Kossaka, siostra malarza Jerzego Kossaka i pisarki Magdaleny Samozwaniec, silnie związana z krakowską bohemą....Jej wiersze o miłości są chyba jednymi z piękniejszych, które czytałam.....Polecam.

Emilia | 2011-01-31

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska to moja ulubiona poetka z czasów nastoletnich - bo wtedy taka patetyczna miłość doskonale pasowała do moich wyobrażeń o miłości w ogóle. I chyba przez sentyment, lubię czasem do tych wierszy wracać i wspominać jak siedziałam na parapecie okna wpatrując się w czerwony zachody słońca i cierpiąc z powodu nieszczęśliwej miłości.

"Nie widziałam Cię już od miesiąca

I nic. Jestem może bledsza

Trochę śpiąca, trochę bardziej milcząca

Lecz widać można żyć bez powietrza..."

książek: 1936
mamase | 2011-08-19

Cóż można napisać o poezji? Że jest? Jak najbardziej.
Od czasu do czasu wracam do słów pani Marii i od nowa zachwycam się tym jej wyrażaniem miłości, samą miłością, uczuciem, które tym wierszom dodaje życia. Miłość psotna czy dojrzała? Nieważne, tam ją czuć w każdym słowie.
Nie przepadam za poezją w ogóle, ale w szczególe ulubiłam sobie właśnie tę.

Marianna | 2016-04-19
Przeczytana: 02 lutego 2013

Moja ulubiona poetka, której wiersze mogę czytać bez końca. Piękne strofy, pisane sercem, romantyzm, nostalgia. Wiersze poruszają swoją prostotą, pięknem przekazu. To swoisty pokarm dla duszy, móc rozkoszować się tymi wszystkimi strofami. Poetka miała niezwykle romantyczną naturę, którą czuje się w jej wierszach. Kochała, cierpiała. I pisała o tym, co czuje w sposób tak obrazowy i piękny, że nie sposób się nie wzruszyć. Wiersze można czytać bez końca, zastanowić się nad tym, co poetka chciała nam przekazać. Cudny tomik, który każdy choć raz powinien przeczytać. Ale moim zdaniem raz to zdecydowanie za mało. Polecam!

Ewelina Kwaśniewska | 2010-11-11
Przeczytana: 2002 rok

Zbiór najbardziej znanych i lubianych wierszy z poszczególnych tomów poezji Pawlikowskiej. Dla mnie osobiście, całkiem dobrze wybranych.

thelark | 2015-08-30
Na półkach: Poezja, Posiadam, Przeczytane

Jak to możliwe, że Pawlikowska-Jasnorzewska zawarła w tak krótkich wierszach tyle piękna? Niesamowity tomik. Niektóre wiersze naprawdę godne, by je znać na pamięć.

shadow | 2011-01-11
Przeczytana: 2006 rok

Wiersze pani Pawlikowskiej mnie nie zachwycają. Zdecydowanie nie.