Ukryte zamiary

Tłumaczenie: Agnieszka Andrzejewska
Wydawnictwo: Muza
9788373197602

Rok 1940. Izaak Fabian, syn rabina i komunista, jest uchodźcą z nazistowskich Niemiec. Wraz z żoną Lulu i córeczką szuka w Wielkiej Brytanii schronienia przed prześladowaniami. Brytyjczycy patrzą nieprzychylnie na uciekinierów z Niemiec. O prześladowaniach Żydów wiedzą niewiele, samych Żydów niespecjalnie lubią, a poza tym przybysz z Niemiec może być potencjalnym szpiegiem. Izaak i Lulu dostają nakaz osiedlenia się w Cambridge, a w życiu stosować się muszą do licznych restrykcji: nie mogą mieć map, nadajników ani odbiorników radiowych, nie mogą opuszczać miasta bez wiedzy władz. Wkrótce zostają rozdzieleni: ze względów bezpieczeństwa wszyscy niemieccy uchodźcy zostają internowani i przewiezieni do obozu na wyspie Man. Poruszająca powieść Baddiela, oparta częściowo na faktach z życia dziadka pisarza, odsłania mroczny fragment brytyjskiej historii.

Anna | 2015-08-03
Przeczytana: 01 sierpnia 2015

„Ukryte zamiary” Davida Baddiela to powieść wybitna z rzetelnym tłem historycznym. Fabuła częściowo oparta na faktach z życia dziadka pisarza. Po raz kolejny pokazuje nam wszechobecną w tamtych czasach niechęć do narodu żydowskiego. Niechęć, żeby nie powiedzieć nienawiść. Trzeba powiedzieć głośno, że nie tylko Niemcy, a właściwie naziści chcieli znieść z powierzchni ziemi Żydów. W każdym narodzie byli tacy, którym mniej lub więcej oni przeszkadzali. Anglicy też niespecjalnie lubili Żydów.

Anna | 2015-08-03
Przeczytana: 01 sierpnia 2015

Akcja książki rozgrywa się w 1940r. Izaak Fabian, syn rabina i komunista wraz z żoną aryjką Lulu i córeczką Rebeką emigrują do Wielkiej Brytanii. Chcą uniknąć prześladowań ze strony Niemców. Na miejscu okazuje się, że uciekli przed potencjalnym zagrożeniem, co nie znaczy , że są bezpieczni. Rzekomo ze względów bezpieczeństwa wszyscy niemieccy uchodźcy zostają internowani do obozu na wyspie Man. W jednym miejscu znajdą się niemieccy Żydzi i naziści. Małżeństwo Fabianów zostaje rozdzielone. Ich...

Kass | 2011-05-10
Przeczytana: 10 maja 2011

Książka porusza ważny temat historii. II wojna światowa, Żydzi, obozy koncentracyjne, internowanie, zakazy i nakazy dające jasny obraz tego jak żyć.
Pochłania bez reszty, mimo, że sprawy które porusza nie są łatwe, wręcz przeciwnie są bolesne, widać cierpienie fizyczne i psychiczne, rozstania, niepewność, strach i śmierć.
Skłania do refleksji, wzbudza szereg emocji.
Napisana w bardzo dobry sposób, czyta się łatwo i dzięki dobrym opisom czuje się przynależność do przedstawionych miejsc.
Bardzo polecam.

Shoshana25 | 2013-01-14

Ciągle trzyma w napięciu, pobudza wyobraźnie. Autor bardzo dobrze przygotował tło historyczne, dzięki czemu losy żydowskiego komunisty i jego żony oraz małej córeczki stają się dla nas w trakcie czytania bardzo bliskie. Zakończenie książki... zaskakujące.

Shatterfly | 2012-12-22
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 22 grudnia 2012

Gorzka opowieść o życiu w trudnych czasach i trudnej miłości. Książka opowiada o losach młodego małżeństwa Żyda i Niemki (praktycznie aryjki). W związku z prześladowaniami żydów uciekają do Wielkiej Brytanii, gdzie w końcu Izaak trafia do obozu dla internowanych, a Lulu zostaje sama z dwuletnią córeczką Rebeką.

Nowy kraj, nowy język i nieufni brytyjczycy, sztywne zasady i propaganda nie wspominająca w ogóle o prawdziwym losie milionów żydów w Europie są przyczyną kolejnych wydarzeń i zmian w relacjach Izaaka i Lulu, jak i ewolucja tych osób, przedwczesne starzenie.

Ostatni rozdział, którego akcja dzieje się w Oświęcimiu w roku 2000, był dla mnie bardzo przykry, ale chyba głównie dlatego, że człowiek nie zastanawia się co się jaki będzie na starość, póki jest młody nie zastanawia się jakich szans nie wykorzystał, jak mógł sobie życie ułożyć.

Katarzyna | 2016-07-30
Przeczytana: 2014 rok