Pan Dick, czyli dziesiąta książka

Wydawnictwo: Muza
Monsieur Dick ou Le dixieme livre
9788373197169
kryminał

Pan Dick to kryminał dla intelektualistów: mamy tu i trzymającą w napięciu intrygę sensacyjną, i wyrafinowane rozważania nad istotą i potęgą literatury, a do tego gromadę pełnokrwistych (żeby nie powiedzieć Dickensowskich) postaci z narratorem, François Daumalem, na czele. François od dziecka zafascynowany jest Dickensem, a zwłaszcza zagadką jego ostatniej nieukończonej powieści: Tajemnica Edwina Drooda. Od śmierci Dickensa aż do dziś wielcy pisarze i literaturoznawcy usiłowali dociec, jak zamierzał on rozwiązać przerwaną w kulminacyjnym punkcie intrygę kryminalną. Ohl na postmodernistyczną modłę łączy prawdziwe dociekania badaczy z fikcyjnym literackim śledztwem swych bohaterów. François ma godnego adwersarza w osobie kolegi ze studiów, błyskotliwego Michela Mangematine a, a nieco paradoksalnie sekundantem obu badaczy-detektywów staje się ekscentryczny pan Krook, antykwariusz i przekorny miłośnik literatury, który twierdzi, że przez kontrast do milionów tomów w antykwariacie swoją osobistą biblioteczkę zamknął w dziesięciu pozycjach

Agnieszka Korfel | 2010-12-11
Przeczytana: 10 grudnia 2010

Jeżeli ktoś nie zna powieści Dickensa (tak jak ja) może się trochę pogubić. Nawiązania i cytaty, pojawiają się na co drugiej stronie. Ale przecież jest to książka o książce Dickensa więc nie powinno to dziwić. Jednak dla mnie lekko irytujące. Całą książkę czyta się szybko ze względu na wątek sensacyjny. Na początku trudno dociec kto jest narratorem i o kim jest mowa, dopiero po 34-40 stronach można "złapać" rytm. Najbardziej rozczarowało mnie zakończenie. Książkę polecam tylko wielbicielom Dickensa lub tym którzy nie mają nic lepszego do czytania.

Ewelinka663 | 2011-02-09

książka tylko dla wielbicieli Dickensa, gdyż co parę stron są cytaty z jego książek, dla mnie bardzo nudna. cieszyłam się, gdy wreszcie dobrnęłam do ostatniej strony

Irene Adler | 2016-03-17
pink | 2015-08-28