Lubimyczytać.pl to:
społeczność 372 tys. zakochanych w książkach
ponad 663 tys. recenzji
ponad 220 tys. książek
własna biblioteczka
system rekomendacji
Okładka książki Salon: Rzeczpospolita kłamców

Salon: Rzeczpospolita kłamców

Autor:
szczegółowe informacje
wydawnictwo
Nobilis
data wydania
ISBN
9788391761250
liczba stron
344
słowa kluczowe
polityka
język
polski
typ
papier
7.29 (267 ocen i 15 opinii)

Opis książki

Pisarz tak wrażliwy jak łysiak jest genialnym sejsmografem nastrojów społecznych, wydobywa i wypowiada to, co skryte jest głęboko, jeszcze nie artykułowane, niepokoi, porusza, a nawet kieruje zbiorowymi emocjami(...) .

 

Polecamy

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie i aktywności czytelników
książek: 599
Orzeł | 2013-01-10
Przeczytana: 14 stycznia 2012

Waldemar Łysiak to człowiek - instytucja współczesnej literatury polskiej. Prozaik, dramatopisarz, historyk – bonapartysta, eseista, oraz publicysta kulturalny i polityczny. Spośród wszystkich pól literackiej aktywności, na których od lat z powodzeniem realizuje się Waldemar Łysiak, to właśnie publicystyka polityczna pisarza budzi najwięcej kontrowersji.
Stało się tak za sprawą „antysalonowej” twórczości pisarza. Publicystą Łysiak bywał już wcześniej (zainteresowanych odsyłam do artykułów zebranych w książkach „Łysiak na łamach” – części 1-6), jednak prawdziwą bombę, podłożoną pod system politycznej poprawności, który Łysiak uważa za szczególnie niebezpieczny dla współczesnego człowieka, stanowi dopiero najnowsza jego publicystyka, rozpoczęta na dobre „Stuleciem kłamców”, a kontynuowana w książkach „Salon. Rzeczpospolita kłamców.”, „Salon. Alfabet szulerów” oraz „Mitologia świata bez klamek”. Każda z tych książek stanowi odrębną pozycje wydawniczą, jednak podobieństwo podjętej tematy...

książek: 92
Barszcz | 2012-09-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: sierpień 2012

"Żyjemy w matriksie" - to była moja myśl przewodnia podczas lektury "Salonu". Autor przypomina wiele niewygodnych z punktu widzenia dzisiejszego mainstreamu faktów i bezwzględnie "odbrązawia" wykreowane przez środowiska opiniotwórcze autorytety.

Wydana w 2004 roku, ale wciąż aktualna. Co więcej, wiele postawionych w niej tez sprawdza się dopiero dziś! Mocna pozycja dla dla wszystkich, którzy szukają innego spojrzenia na sztucznie kreowaną rzeczywistość.

Trzeba jedynie nawyknąć do specyficznego języka narracji (nadużywanie obco brzmiących wyrazów, kumulacje cytatów, wielostopniowe dygresje, itd). Z drugiej strony za jego sprawą trudno pomylić Łysiaka z jakimkolwiek innym autorem.

książek: 332
Kuba | 2012-11-18
Na półkach: Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 18 listopada 2012

Za krótka, nie wyczerpująca tematu (bo to temat rzeka,z nieustannie powstającymi nowymi aspektami) ale chyba właśnie dlatego świetna na "pierwszą odtrutkę". Tym niemniej jest to solidny prawy prosty wymierzony w czerwono-różowy ryjek.

książek: 1212
Sylwia | 2012-05-23

Lektura obowiązkowa dla każdego obywatela tego kraju.

książek: 117
MonikaOrłowska | 2012-07-27
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam

Pozwalam sobie wrzucić do jednego worka opinię o "Salonie" tudzież obu częściach "Salonu2".
"Alfabet szulerów" łyknęłam, gdy tylko się ukazał, ale, zajęta wówczas zamążpójściem i emigracją, pokiwałam głową i żyłam sobie dalej.
Teraz, po "przebudzeniu" wróciłam do Łysiaka. Czytam i, widząc, że ani trochę się nie zdezaktualizował, cierpię coraz bardziej. Mniejsza już o to, iż pojęłam naraz, że całe swoje - formalne - wykształcenie mogę o kant... stołu rozbić. Gorsza sprawa, że najprawdopodobniej przyjdzie mi cenzurować treść szkolnych podręczników oraz zeszytów córki, by na bieżąco chronić dzieciaka przed salonową propagandą. Biedna mała - rozdarta między sympatią do nauczycieli a lojalnością wobec oszołomskiej matki.
Dlaczego zatem, skoro książki Łysiaka są dla mnie takim objawieniem, nie daję im więcej gwiazdek? Za drobiazgi. Autor nie opatrzył wszystkich ilustracji podpisami, a miałabym ochotę dowiedzieć się czegoś więcej o niektórych rycinach. Jako wytrawny erudyta sypie zwrotami o...

książek: 483
Steppenwolf | 2013-01-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Łysiak
Przeczytana: 07 stycznia 2013

Każdemu rozumnemu człowiekowi termin ,,Salon'' nie jest obcy. Łysiak po mistrzowsku dokonał rozbioru i opisu tego zjawiska. Książka godna polecenia przede wszystkim tym którzy kontestują istnienie salonu. Niech przekonają się że są w błędzie i szafując pojęciem wolności, sami skazują się na zniewolenie serwowane im przez szkodników, pod płaszczykiem ,,inteligenckiej'' nobilitacji, kreujących stada bezmyślnych owiec, en masse także stających się szkodliwymi.

książek: 484
Olaf | 2011-11-23
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 23 listopada 2011

Bardzo bym chciał,by była to książka o jakimś innym kraju. Niestety wszyscy żyjemy w tym wariatkowie. Wiele motywów, niuansów i innych szczegółów przewinęło się w felietonach nadawanych w URZ. Ale to tylko uwaga i aluzja dla upierdliwców i miłośników detali.

książek: 22
_N_E_O_ | 2011-10-21
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: listopad 2005

Pozwala doskonale zorientowac sie w polskiej polityce i ludziach ją tworzączych. Polecam obejrzec do kompletu dokument "Nocna zmiana"

książek: 54
Bonifacius | 2012-05-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 26 listopada 2011

Mój ulubieniec w 2011r., a zaczęło się od filmu z YouTube gdzie Pan Łysiak z pasją opowiadał o życiu Napoleona - ja miałem łzy w oczach. Kwestie honoru, prawdy i najwyższej klasy praworządności to jest coś o czym każdy marzy. Pan Łysiak w tej książce układa puzzle, z których można odczytać zakamuflowaną, podejrzaną lub wątpliwą historię świata, Europy, Polski

książek: 254
Łukasz | 2011-10-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Mój pierwszy kontakt z Łysiakiem (już dobre kilka lat temu).
Od tamtego momentu znam autora, do którego twórczości mogę powracać i powracać.


Załóż konto za darmo!
Utwórz konto
Rejestrując się w serwisie akceptujesz regulamin i zgadzasz się z polityką prywatności.

Pobierz aplikację mobilną

Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Kalendarium literackie
 • Samuel P. Huntington
  87. rocznica
  urodzin
 • Tomasz Łubieński
  76. rocznica
  urodzin
 • Jerzy Stuhr
  67. rocznica
  urodzin
  Aktorstwo to nic innego jak umiejętność zapamiętywania w sobie pewnych stanów nerwowych i odtwarzania ich na zawołanie.
 • Ryszard Henryk Kordek
  93. rocznica
  urodzin
 • Alexandra Adornetto
  22. rocznica
  urodzin
  Niektórzy mówią, że i tak nie mamy wpływu na to w kim się zakochujemy - to miłość wybiera nas. Zdarza się i tak, że oddajemy serce komuś, kto jest zupełnym zaprzeczeniem tego, czego - jak nam się wydawało - szukaliśmy w drugim człowieku.
 • Jesper Juul
  66. rocznica
  urodzin
  Pochwała nie buduje u dziecka poczucia własnej wartości. Jeśli rodzice i otoczenie zachowują się tak, jakbyś był mistrzem świata we wszystkim, to kiedy znajdziesz się w prawdziwym świecie możesz doznać szoku. Bo tam przecież znajduje się mnóstwo innych mistrzów świata. Nagle otacza cię tłum ludzi, którzy w swoich rodzinach byli numerem jeden. Rodzice, którzy w ten sposób hodują dzieci, oddają im niedźwiedzią przysługę, bo one później nie potrafią zaakceptować, że życie może sprawiać ból, że człowiek może być rozczarowany i zły. Są jak pianiści, którzy w fortepianie akceptują tylko białe klawisze. To straszna sytuacja, która czyni z dzieci uczuciowe kaleki. Wielu dorosłych, którzy wychowywali się w takich rodzinach, sądzi, że powinni się rozwieść, gdy tylko w małżeństwie pojawią się pierwsze konflikty.
 • Philip Carlo
  65. rocznica
  urodzin
 • Thor Heyerdahl
  12. rocznica
  śmierci
  Nie widzę niczego, co byśmy mogli otrzymać od nich w zamian. (...) Jednakże - powiedział nagle donośnie szef, z ironicznym błyskiem w oku - odwaga i przedsiębiorczość mają również swoją wartość. Pułkowniku Lewis, niech pan im da to wyposażenie!

Znajdź nas na Facebooku

zgłoś błąd zgłoś błąd