Oranżada

Wydawnictwo: Biuro Literackie

Wasz mały drug was żegna, o, braciszkowie moi.Do swidania. A dla pozostałych w tej opowieści głubokaja, szumnaja muzyka warg: brrrAnthony Burgess, Mechaniczna pomarańcza

Marthe | 2015-12-22
Przeczytana: 2013 rok

"Oranżada" to zdecydowanie tomik gazowany - buzują w nim dziesiątki intertekstualnych odniesień, rozszerzając pole kontekstów coraz dalej i dalej. Są tu i "Czterej Pancerni", i rosyjskie piosenki dla dzieci, i, przede wszystkim, mnóstwo nośnych odwołań do Beatlesów. Najważniejsze, że nie są to jedynie poetyckie błyskotki - kulturowa mapa, którą tworzy Jarniewicz, jest tak naprawdę mapą jego myśli, a może raczej tożsamości. Poeta szuka języka, którym mógłby określić współczesność - "Oranżada" jest próbą wykorzystania do tego kulturowego języka młodości, czyli zarówno cytatów z PRL-u, jak i strzępków kultury przedzierających się z Zachodu.

KatadziinaChan | 2015-03-27
Bosy_Antek | 2012-10-22