Mogę wszystko

Anita Scharmach Wydawnictwo: Lucky literatura piękna
Lucky
2016-01-01
2016-01-01

Nie wiem... nie umiałam się wczuć w to, co autorka chciała przekazać.

Nie wiem... nie umiałam się wczuć w to, co autorka chciała przekazać.

Po przeczytaniu wszystkich opinii na portalu LC stwierdzam, że wiele jest podobnych do mojej.
Jest to powieść o życiu. Dosłownie jego proza bez efektu kulminacyjnego.
Główna bohaterka Tatiana jest mężatką, ma trójkę dzieci, mamę i mnóstwo spraw do ogarnięcia. W międzyczasie przeprowadza się do domu jednorodzinnego, zachodzi w bliźniaczą ciążę i wspiera przyjaciółkę w jej walce z nowotworem.
Taki trochę nierzeczywisty wątek, kiedy mama kolegi syna - Iza stacza się, ponieważ rzucił ją mąż. Tatiana rusza jej na pomoc, zabiera do fryzjera i... kobieta przestaje pić. Cudowne ozdrowienie z... alkoholizmu? Nie wierzę.
Powieść jest debiutem, więc moim zdaniem mimo wszystko należy dać autorce szansę. Polecam.

Jest to powieść o życiu. Dosłownie jego proza bez efektu kulminacyjnego.

Pierwsza rzecz, o którą pragnę poprosić panią Anitę to fakt, by na prawdę ponownie przemyślała fakt czy pisanie na pewno jest dla niej i zastanowiła się czy może nie wybrać sobie innego zawodu.
Musze przyznać, że najchętniej dałabym tej książce jedną gwiazdkę, ale ilość bzdur oraz nielogicznych wydarzeń jakie tam się pojawiły, powodowały, że uśmiałam się jak nigdy.
Zacznę może od tego, że ta książka dosłownie jest O NICZYM. Tutaj nic się nie dzieje, po prostu mamy losy jakiejś rodziny, która jest wypłowiała, nijaka i nudna. Fabuły kompletnie brak, a ''akcja'', która jest tutaj naciągana rozgrywa się na jednej stronie, bez żadnych wyjaśnień czy jakichkolwiek kolei rzeczy. Ta pozycja nie miała za grosz sensu, była nielogiczna.
Bohaterowie, z zabranymi kredytami, rodziną trójdzietną, nagle z dnia na dzień przeprowadzają się do ogronmego domu, przyjaźń została niezdrowo porównana do nałogów, kobieta do psa, a niespodziewana ciąża do zniszczonej pralki.
Autorka próbowała na siłę wcisnąć sceny ''+18'', pełne erotyzmu, a w rezultacie spowodowało to, że tylko rzygać mi się chciało i zastanawiałam się co z tą kobietą jest nie tak. Nie mówiąc o tym, że Tatiana oraz jej mąż mają manię palenia papierosów/ cygar w restauracji z kelnerką oraz u lekarza z okazji bycia ''ostatnimi klientami''. Cała książka osiągnęła centurum idiotyzmu kiedy nagle, zupełnie z czapy dowiadujemy się, że przyjaciółka Tatiany, Lena, mdleje w łazience, ma guza mózgu, a potem niespodziewanie raka, który występuje w większej mierze u mężczyzn, a na dodatek w złym miejscu. Książka jest odrealniona, wszelkie sceny, które mogły cokolwiek wnieść do akcji zostały spalone w diametralny sposób. Nie mówiąc o tym, że córka, Tosia, która w jednej chwili sepleni, w drugiej jej się polepsza i zaraz później znów powoduje u mnie białą gorączkę.
Postacie są tak tragicznie skreowane, że nie mają za grosz charakteru, są płytkie, puste i zupełnie bez sensu. Książka posiada wiele bezsensownych i na siłę wstawionych słów ''slangu'', które potęgowały żenadę podczas czytania.
Osobiście uważam, że nie powinno się marnować papieru na tego potwornego gniota, a autorka powinna przemyśleć czy na pewno chce kontunuować w zawodzie pisarki, ponieważ jedyne rzeczy jakie da się wynieść z tej książki to ''kocie siki i psie kupy''. Na nic więcej ta pozycja nie zasługuje.

Zacznę...

Książka opisuje losy 40-letniej Tatiany (w końcu coś o mojej rówieśniczce),która ma wszystko czego pragnęła: kochającą rodzinę, szczęśliwe życie, sukcesy w pracy. Marzy o przeprowadzce do nowego domu i wydawałoby się, że nic już nie stanie jej na przeszkodzie. W życiu jest jednak tak, że nie można wszystkiego zaplanować. Życie Tatiany zostanie poddane pewnej próbie, a ona przy pomocy bliskich spróbuje przetrwać ciężkie chwile. Zbierze się nad jej głową niejedna burza.

"Szczęście jest jak motyl. Im bardziej je gonisz, tym bardziej ucieka. Ale jeśli skierujesz uwagę na inne sprawy, Szczęście przybędzie i spokojnie usiądzie Ci na ramieniu."
Anita Scharmach może nie pisze grubych książek, ale osobiście uważam, że nie musi. W tej małej wydawałoby się książeczce jest wszystko co trzeba: i humor i miłość, emocje, wzruszenia, jest temat śmieci i przyjaźni. Po prostu samo życie. Autorka między wierszami pokazuje jaką ogromną siłę można czerpać z rodziny i przyjaciół, wtedy kiedy jest źle... Przede wszystkim autorka ma ogromną lekkość w pisaniu. Historia Tatiany wzrusza, daje do myślenia, ale przede wszystkim zmusza czytelnika do refleksji. Bardzo lubię książki, które są JAKIEŚ, po przeczytaniu których muszę sobie daną historię ułożyć w głowie.

Takie właśnie książki są Anity Scharmach.

Polecam, polecam i jeszcze raz polecam 😍😍😍 jak całą resztę książek Anity Scharmach 😍😍😍. "Mogę wszystko", jest to książka poruszająca ważne życiowe kwestie i wybory. Jak czytałam tą książkę, dużo myślałam, jak ja bym się zachowała w danej sytuacji i miałam bardzo ciężki orzech do zgryzienia... Ale za to w książce pięknie jest opisane, że jak się chce to można wszystko... I tak samo jest w naszym życiu. 😍📖😍

Tym razem stwierdziłam, iż napiszę inaczej niż zwykle swoją recenzje. Tym razem skupię się na głównej bohaterce Tatianie.

Tatiana miała wszystko czego potrzebuje człowiek do pełnij szczęścia : kochającego i wspaniałego męża, na którego zawsze mogła liczyć- taka bratnia dusza, wspaniałą trójkę dzieci, fajną pracę, którą lubiła i cały czas odnosiła sukcesy.
Marzenia, które miała spełniały sie jeden po drugim. Ale los postanowił zakpić z niej sobie. Kobieta będzie musiała stawić czoło przeciwnościom jakie naszykowało dla niej życie.

Przemierzając życie, często wzorujemy sie na swoich ideałach. Naszymi wzorcami bardzo często są inni ludzie, pisarze, aktorzy, przyjaciele. Ja jednak chciałabym naśladować bohaterkę właśnie tej książki. Co mnie tak bardzo urzekło w Tatianie? To jej niesamowita postawa wobec innych. Choć sama przeżyła ogromną traumę to mimo to pomagała przezwyciężyć najgorsze chwilę życia przyjaciołom, a nawet nielubianej kobiecie ze szkoły syna.
Dla niej świat zawsze był kolorowy, a wszystkie problemy wydawały sie o wiele mniejsze. Jej ciepło, dobroć, otwartość to tylko garstka cech jakie posiada Tatiana.

"Mogę wszystko" to niesamowita, piękna opowieść o miłości, przyjaźni, bezinteresownej pomocy innym, sile, nadziei, śmierci, marzeniach, które czasami są na wyciągniecie ręki. To powieść, którą się chłonie jak tabliczkę najlepszej czekolady, ale również niesamowicie przeżywa jakby to było nasze własne życie. Autorka trafia w samo serce, z jednej strony wzrusza a za chwilę rozśmiesza do łez. Do dziś nie wiem jak Anita Scharmach to robi, iż w tak cieniutkiej książce mieści taką genialną opowieść jakby miała przynajmniej 2000 stron.

Od dawna powtarzam, że polscy pisarze są świetni i tu mamy wspaniały przykład na to, iż warto sięgać po książki naszych rodaków, ponieważ niczym nie odstają od zagranicznych pisarzy. Namawiam i będę namawiać do sięgania po polskie książki. Szczególnie w tym ciężkim czasie dla nas polecam przeczytać powieść ,,Mogę wszystko,,. Daje dużo do myślenia, ale również daje nadzieję, iż wszystko będzie dobrze.

Marzenia, które...

Cudowna książka, bardzo wzruszająca. Czyta sie szybko i nie można się oderwać. Piękna miłość i życiowe problemy....

Tatiana wiedzie dość zwyczajne, szczęśliwe życie. Ma cudowną rodzinę, fajną pracę, dobrych ludzi wokół. Jednak tak jak to w życiu bywa, czasem słońce czasem deszcz, a nawet gradobicie. Jesteśmy świadkami radykalnych zmian, jakie musi przetrwać wraz z rodziną. Przeprowadzka, pożegnania, trudne chwile. Czy poradzi sobie z tym, co naszykował dla niej los?

Jak wspomniałam wcześniej, moja przygoda z twórczością autorki zaczęła się od jej ostatniej powieści. Tym razem wybrałam do czytania jej debiutancką powieść.
Sama historia jest cudowna, fajna bohaterka, której na pewnym etapie życia los nie oszczędza, ale to tylko sprawia, że jest bardzo prawdziwa.
Razem z nią pijemy poranne kawy, idziemy do pracy, realizujemy marzenia. Kiedy kończy się dobra passa, i nadchodzą złe wiadomości, kibicujemy całej rodzinie, by to przetrwali.

Autorka napisała książkę o życiu, kobiecie, dzieciach, mężu, którzy w każdej chwili stoją za sobą murem. Nie ważne co się dzieje, oni walczą o swoją rodzinę, mało tego, potrafią zauważyć krzywdę, która dzieje się poza ich domem. Umieją zwrócić uwagę na potrzeby drugiego człowieka, odrzucić własny egoizm i wyciągnąć pomocną dłoń.
Autorka umiejętnie porusza tematy późnej ciąży, choroby nowotworowej, załamania, kiedy życie rzuca kłody pod nogi.
Zachwyciło mnie umiejscowienie akcji, bo któż nie kocha polskiego morza, do tego romantyczna podróż we dwoje w pewne miejsce w Europie.
To, co mnie wkurzało podczas lektury to korekta. Przyznaję, przed pisaniem recenzji przejrzałam opinie na LC i widzę, że nikt nie zwrócił uwagi na ten problem. Nie jestem polonistką, nie czuję, że piszę doskonałe recenzje, ale wiem co mnie drażni w tekście, wkurzają literówki czy całkiem pomylone wyrazy.
Uważam, że wydawnictwa powinny przykładać się do swojej pracy sumienniej, tym bardziej kiedy chodzi o debiutanta, bo to naprawdę może zaszkodzić w dalszej pracy autorskiej.
Właśnie te braki korektorskie wpłynęły tutaj na moją ocenę całokształtu książki.
Życzę autorce, by jak najprędzej doczekała się nowego nakładu, już po poprawkach, bo to naprawdę fajna historia.
Więcej na https://papierowestrony.blogspot.com/2020/02/moge-wszystko-anita-scharmach-92020-199.html

Jak wspomniałam...

Interesująca pozycja tylko o życiu i aż o życiu...

Interesująca pozycja tylko o życiu i aż o życiu...

Życie Tatiany to same sukcesy - kochany mąż, trójka dzieci, nowy dom, kariera zawodowa - do momentu aż coś zacznie szwankować. Jak z tego wyjdzie nasza bohaterka?
To moje pierwsze i zarazem bardzo udane spotkanie z tą autorką.
Książka jest napisana lekko, łatwo i przyjemnie się ją czyta - polecam.

To moje pierwsze i zarazem bardzo udane spotkanie z tą autorką.
Książka jest napisana lekko, łatwo i przyjemnie się ją czyta - polecam.

• Przeczytane 2018
  • Egzemplarz recenzencki