Poezje

Tłumaczenie: Witold Hulewicz
Wydawnictwo: C&T Crime & Thriller

Inne wydania

Zgaś moje oczy: ja Cię widzieć mogęuszy zatrzaśnij:ja Ciebie usłyszę-i ja do Ciebie bez nóg znajdę drogęi bez ust krzyk mój cisnę w Twoją ciszę Rainer Maria Rilke

czytający | 2016-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2016

Bardzo cenię ten stan umysłu, kiedy marząc na jawie i przebiegając wzrokiem słowa poezji, odczuwam osobiście każdy wyraz ulatujący do góry gdy tylko się na niego spojrzy. W niektórych z nich jest tak wielka siła oddziaływania, że koniecznie staram się je zapamiętać aby tylko zachować chociaż cząstkę tego, co przeczytałem. Lubię wiersze, których smakowanie kończy się dla mnie szybszym oddechem. Nawet gdy gdzieś tam w środku coś mnie zaboli, coś rozjątrzy ranę zasklepioną lata temu. To nie szkodzi, wtedy czuję prawdziwy wpływ poezji na stan mojej duszy. Wiem, że tylko piękne słowa, podobnie jak chwile, potrafią wywołać drgnienie powieki. Poruszyć to, co zwykłego czytelnika zmienia w człowieka. Wspaniały jest stan imaginacji dla którego warto poświęcić kilka godzin, delektując się "Poezjami" Rainera Marii Rilkego i widząc w nich swoje emocje.

Wiersze austriackiego poety mają w sobie coś nadzwyczajnego. Można je oglądać nawet wtedy, kiedy się zamknie oczy. Można słyszeć recytowane...

Andrzej | 2014-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2014

Ten krótki zbiór wierszy to moja druga przygoda z poezją R.M Rilke. Kolejna niezwykle udana przygoda. Jeszcze kilka takich i naprawdę będę musiał nauczyć się niemieckiego (choć przekład wydaje się, na ile to możliwe w przypadku poezji, bardzo dobry). Do czasu następnego spotkania pozostaje mi próba mierzenia się z wierszem-pytaniem, które Rilke miał czelność zadać, a które nieustannie powtarza się teraz w mojej głowie niczym wyjątkowo uparte echo:

"Co byś Ty zrobił, Boże, gdyby mnie nie było?
Jam Twe naczynie (a gdyby się zbiło?)
Jam jest Twój napój (a gdyby to zgniło?)
Jam jest Twą szatą, rzemiosłem i siłą,
Ty sens swój stracisz gdy stracę go ja.

Po mnie nie będziesz miał domu, gdzie gra
ku Tobie słowo blisko i serdecznie.
Opuści stopy, strudzone odwiecznie,
sandał kosztowny, którym jestem ja.
I spadnie złota Twa opona.
Twe oczy, które na policzki moje
jak na wezgłowie biorę i ukoję,
przyjdą, szukając, czyli je napoję -
i o zachodzie, jak ciche powoje
oplotą głazów obcych...

GabrielL Kamiński | 2011-07-27
Przeczytana: 19 stycznia 1976

Świat Rilkego i jego metafory poza zasięgiem percepcji ludzi młodych, którzy nie mając własnego światopoglądu i filozofii życiowej będą odbierajać, to jako li tylko zbiór wierszy

Cudna_brzoskwinka | 2016-11-28

Wiele rymów, mało sensownych przemyśleń - rozchwianie emocjonalne zamiast trzeźwego osądu.

Istas | 2012-01-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 27 stycznia 2012

Grace | 2012-08-16

Czekam z niecierpliwością, na ten moment kiedy ją kupię ;)

justi | 2011-08-20

Dla koneserów.