Polska

Wydawnictwo: Albatros

Niezwykła saga historyczno-przygodowa obejmująca czasu od pierwszego najazdu Mongołów w 1241 roku aż po rok 1981, okres po strajkach robotniczych i założeniu Solidarnośc . Książka, która miała setki tysięcy czytelników i przez długi okres czasu pozostawała w Stanach Zjednoczonych jedynym źródłem informacji o Polsce.

Na pewno imponuje ilość wiedzy zdobytej przez autora na temat historii Polski na przestrzeni 1000 lat. Powieść napisana z dużą sympatią do Polaków, stawia dość ciekawą tezę, że kłopoty naszej Ojczyzny brały się z tego, że upieraliśmy się wdrażać w życie różne idee o co najmniej dziesięć, a nawet kilkadziesiąt lat za wcześnie, by mogło to być zaakceptowane przez resztę świata. Powieść kończy się na stanie wojennym, a historia po latach dopisała do książki ciekawy epilog.

zyta | 2012-10-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 10 października 2012

Bardzo dobrze się czyta. Na tle trzech rodów nieźle przedstawiona historia Polski na przestrzeni 800 lat. Jak można się domyśleć jest to niesamowity skrót i może dlatego przedstawiono najistotniejsze wydarzenia i bohaterów minionych czasów. Autor nie jest polakiem więc i dystans do wydarzeń odpowiedni. Autor uchwycił nasze narodowe przywary i mentalność , niestety często " zaściankową", nasz narodowy egoizm i brak umiejętności uczenia się na własnych błędach a jednocześnie naszą umiejętność odbijania się od dna. Jest to więc historia ciągłego odradzania się państwa dzięki wielkim zrywom narodu. Książka dla tych, którzy mają braki z zakresu historii, taka dla rozbudzenia ciekawości i uporządkowania wiedzy wyrywkowej, którą wynieśliśmy ze szkoły. Oczywiście jest to poziom raczkowania historycznego ale całkiem przyjemny.

lambada | 2016-10-28
Przeczytana: 2016 rok

Jako muzyk cieszę się, że wśród tych wszystkich ważnych tematów związanych z przedstawioną tu 800-letnią historią Polski, na kartach tej powieści znalazło się również miejsce na wątek muzyczny - dotyczący twórczości F. Chopina, S. Moniuszki i I.J. Paderewskiego. Moim ulubionym cytatem pozostanie następujący: "Bardzo lubię Mozarta. Kocham go. Ale najwyższą czcią darzę Chopina. Wszyscy Polacy powinni go czcić, bo on zapisał w muzyce bicie naszych serc." (str. 367)

Iron_Elwa | 2014-02-12

Nie mogę otwarcie przyznać, że się mi spodobała. Styl i forma, w jakiej została napisana nie odpowiadała mi i przez większość czasu czytania musiałam się do niej przyzwyczajać. Za to podoba mi się to takie ukazanie historii jakby zza kulis. Mamy przedstawione życie, można powiedzieć, że zwykłych ludzi, którzy muszą poradzić sobie z nową sytuacją, w której postawiły ich te wielkie, historyczne wydarzenia. Do tego jest tu zebrana ogromna część historii Polski. Ja mam mieszane uczucia i wydaje mi się, że każdy musi sobie sam wyrobić opinie na jej temat.

Mateusz | 2012-10-12
Przeczytana: 12 października 2012

Nie pamiętam czy kiedykolwiek czytałem coś równie dennego... Styl jaki zaprezentował autor, nadaje się do klas podstawowych...: "Janko ze Zbyszkiem zjedli kosz jabłuszek i mieli duży brzuszek". To oczywiście przejaskrawienie z mojej strony, ale nigdy dotychczas nie byłem tak zniesmaczony powieścią.... historyczną.

Moim zdaniem szkoda marnować czas na tą lekturę... Polecam jedynie dzieciakom ze szkół podstawowych lub też mniej rozgarniętym gimnazjalistom, ale ci akurat z książkami są na bakier.

Machno | 2015-05-15
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 15 maja 2015

Ta książka miała być czymś w rodzaju wprowadzenia do znajomości polskiej historii. Miała pokazać, jak bardzo niekorzystnie ulokowali się geograficznie Słowianie, i jaki to miało wpływ na ich późniejsze dzieje. Jak to liczne konflikty łączyły ten jeden z najbardziej skłóconych wewnątrz narodów, a jednocześnie potrafili ci Polacy tworzyć wiekopomne dzieła. Za ta książka stoi wielka praca z materiałem, który nie jest łatwy, gdyż, jak wiadomo, nasza historia jest pogmatwana i niedwuznaczna. Autorowi udało się jednak stworzyć obraz Polaka dzielnego patrioty, który nie zawsze potrafi pojąć historyczne znaczenie swoich decyzji, których skutki mogą być trudne do naprawienia. Wizja Polaków jest jednak mocno naiwna, są oni narodem mało myślącym, błyskawicznie i bez analizy sytuacji rzucających się do boju. Nie wszystko jednak jest i było takie różowe. Pomimo rozmiarów książka jest "czytalna" i nie nudzi, pomimo licznych przytaczanych faktów geograficznych, historycznych i...

Sylwia | 2012-11-19
Przeczytana: 28 października 2012

Jeden minusik za nieznaczne błędy historyczne, ale książka ogólnie wspaniała. Czytałam jednym tchem. Coś dla fanów historii,ale nie w pełni tego słowa znaczeniu. Polecam :)

Julcion | 2013-10-05

Dobra, ale czasem męcząca, albo nawet nużąca. Bardzo dobrze uzupełnia wiedzę o historii Polski.

czarnawiosna | 2013-01-16

piękna, czytana z napięciem powieść o niezwykłych bohaterach . Ciekawy, zrozumiały dla wszystkich jezyk .POLECAM!!!!! .

Sylwia | 2012-09-12
Przeczytana: 12 września 2012

Miejscami nużąca, ale rzeczywiście wiele można się z niej dowiedzieć.