Polska

James Albert Michener Wydawnictwo: Albatros literatura piękna
Albatros
2006-01-01
2006-01-01

To był mój wieloletni stojak półkowy.
Książka stała i stała. No i doczekała się. Ale cóż, skoro nie rzuciła mnie na kolana, a nawet nie zaspokoiła moich czytelniczych wymagań.
Dzieje rodziny, Bukowieckich i Buków, żyjących w Górce – ich dzieje przez wieki od niemal samych początków państwa do czasów powstania Solidarności. No tak, kto nie zna historii Polski, to i tak nie za wiele się nauczy, kto zna, będzie miał uwagi – jasne.
Mnie drażnił fakt, że autor starał się do jednego wora wrzucić wszystko, każdy członek rodu musiał się czymś wsławić w kolejnych epokach lub (1 przypadek na całe dzieje!) okazać się nikczemnikiem, no i wątek amerykanki, która ukochała nasz kraj i tyle dla niego zrobiła (zbyt doskonała).
Poszczególne historii na chwile wciągały, ale tylko na chwilę bo rwanie akcji, przeskakiwanie w inne okoliczności i czas, bo akurat tam coś się działo, przeszkadzało. A już typowo podręcznikowe, mentorskie wstawki typowo historycznie drażniły niemiłosiernie.
Mnogość postaci, co oczywiste, była czasem męcząca. Obok postaci fikcyjnych, postacie historyczne – te bardziej papierowe, suche, bo tu już autor nie poszalał z charakterystyką, chyba wystarczało samo nazwisko oraz wiedza i skojarzenia z nim związane. Cieszyło mnie tylko nazwisko Chopina – o jego muzyce było sporo. Szkoda tylko, że zostało wplecione w bardzo nachalny i propagandowy wątek patriotyczny. Można było lżej tą sprawę potraktować.
Niektóre niedoskonałości tej powieści być może związane są z datą jej wydania.
Całe szczęście, że półkowy stojak został przeczytany, oceniony, i teraz mogę go puścić dalej w obieg, może komuś przyniesie radość większą niż mnie.

To był mój wieloletni stojak półkowy.

1977

Ta książka to nie jest podręcznik. I nie była pisana jako pozycja naukowa. I chyba nie była pisana pod polskiego czytelnika. Miała pokazać trudne losy Polski, zarys jej historii, którą warunkowało położenie. Miało pokazać najważniejsze momenty z jej historii i najwybitniejsze postaci. Miała zachęcić innych do poznania bliżej Polski. Ci, co odczytują ją dosłownie mogą być rozczarowani. Ja przeczytałam ją z przyjemnością i zobaczyłam swój kraj z obcej, innej perspektywy. To dość odświeżające!

"Polska" jest książką z którą spędziłem wiele miłych chwil. Nie należy tej pozycji traktować jako źródła wiedzy historycznej ale z pewnością pewne fakty można z niej poznać, a także co istotne pokazuje coś co bym określił "polskim duchem" w poszczególnych epokach.
Autor ciekawie rysuje bohaterów, a także poszczególne zdarzenia. Styl nie jest męczący i zachęca do czytania.
Sam sięgnąłem po tę książkę drugi raz i nie żałuję tej decyzji, bo zupełnie nie czułem tych blisko 650 stron.
Polecam!

Cierpiałem, ale dlatego, że jestem Polakiem. Nie poleciłbym żadnemu znajomemu z Polski, a spoza Polski czemu nie.

Jako muzyk cieszę się, że wśród tych wszystkich ważnych tematów związanych z przedstawioną tu 800-letnią historią Polski, na kartach tej powieści znalazło się również miejsce na wątek muzyczny - dotyczący twórczości F. Chopina, S. Moniuszki i I.J. Paderewskiego. Moim ulubionym cytatem pozostanie następujący: "Bardzo lubię Mozarta. Kocham go. Ale najwyższą czcią darzę Chopina. Wszyscy Polacy powinni go czcić, bo on zapisał w muzyce bicie naszych serc." (str. 367)

Ta książka miała być czymś w rodzaju wprowadzenia do znajomości polskiej historii. Miała pokazać, jak bardzo niekorzystnie ulokowali się geograficznie Słowianie, i jaki to miało wpływ na ich późniejsze dzieje. Jak to liczne konflikty łączyły ten jeden z najbardziej skłóconych wewnątrz narodów, a jednocześnie potrafili ci Polacy tworzyć wiekopomne dzieła. Za ta książka stoi wielka praca z materiałem, który nie jest łatwy, gdyż, jak wiadomo, nasza historia jest pogmatwana i niedwuznaczna. Autorowi udało się jednak stworzyć obraz Polaka dzielnego patrioty, który nie zawsze potrafi pojąć historyczne znaczenie swoich decyzji, których skutki mogą być trudne do naprawienia. Wizja Polaków jest jednak mocno naiwna, są oni narodem mało myślącym, błyskawicznie i bez analizy sytuacji rzucających się do boju. Nie wszystko jednak jest i było takie różowe. Pomimo rozmiarów książka jest "czytalna" i nie nudzi, pomimo licznych przytaczanych faktów geograficznych, historycznych i etnograficznych.

Nie mogę otwarcie przyznać, że się mi spodobała. Styl i forma, w jakiej została napisana nie odpowiadała mi i przez większość czasu czytania musiałam się do niej przyzwyczajać. Za to podoba mi się to takie ukazanie historii jakby zza kulis. Mamy przedstawione życie, można powiedzieć, że zwykłych ludzi, którzy muszą poradzić sobie z nową sytuacją, w której postawiły ich te wielkie, historyczne wydarzenia. Do tego jest tu zebrana ogromna część historii Polski. Ja mam mieszane uczucia i wydaje mi się, że każdy musi sobie sam wyrobić opinie na jej temat.

Dobra, ale czasem męcząca, albo nawet nużąca. Bardzo dobrze uzupełnia wiedzę o historii Polski.

piękna, czytana z napięciem powieść o niezwykłych bohaterach . Ciekawy, zrozumiały dla wszystkich jezyk .POLECAM!!!!! .

Jeden minusik za nieznaczne błędy historyczne, ale książka ogólnie wspaniała. Czytałam jednym tchem. Coś dla fanów historii,ale nie w pełni tego słowa znaczeniu. Polecam :)

• Literatura amerykańska
  • Wyd. Albatros