Powieść dla kobiet

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Román pro ženy

Szanowne Panie! Pozwolę sobie napisać kilka słów o tym, jak powstała ta książka. W zeszłym roku dyrektor agencji reklamowej Rencar zwrócił się do mnie z zapytaniem, czy nie chciałbym wziąć udziału w znanym projekcie Poezja w metrze, poszerzając go o prozę.

Wojciech Gołębiewski | 2016-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2016

Zaczyna się od kłamstwa Wydawnictwa Zysk i S-ka na okładce:
"Michal Viewegh (ur. w 1962 roku w Pradze) jest aktualnie najpopularniejszym czeskim wspólczesnym pisarzem..."

Nie akceptuję promocji nieznanego mnie pisarza kosztem pozostałych, wymienianych przez Wikipedię, z których część znam i cenię. A Wikipedia podaje:
"...Do autorów literatury współczesnej zaliczani są Michal Ajvaz, Jan Balaban, Pavel Brycz, Radka Denemarkova, Sylva Fisherova, Emil Haki, Jan Novak, Tomas Prida, Sylvie Richterova, Jaroslav Rudis. Premys Rut, Michal Sanda, Filip Topol, Jachym Topol, Jaroslav Velinsky, Michal Viewegh, Petra Hulova.."
Nigdzie nie znalazłem, że jest "naj..". Ja, z kolei, mogę z czystym sumieniem promować np Balabana "Zapytaj taty", udany utwór, któremu dałem 8 gwiazdek.

Ale przejdźmy do książki. W Wikipedii znajduję:
"Román pro ženy, 2001 (wyd. polskie pt. Powieść dla kobiet, 2005,...

Alina | 2011-05-14
Przeczytana: 11 maja 2011

"Mam nadzieję, że książka sprawi Ci radość; mnie bawi niezmiennie" - napisała mi w liście dołączonym do książki jej poprzednia właścicielka. Lekko uniosłam brwi w geście zdziwienia, ponieważ spodziewałam się raczej typowego romansidła, a nie czegoś, co może bawić. Może gdybym spojrzała na okładkę, dostrzegłabym na niej ironię, jaką nacechowana jest cała książka. I nie chodzi tutaj o to, że dziewczyna całuje męską dłoń (czy nie powinno być na odwrót?...), ale o jej spojrzenie, które mówi znacznie więcej niż ten gest. Jednak zwróciłam na to uwagę znacznie później.

W moim życiu nie miałam raczej wiele do czynienia z literaturą czeską. Możliwe, że nasze drogi w ogóle wcześniej się ze sobą nie zbiegły. Nie mam zbyt dobrych skojarzeń z tym krajem - są podobne do tych z Kanadą. Ponury kolor pomarańczowy, którego nie lubię. O ironio, okładka "Mężczyzny idealnego" również jest pomarańczowa. Ciężko było mi się przestawić. Aż otworzyłam, przeczytałam pierwsze słowa i wsiąkłam.

Jest to...

Kasjopeja | 2015-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2015

Same zdrady i nieprzejmowanie się ranieniem innych. Naprawdę kobiety takie są i uważają takie zachowania za normalne? Rozbijanie rodzin? Zostawianie faceta jak tylko pojawi się ktoś nowy? Mimo wszystko sądzę, że zrozumiałam, co Viewegh miał na myśli pisząc tę książkę. Humoru i wszechobecnego sarkazmu nie można jej odmówić. Ale to niestety nie wystarczy, aby mnie zadowolić.

Agnieszka Kosowska | 2011-07-11

Początkowo książka miała tytuł "Powieść dla kobiet", co jest dokładnym tłumaczeniem z języka czeskiego (Román pro ženy). Kilka lat po jej wydaniu na ekrany kin wszedł film na jej podstawie i został on zatytułowany "Mężczyzna idealny", spowodowało to (z zupełnie nieznanych mi względów) zmianę tytułu samej książki.

Mimo wszystko dalej wolę nazywać tę książkę "Powieścią dla kobiet". Powieścią napisaną przez mężczyznę, która toczy się wokół listów miłosnych umieszczanych w praskim metrze. Już sam ten sposób przedstawienia bohaterów rusza za serce co poniektóre wrażliwsze czytelniczki.

Może i książka jest typowym romansidłem, nie ma w sobie zbyt górnolotnego przekazu, ale w tym wypadku mało mnie to obchodzi. Dla mnie najważniejsze jest to, że wiele razy przy niej wybuchałam śmiechem. Nie chcę pisać banałów, w stylu, że każda z nas może się identyfikować z główną bohaterką Laurą. Mi wystarczy to, że jej historia potrafiła mnie rozśmieszyć do łez. Szczególnie, że była pisana przez...

Nedera | 2011-06-19
Przeczytana: 2008 rok

Kolejna z lektur na studiach bohemistycznych. Nasłuchałam się na zajęciach o tym, jaka rzekomo ona głęboka i ironiczna... A jak dla mnie wyglądała zupełnie jak romansidło dołączone do babskiej gazetki. Nie jest tragiczna, nie w tym rzecz. Czyta się ją lekko, przyjemnie. Ale... nic się z niej nie wynosi. Żadnych przemyśleń, żadnych powodów by znów po nią sięgnąć. Nic tylko przeczytać i zapomnieć, że w ogóle istniała.

zemstabanana | 2014-03-21
Przeczytana: marzec 2014

Czeska Bridget Jones i to napisana przez faceta! Fantastyczna, dowcipna książka. Lekka i rozrywkowa, ale nie banalna. Ciekawie napisana.
Uwaga spoiler - zakończenie ogromnie rozczarowujące.

sophie21 | 2010-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2010

Przez wzgląd na tytuł spodziewałam się kolejnego tandetnego romansidła, ale muszę przyznać że jestem miło zaskoczona tą książką

Dłuższa opinia tutaj: --> http://czechozydek.wordpress.com/2013/02/22/michal-viewegh-powiesc-dla-kobietmezczyzna-idealny/

Wadjejka | 2010-09-26

Lekkie czytadło do pociągu, albo na długi, jesienny wieczór. Przyjemna. Czy kobiety rzeczywiście szukają idealnego mężczyzny? Czy powinny przestać? Może lepiej poddać się tzw. przeznaczeniu? Na szczęście- decyzję każda z nas musi podjąć sama ;)

| 2013-02-17

Czytanie "Mężczyzny idealnego" sprawiło mi nieziemską przyjemność :) "Połknęłam" ją w ciągu jednego wieczoru. Polecam :)