Przyjaciółki@it

Tłumaczenie: Iwona Wójtowicz
Seria: Spojrzenia
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Amiche di salvataggio

Nie chcę więcej słyszeć o upływających latach czy też uczuciu pustki: przyjrzałaś się innym kobietom na ulicy Przyjrzałaś się sobie w lustrze? Jak to możliwe, że nie czujesz się pewnie bez szpilek, perfekcyjnego makijażu, wieczorowej sukni? Kiedy wreszcie kupisz sobie wygodne klapki, żeby odkryć, że i tak się podobasz?

źródło opisu: http://www.piw.pl/

źródło okładki: http://www.piw.pl/

Muminka | 2015-01-20
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 22 stycznia 2015

Zaczęłam czytać, ale nie wciągnęła mnie. Irytowały też przeskoki- raz mamy e-maile czy też listy między bohaterkami, a raz normalną narrację. Nie wiem o co w tym wszystkim chodzi. Niejasny, niespójny obraz pięciu kobiet, każda ma swojego robaka który ją gryzie. Wszystkie muszą wyzwalać się z toksycznych związków z mężczyznami. Ponieważ mam na półce dziesiątki innych ciekawszych książek, chyba nie doczytam do końca. Wszystko wydaje mi się tutaj wtórne i nieciekawe.

Małgorzata | 2011-07-16
Przeczytana: 2011 rok

Książka zamiast przyciągać uwagę czytelnika,wręcz odpycha go po przeczytaniu kilku stron. Dużo w niej zjadliwej ironii,tęsknoty za innym życiem,potrzebie akceptacji w dokonywaniu wyborów. Związki budowane na fasadach kłamstwa i obłudy. Raczej nieprawdopodobne zakończenie-trzy kobiety w tym samym czasie porzucają dotychczasowe życie(swoich mężów i kochanków,odbywa się to prawie jedocześnie, co wzbudza śmiech i irytację),aby zamieszkać wspólnie razem w pięknym domu(same kobiety),gdzie panuje radość i szczęśćie. Każda z nich poznaje nowego mężczyznę i czuje się szczęśliwa,pełna energii do przeżywania kolejnego dnia i stawiania czoła wyzwaniom i problemom. Nie polecam tej książki.

Alina | 2010-07-28
Przeczytana: 23 lipca 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Przyjaciółki@it" opowiadają o pięciu kobietach. Na początku wydaje się, że to będą trzy, wszystkie wyrwane z kontekstu, chociaż połączone ze sobą. Daria i Ilaria są internetowymi przyjaciółkami. Roberta pracuje z Ilarią. Później pojawiają się Danila (przyjaciółka Roberty) i Mariana (jeszcze szkolna koleżanka Ilarii). Jedynie Roberta nie przekroczyła jeszcze trzydziestki.

O czym opowiada książka? Nie wiem. Nie doszłam jeszcze do tego. Moim zdaniem jest to historyjka, żeby tylko coś napisać, bez głębszego sensu. Na upartego można powiedzieć, że mówi o docenianiu własnej kobiecości i wartości jako wspaniałej osoby. Rezygnowaniu z toksycznych związków z okropnymi mężczyznami, by zacząć na nowo i znaleźć prawdziwą miłość, przyjaźń i szczęście. Jednak mi się to pojawiło dopiero w momencie, gdy robiłam wszystko, żeby nadać książce jakiś sens. Jest napisana w sposób pogmatwany, można się pogubić, dopóki się nie opanuje, kto jest kim i z kim, dlaczego i po co. A to wbrew pozorom nie jest...

IlProfumoDeiLibri | 2013-03-06

Czytadło na jeden wieczór. Wymuszony, ciężki cynizm z aspiracjami na egzaltowane wywody. Być może z serii: jak kiepskie tłumaczenie może zniszczyć książkę.

O kobietach, które potrzebują uczucia jak heroiny.
Każde rozczarowanie przynosi kryzysy, marzenia, wieczne kompromisy, wielkie miłości tylko na niby, kantów bez liku. Bo "nie zakochasz się kiedy wszystko dobrze się układa. Zakochasz się, kiedy zabraknie ci benzyny na środku pustyni. Do pustego zbiornika wlewasz każde kłamstwo, słowa, słowa, słowa, wszystko. Nikt nie chce zostać sam z pustymi rękoma"

"Rzuciłam mu wyzwanie, żądając więcej, poprosiłam grzecznie lub rzuciłam mu w twarz- zależy od punktu widzenia- rękawicę, a on jej nie podjął. Pozwolił, żeby upadla na chodnik, a potem spokojnie wyrzucił do kosza, żeby nie zaśmiecać otoczenia (jego terytorium).

Dla porzuconych, oszukanych, samotnych i cierpiących z powodu niefortunnej namiętności.
Nie daje rozwiązań, ale irracjonalnie wypełnia pustkę.

BGListop | 2014-03-12

ujdzie