Zagłada

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Zagłada Piotra Szewca to akt niewiary w skuteczność kataklizmu. Koniec świata nie jest możliwy. Zamość ostanie się i będzie trwał dopóty, dopóki dzień powszedni będzie miał swoje kłopoty, interesy i niewielkie satysfakcje. Małe nie musi bać się lawin i katastrof, małe jest bezpieczne, małe jest nie tylko piękne, małe jest trwałe (Zbigniew Bieńkowski).

| 2013-12-20
Przeczytana: grudzień 2013

Dopracowana do najmniejszych szczegółów kronika jednego dnia, jak to u Szewca zazwyczaj bywa. Wspomnienie Zamościa lat trzydziestych bardzo dokładnie rozpisane na wszystkie możliwe sposoby - ludzie, miejsca, zwierzęta, natura, zapachy, odczucia, wszystko, bo w końcu to kronika Księgi Dnia.

Mikosek17 | 2015-11-29

Kolejna książka z serii "z założenia genialna, ale kiepsko się czyta". I dokładnie w taki sposób można scharakteryzować "Zagładę" Piotra Szewca. Jeśli miałbym wyrazić swoje zdanie z perspektywy tuż po ukończeniu książki, bez przetrawienia, to napisałbym same krytyczne słowa. Powolne i dokładne opisy autora przez kilka stron mogą się podobać, ale gdy okazuje się, że nie ma żadnej odskoczni od nich i taki styl ciągnie się do końca lektury, to bardzo szybko zaczyna się mieć dość. W klasykach, które posiadają przepiękne opisy możemy je docenić, gdy mamy od tego odskocznię - dialog, akcję, rozwój bohaterów. U Szewca tego nie znajdziemy, przez co lektura jego książki staje się męczarnią. Jednak po ukończeniu (jak dobrze, że "Zagłada" jest naprawdę krótką pozycją) możemy się zastanowić dlaczego autor napisał swoje dzieło w taki a nie inny sposób, czemu nazywał je "Zagłada" i dlaczego przez całą książkę przewija się motyw fotografii. I właśnie w tym momencie wychodzi genialne założenie -...

Annalynne | 2015-03-27
Przeczytana: 25 marca 2015

Bardzo, ale to bardzo nie lubię takiej narracji.
Może, gdyby nie ona, moja ocena byłaby wyższa.

something_else23 | 2016-11-03
Dawid | 2016-08-25