Zenarchia

Seria: Ezoterra
Wydawnictwo: Okultura
Zenarchy
ezoteryka, medytacja, anarchia, rozwój

Czy jest możliwy inny świat, niż ten, do którego przywykliśmy? Autor niniejszej książki nie szuka odpowiedzi na to pytanie w utopiach czy zaświatach, ponieważ uważa, że najlepsze, co może się nam przydarzyć to życie tu i teraz pełnią życia. W tym celu nawołuje do rewolucji życia codziennego, obejmującej zarówno świat społeczny, jak i sferę ducha. Mówi: wszelkie praktyki mające na celu indywidualne oświecenie bez jednoczesnej przemiany otaczającego nas świata są zwykłym blefem; każda próba zmiany świata bez jednoczesnej przemiany wewnętrznej przekształca się w parodię samej siebie. Zenarchia wykracza poza ten dualizm, ukazując nowe ścieżki tym miłośnikom wolności, którym nie straszna jest zmiana siebie i otaczającego świata.

źródło opisu: okultura.pl

źródło okładki: okultura.pl

Książka ta jest zbiorem biuletynów o tym samym tytule
wydawanych przez autora od 1968 roku i tzw. "opowieści zenarchistycznych" czyli krótkich,humorystycznych anegdot które można odnaleźć w naukach zen.Połączenie ideologii zen i anarchii
mogłoby się wydawać dosyć karkołomne lecz po lekturze książki jest jak najbardziej zrozumiałe i sensowne.
Kilka moich ulubionych cytatów:
"W centrum każdego człowieka tli się nieskazitelny płomień niepodzielnej racjonalności,seksualności,towarzyskości i duchowości,przytłumiony pokładami ignoranckich założeń,bujd i uwarunkowań zwanych indywidualną
osobowością.Kiedy uda ci się go dotknąć w sobie lub kimś innym i nie wywołać gwałtownej kontrakcji jego mechanizmów obronnych,możesz być pewny,że dotknąłeś najbardziej osobistego 'świętego świętych' jaki znajduje się w człowieku."
"Dla przyzwyczajonych do niej ludzi niewola wydaje się bardziej wygodna niż wolność.Większość ludzi obrusza się na rządy despotyczne nie dlatego,że zniewalają obywateli,tylko...

Wojciech N | 2010-09-26
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Moja droga do libertarianizmu.

bnk | 2018-02-26
Miłodziad | 2018-02-13