Listy. Cz. 4, 1849-1855, Dzieła. T. 17

Wydawnictwo: Czytelnik
Listy, romantyzm, Mickiewicz

Siedemnasty tom "Dzieł" Adama Mickiewicza zawiera czwartą część korespondencji poety z lat 1849-1855, powstałą w końcowym okresie jego życia – od „Trybuny Ludów” po ostatnie dni w Konstantynopolu. Na tom składają się także uzupełnienia (listy pisane przez Mickiewicza dla innych osób, listy autorstwa innych osób podpisane przez Mickiewicza, poświadczenia, pokwitowania, upoważnienia), notatki, dedykacje, wpisy do albumów, nagrobki.

Pierwszą część tomu zamykają indeksy: osób i utworów Mickiewicza, odnoszące się do korespondencji i dodatkowych materiałów w t. XIV-XVII.

W drugiej części tomu znajdują miejsce erraty i uzupełnienia dotyczące całości wydania, a także indeks osób do t. I-IV (obejmujący dodatki krytyczne) i alfabetyczny wykaz utworów Mickiewicza, zamieszczonych w t. I-XIII.

źródło opisu: Czytelnik, 2005

źródło okładki: Zdjęcie autorskie