Dzieciństwo i młodość Daniela Fahrenheita

Wydawnictwo: Bernardinum
0 (0 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny

Daniel Gabriel Fahrenheit był jednym z najwybitniejszych uczonych w dziejach Gdańska. Jego sława ogarnęła wszystkie kraje, w których stosowano lub do dziś się stosuje skalę termometryczną Fahrenheita, a to oznacza całe byłe i obecne imperium brytyjskie wraz z Ameryką Północną. Wydawałoby się, że o takiej postaci wszystko wiadomo, tymczasem tak nie jest. Okazuje się, że niejednokrotnie nawet źródła encyklopedyczne podają na temat Fahrenheita nieprawdziwe wiadomości. Zadaniem niniejszej książeczki jest wypełnienie tej luki poprzez rzetelną informację, gromadzoną przez autora od wielu lat. Podstawowe źródła, to księgi metrykalne i gruntowe, dokumenty związane z tragiczną śmiercią rodziców i opieką nad małoletnimi dziećmi, księgi obywatelskie i akta sprzedaży nieruchomości ? to wszystko w Archiwum Państwowym w Gdańsku. W Holandii zachowały się listy, z których część wydano drukiem, bezcenne notatki z prywatnych wykładów Fahrenheita w Amsterdamie, opisy i patent na jego wynalazki, testament, spis pozostawionych przez niego rzeczy itp.

Marta | 2013-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2013