Lexicon for an Affective Archive
archiwa, humanistyka, arhciwistyka
Inne
tsantsara

Leksykon archiwum afektywnego jest kolekcją spotkań z archiwami i materiałami archiwalnymi, opartą na prostym założeniu, że archiwa są nie tylko zakurzonymi składnicami informacji dającymi nam bezpośredni dostęp do przeszłości, lecz złożonymi przestrzeniami, w których przeszłość i teraźniejszość są obiektami nieustających dociekań. Archiwum afektywne to takie, które afirmacyjnie podchodzi do zwoich niedokończonych spraw i w nieustannym procesie konstruowania pamięci oddaje się refleksji na temat swojego potencjału aktywnego i generatywnego. Dlatego książka ta zamiast definicji proponuje przekonujące tekstowe i wizualne przykłady archiwizacji, ukazujące pełną skalę afektów i wyobrażeń generowanych przez materiały archiwalne.

Opracowanie to, zawierające teksty dwudziestu pięciu międzynarodowych autorów, podzielono na wpisy oznaczone prostymi słowami kluczowymi – „historie” lub świadectwa – ilustrujące afektywne, polityczne i intelektualne wyzwania stawiane przez indywidualne i kolektywne wspomnienia. Autorzy korzystają z archiwów jako artyści, aktywni uczestnicy, badacze, pisarze, kuratorzy lub w kilku z tych ról równocześnie.

Jednym z celów niniejszego leksykonu jest zaprezentowanie praktyki archiwizacji jako kluczowej, interdyscyplinarnej dotyczącej każdego z nas z racji tago, że wszyscy jesteśmy istotami politycznymi i historycznymi.

Książka jest pierwszym tomem w serii Archiwa i humanistyka, będącej wspólnym przedsięwzięciem NInA i wydawnictwa słowo/obraz terytoria.

Autorzy: Zdenka Badovinac, Tina Campt, canecapovolto, Claudia Castellucci, Paul Clarke, Heidi & Rolf Abderhalden / Mapa Teatro, Franz Anton Cramer, Ann Cvetkovich, Paola Di Cori, Małgorzata Dziewulska, Tim Etchells, Erik Göngrich, Joe Kelleher, Bettina Knaup, Dorota Krakowska, Elisabeth Lebovici, Alina Marazzi, Annemarie Matzke / She She Pop, Graeme Miller, Rabih Mroué, Kateřina Šedá, Małgorzata Szczęśniak, Paolo Vignolo, Alessandra Violi, Ida & Henry Wilde (Keren Ida Nathan & Antonia Baehr)

Kuratorzy: Giulia Palladini, Marco Pustianaz
Redakcja polskiego wydania: Katarzyna Tórz