Agnieszka Wisła i działalność Polek w Ameryce na rzecz ochotników i weteranów Błękitnej Armii

Wydawnictwo: Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce
historia
Krzysztof

Tytułowa bohaterka to kobieta wielkiego serca i hartu ducha, zasłużona dla sprawy polskiej. W Polsce jest postacią niemal zupełnie zapomnianą. Podczas I wojny światowej organizowała pomoc dla polskich żołnierzy w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych oraz we Francji. Służyła im też w Polsce, gdzie w latach 1919-1921 toczyła się wojna z bolszewikami o wschodnią granicę państwa. Po powrocie do Stanów Zjednoczonych resztę życia poświęciła polskim weteranom, którzy wróciwszy do Ameryki znaleźli się w bardzo ciężkiej sytuacji.

źródło opisu: www.wydawnictwo.opole.pl

źródło okładki: Zdjęcie autorskie