Mapa kości

Tłumaczenie: Marcin Mortka
Cykl: Ogniste oczyszczenie (tom 2)
Wydawnictwo: Uroboros
The Map of Bones
Angelika

Okrucieństwo mamy we krwi. Trzeba tylko je uwolnić. W świecie, w którym żyje Cass, nie ma miejsca dla słabych, niesprawnych i odmiennych. Liczy się tylko doskonałość. Perfekcyjne Alfy zrobią wszystko, by trzymać upośledzone Omegi tam, gdzie ich miejsce: w obozach pracy i na ziemiach, na których nikt inny nie chce mieszkać. Najchętniej pozbyłyby się ich na zawsze, ale gdy umiera Omega, umiera...

Okrucieństwo mamy we krwi. Trzeba tylko je uwolnić.

W świecie, w którym żyje Cass, nie ma miejsca dla słabych, niesprawnych i odmiennych. Liczy się tylko doskonałość. Perfekcyjne Alfy zrobią wszystko, by trzymać upośledzone Omegi tam, gdzie ich miejsce: w obozach pracy i na ziemiach, na których nikt inny nie chce mieszkać. Najchętniej pozbyłyby się ich na zawsze, ale gdy umiera Omega, umiera także jej bliźniacza Alfa.

Po masakrze na Wyspie ruch oporu Omeg jest w rozsypce. Ludzie są zbyt przerażeni, by choćby myśleć o przeciwstawieniu się okrutnej Radzie. Jednak Cass, Kobziarz i Zoe wiedzą, że trzeba na nowo rozniecić ducha buntu. W przeciwnym razie Pani Generał, Reformator i Prowodyr bez przeszkód zrealizują swój upiorny plan: zamkną Omegi w zbiornikach, które podtrzymają je przy życiu, ale pozbawią wszelkiej świadomości. Tylko czy ktokolwiek uwierzy opowieściom trójki obdartusów, którzy nie mają nic do zaoferowania? Nieoczekiwana propozycja Prowodyra wydaje się tym bardziej kusząca. Jednak czy można ufać komuś, kto otwarcie przyzaje, że nie obchodzi go los Omeg?
Zwłaszcza że Cass musi się liczyć z tym, że jako wizjonerka i siostra bliźniaczka Reformatora stanowi łakomy kąsek dla każdej ze stron. Nie powinna ufać nikomu. Tylko jak zbudować nowy, lepszy świat bez zaufania?

Mroczna, postapokaliptyczna kontynuacja Ognistego oczyszczenia to poruszająca opowieść o tym, jak żądza władzy i dostatku oraz lęk przed innym mogą doprowadzić do upadku wszystkiego, co czyni nas ludźmi. Wciągająca do ostatniej strony i niemożliwa do zapomnienia.

źródło opisu: gwfoksal.pl

źródło okładki: gwfoksal.pl

Monika Szulc | 2017-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2017

Po dramatycznych wydarzeniach, jakie miały miejsce na Wyspie, ruch oporu niemal doszczętnie został zgładzony. Nieliczne Omegi, którym udało się przetrwać, żyją w ciągłym strachu i ukryciu. Tylko Cass, Kobziarz i Zoe starają się ocalić swoich pobratymców. Wizja dożywotniej egzystencji w zbiornikach jest przerażająca, a Cass i jej towarzysze zrobią wszystko, by ocalić Omegi i ofiarować im życie, na jakie zasługują.

Francesca Haig wykreowała niebanalny świat, który został zmieniony przez wielki wybuch. Otoczenie zniszczone, surowe i nieznające litości, w którym rodzą się tylko i wyłącznie bliźnięta. Alfa i Omega połączenie ze sobą aż do śmierci, bo kiedy jedno z rodzeństwa umiera, ginie i drugie. Nieskazitelne Alfy zdominowały całkowicie tamtejsze tereny. Omegi żyją w strasznych warunkach i płacą niebotycznie wysokie podatki. Życie często jest dla nich jeszcze trudniejsze, gdyż borykają się z własną niepełnosprawnością. Tu nasunęły mi się pewne wątpliwości, ponieważ Alfy są...

''Mapa kości'' to świetna powieść, dużo lepsza od pierwszego tomu serii. Autorka rewelacyjnie wykreowała świat Alf i Omeg, fani dystopii będą zachwyceni. Francesca Haig odpowiedziała na kilka pytań, które powstały po przeczytaniu ''Ognistego oczyszczenia'', ale pozostawiła nam kolejne, na których rozwiązanie pozostaje nam czekać. ''Mapa kości'' jest dowodem na to, że Francesca Haig ciągle rozwija się jako autorka, pracuje nad swoim stylem, poprawia błędy, wierzę, że trzeci tom pokaże nam, że dojrzała i potrafi zaczarować każdego czytelnika. Z wielką przyjemnością przeczytałam tę książkę, mam nadzieję, że wy również się nie rozczarujecie! :)

Przeczytana: 05 marca 2017

"Mapa Kości" dzieje się zaraz po poprzedniej części w tym samym świecie. Alfy nadal chcą się pozbyć Omeg, a te z kolei chcą wywalczyć wolność. Po przeczytaniu debiutu Francesci Haig głównie narzekałam na złe wykorzystanie fabuły, gdyż tam wszystko kręciło się wokół Cass, głównej bohaterki i jej rozterek, zaś w tym tomie moje marudzenie zostało wysłuchane, ponieważ pojawia się w nim wiele wydarzeń dotyczących głównego wątku - walki społeczeństw. Ponadto dotkliwie został poruszony temat tajemnicy Wybuchu oraz drugiej cywilizacji. Czytając tę książkę można w końcu poczuć klimat tajemniczości i napięcia, bowiem zagadki, które stawia los na drodze głównych bohaterów, są naprawdę intrygujące i sprawiają, że czytelnikowi chce czytać się dalej.

Akcja ma umiarkowane tempo, bo nie jest ani wolna, ani szybka, ale na szczęście występują także zwroty akcji, choć nie nazbyt często. Tym razem fabuła nie została zdeptana przez monologi i opisy uczuć, a wręcz przeciwnie nasza Cass jakby ucichła....

kruczek | 2017-02-11
Na półkach: Posiadam

Wyobraź sobie świat, w którym nie ma już demokracji, praw człowieka ani zwykłego rodzinnego ciepła.
Jest tylko zło… strach… i ogromna nienawiść do tego co jest inne i niezrozumiałe.

W tym świecie nie ma już miejsca dla ludzi słabych, niesprawnych i odmiennych. Wielki wybuch zniszczył wszystko, zamieniając dawny świat w popiół nic nie wartych wspomnień.

Cass i Zach to bliźniacze rodzeństwo które zostało naznaczone piętnem losu Alfy i Omegi.
Dlatego też…
Jednego z nich czeka życie w luksusie i chwale.
Drugiego zaś w biedzie i w bolesnym upokorzeniu.
Jednak…
Pomimo wielu niesprawiedliwości i dzielących ich różnic, rodzeństwo łączy nie tylko wspólna chwila narodzin, ale i także wspólna śmierć.
Zatem, jeśli umrze jakąś Omega, to wraz z nią umrze także jego Alfa.

Jak potoczą się losy Cass i Zacha?
Czy rodzeństwo będzie wstanie pokanać barierę, która okrutnie rodziela ich światy?

Fabuła:

Według mnie, pomysł na fabułę tej historii jest nie tylko niewiarygodnie kreatywny, ale i również...

BlueSpark | 2017-08-21
Na półkach: Posiadam

Kontynuacja Ognistego oczyszczenia, czyli Mapa kości, należy do tych, mam wrażenie, mniej znanych serii, jako że pierwsza część trafiła na rynek dopiero w 2016 roku. Co nie umniejsza jej możliwości do stania się jedną z tych dobrych serii, po których skończeniu będę czuła, że przeczytałam coś, co naprawdę mi się podobało. Czy Francesca Haig poprawiła się po pierwszej części? I to jak.
Cass i inne Omegi dalej żyją pod rządami Alf. Świadomość o zbiornikach ciąży nad naszymi bohaterami, którzy znowu muszą uciekać. Pragną roznieść wieści o tym, co czeka Omegi w przytułkach, ale nawet dla swoich pobratymców stanowią wyrzutków, a podróżująca z nimi Alfa w tym nie pomaga. Jednak stawiają sobie na drodze nowe cele, a na wierzch wychodzą nowe fakty na temat tabu, Elektryki i Rady. Cass coraz częściej miewa wizje Wybuchu, co nie może dobrze wróżyć – wizjonerzy z taką przypadłością szybko potracili poczytalność. Jednak jest to dla niej czas zmian i niedługo będzie musiała przestać...

Nemezis | 2017-02-23
Przeczytana: 22 lutego 2017

Pierwszy tom trylogii Franceski Haig, "Ogniste oczyszczenie", ogromnie mnie wciągnął, ale druga część pochłonęła mnie całkowicie - przeczytałam ją w 2 dni, co w moim przypadku jest nie lada wyczynem. Zwłaszcza że mojemu 18-miesięcznemu synkowi obie książki również się spodobały i co chwila zabierał mi je i oglądał. W sumie nic dziwnego, okładki silnie przyciągają i ciężko się powstrzymać przed wzięciem ich do ręki. A co kryje wnętrze?

Cass, Kobziarz i Zoe przemierzają kraj, planując odbudowanie ruchu oporu. Wizjonerka nie może się otrząsnąć po ostatnich dramatycznych wydarzeniach. W dodatku wizje Wybuchu nawiedzają ją coraz częściej, każąc jej myśleć, że niewiele dzieli ją już od szaleństwa. Uświadamia sobie jednak, iż bezustanne ukrywanie się i ciągła ucieczka do niczego nie prowadzą. Rada prędzej czy później odnajdzie ją i jej towarzyszy, a wtedy wszystkie Omegi czeka straszliwy koniec, gorszy nawet od śmierci. Muszą więc zebrać jak najwięcej ludzi i zrobić to, czego Alfy się...

Pabottyro | 2017-07-27
Na półkach: Recenzenckie

„Najlepiej nie wkraczać do zatopionego miasta moich wspomnień.”

Singielka007 | 2017-09-30

Jak pewnie dobrze wiecie po przeczytaniu pierwszej części, na Wyspie odbyła się masakra. Cass, Zoe i Kobziarzowi udało się, na szczęście, uciec, ale ruch oporu jest w rozsypce. Wspólnicy, albo teraz przyjaciele, wędrują razem tak naprawdę nie mając jasno określonego celu. Po części liczą jeszcze na powrót dwóch statków, którym udało się odpłynąć z Wyspy. Starają się również szerzyć wieść o zbiornikach, w których Rada chce zamknąć wszystkie Omegi. Starają się coś zrobić, ale co może jedynie trójka nędznych, głodnych wojowników?
A Pani Generał, Prowodyr i Reformator chcą doprowadzić plan do końca. Cass, Kobziarz i Zoe próbują wzniecić ducha buntu, ale wszyscy są za bardzo przerażeni.
W książce występuje również kolejny wątek. Otóż pewna staruszka widziała papiery mówiące o miejscu, w którym przeżyli ludzie w czasie Wybuchu. O Arce. O ogromnej maszynie utrzymującej życie ogromnej ilości ludzi przez wiele...

Pati | 2017-01-24
Na półkach: 2017
Przeczytana: 23 stycznia 2017

Coraz więcej się dzieje. Zdrady, nieoczekiwani sojusznicy, dramatyczne ucieczki i szantaże... Przyznam że historia nadal wciąga i nie mogę się już doczekać zakończenia. Bohaterka na szczęście idzie nieco po rozum do głowy dzięki czemu historia nabiera nieco więcej realizmu :)

hippie-bookworm | 2017-08-17
Przeczytana: 2017 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

O gwiazdkę niżej z powodu żalu, za brak jednej z ukochanych postaci. Ale poza tym klimat ciężki, oj ciężki i dużo się dzieje.