Kuchnia polska. Receptury mojej babci

Okładka książki Kuchnia polska. Receptury mojej babci Ewa Aszkiewicz
Okładka książki Kuchnia polska. Receptury mojej babci
Ewa Aszkiewicz Wydawnictwo: Publicat kulinaria, przepisy kulinarne
192 str. 3 godz. 12 min.
Kategoria:
kulinaria, przepisy kulinarne
Tytuł oryginału:
Kuchnia polska. Receptury mojej babci
Wydawnictwo:
Publicat
Data wydania:
2016-10-26
Data 1. wyd. pol.:
2016-10-26
Liczba stron:
192
Czas czytania
3 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324519651
Tagi:
kuchnia polska tradycyjna kuchnia polska
Średnia ocen

9,0 9,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
9,0 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
534
503

Na półkach: ,

"Kuchnia polska. Receptury mojej babci" to książka z mnóstwem pomysłów, dzięki którym możemy wyczarować w swojej kuchni różnorodne wspaniałe smakołyki. Co ważne przepisy skierowane są do szerokiego grona odbiorców. Coś dla siebie znajdą tutaj zarówno amatorzy jak i bardziej doświadczeni miłośnicy kuchni, osoby preferujące dania mięsne jak i warzywne, smakosze zup jak i słodkich deserów. Są tu przepisy, do realizacji których potrzebne będą ogólnodostępne, popularne w naszym kraju składniki i przyprawy, które cieszą nasze podniebienia od pokoleń. Wszystkie posegregowano tak aby korzystanie z książki było łatwe i przyjemne. Stworzono rozdziały: Zupy, Staropolskie potrawy na postne dni i nie tylko, Jarzyny, surówki i sałatki, Dania codzienne, Ryby, drób i inne mięsa, Święta Wielkanocne, Boże Narodzenie. Odszukanie czegokolwiek w tak obszernej publikacji nie stanowi naprawdę żadnego problemu również dzięki praktycznemu alfabetycznemu indeksowi potraw znajdującemu się na ostatnich stronach książki.

Publikacja liczy sobie 140 różnorodnych przepisów. Ta ilość naprawdę imponuje. Rozmieszczone są bardzo różnie, zazwyczaj jeden przepis to jedna strona czasem nawet dwie. Tuż obok nich każdorazowo znajduje się kolorowa ilustracja gotowego dania, zrozumiały i konkretny opis wykonania oraz lista potrzebnych składników. Dodatkowo znalazłam przy nich takie informacje jak liczba porcji jaką otrzymamy kierując się wskazówkami autorki oraz jej cenne rady odnoszące się do omawianej receptury. Jak wspomniałam wcześniej, składniki potrzebne do realizacji przepisów są raczej ogólnodostępne i bez problemu możemy się w nie zaopatrzyć.

Kuchnia polska jest naszą wizytówką dlatego książka taka jak ta, w dodatku autorstwa tak znamienitej miłośniczki dobrej kuchni, autorki bestsellerowych książek o tematyce kucharskiej, jest zdecydowanie warta polecenia. Na jej kartach znajdują się receptury naszych babć, takie które na polskich stołach gościły od pokoleń, dlatego są tak lubiane i cenione choć czasem troszkę zapomniane. W tym wypadku warte pochwały jest również samo wydanie, kolorowa i delikatna szata graficzna oraz czytelny układ i rewelacyjna po prostu oprawa. Jest przejrzyście i smacznie dlatego przy takiej publikacji pracuje się naprawdę bardzo przyjemnie a z doświadczenia wiem, że to naprawdę zachęca do działania ;)

Lektura może z powodzeniem pomóc nam nie tylko wtedy gdy szukamy inspiracji do przyrządzenia codziennych domowych posiłków ale również gdy przygotowujemy menu jakiegoś rodzinnego spotkania, przyjęcia czy świąt. Już zdążyłam skorzystać z niej kilka razy i wiem, że jeszcze nie raz to zrobię bo jest naprawdę świetna. Myślę, że taka lektura z powodzeniem mogłaby zasilić biblioteczkę zarówno każdego kto choćby od święta chciałby zabłysnąć w kuchni jak i osób zajmujących się tym na co dzień. Polecam również na prezent i to nie tylko dla każdej Pani Domu ;)

"Kuchnia polska. Receptury mojej babci" to książka z mnóstwem pomysłów, dzięki którym możemy wyczarować w swojej kuchni różnorodne wspaniałe smakołyki. Co ważne przepisy skierowane są do szerokiego grona odbiorców. Coś dla siebie znajdą tutaj zarówno amatorzy jak i bardziej doświadczeni miłośnicy kuchni, osoby preferujące dania mięsne jak i warzywne, smakosze zup jak i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
347
344

Na półkach: ,

Chyba każdy z nas ma swoją własną "kuchnię polską", ale wspólny dla wszystkich pozostaje jeden element - przywiązanie do smaków dzieciństwa. Kłopotliwe bywa jednak ich odtworzenie. Nauczyliśmy się robić sushi i krewetki w winie, chętnie jadamy lasagne i tiramisu, ale ilu z Was potrafi przygotować staropolski szary sos, placek z dyni, sos remuladowy czy zupę szodonową na Boże Narodzenie ?

My nie umiemy, chociaż jak przez mglę przewija się w mojej pamięci ich smak. Z lat szczenięcych pamiętam jeszcze, jak moja Babcia sama ścierała chrzan na sos czy gotowała zalewajkę, ale moi Rodzice już tego nie robili.
Świat stał się globalną wioską i ten fakt znajduje swoje odbicie także w naszych domowych kuchniach. Jednak są takie chwile, kiedy zaczynamy tęsknić za tradycyjnymi polskimi potrawami. Najbardziej odczułam to na emigracji, ale i będąc w Polsce, nachodzi mnie nieraz ochota, żeby zjeść białą kiełbasę w sosie, takim jak ten, który gotowała moja Babcia, albo zupę z karpia. Tyle tylko, że nigdy nie zapisałam sobie przepisu, a zapytać już niestety nie mogę, nie mam kogo.
Tego błędu nie popełniła Ewa Aszkiewicz, która od 12 roku życia spisuje (za radą swojej babci),kulinarne receptury.
"Kuchnia polska. Receptury mojej babci" Ewy Aszkiewicz to coś więcej niż kolejna książka kucharska. To powrót do lat dzieciństwa i młodości, do tradycyjnych często już zapomnianych smaków i znakomitych, ponadczasowych polskich potraw.

Przepięknie ilustrowana, podzielona na siedem rozdziałów publikacja zawiera przepisy na zupy, jarzyny, surówki i sałatki, ryby, drób i inne mięsa oraz na potrawy wielkanocne i na Boże Narodzenie. Na szczególną uwagę zasługują, moim zdaniem, dwa kolejne działy - "Staropolskie potrawy na postne dni i nie tylko" oraz "Dania codzienne". Znajdziecie tam wiele propozycji na proste, a zarazem doskonałe potrawy rodem z kuchni naszych dziadków. Odkryjecie na nowo polskie produkty - zsiadłe mleko i gęsi smalec. Nie będziecie musieli przeszukiwać Internetu, aby kupić składniki - wszystko znajdziecie w najbliższym sklepie spożywczym.

Duszone ziemniaki z oszukaną jajecznicą smakowały wybornie, mimo, że oboje z Pawłem jesteśmy typowymi mięsożercami, a potrawa jest przeznaczona głównie na postne dni. Zakwas na żur, który przygotowałam na podstawie książki Ewy Aszkiewicz, jest chyba najlepszym, jaki kiedykolwiek zrobiłam (przepis znajdziecie na naszym blogu kulinarnym). Nie bez kozery autorka jest uznawana, za jedną z najlepszych znawczyń tradycyjnej kuchni polskiej.

Przyrządzanie posiłków na podstawie proponowanych w tej publikacji receptur to prawdziwa przyjemność i zarazem gwarancja, że efekt końcowy Waszych działań, będzie taki, jakim być powinien czyli... bardzo smaczny 😀
Opisane prostym, zrozumiałym językiem, domowe przepisy, krok po kroku przeprowadzą Was przez kolejne etapy przygotowywania poszczególnych dań. Przy wielu z nich znajdziecie też porady autorki, tym cenniejsze, że wynikające z wieloletniego doświadczenia.
"Kuchnia polska. Receptury mojej babci" to niezastąpiona pozycja, której nie powinno zabraknąć w biblioteczce każdego, kto chciałby cieszyć się smakami znanymi z dzieciństwa.
Nie znajdziecie natomiast w tej książce barwnych opowieści o wspaniałej polskiej kuchni, ani historii poszczególnych potraw.
Nie przeczytacie o dawnych technikach gotowania, ani o tym, co stawiano na staropolskich stołach.

W tej książce są tylko i wyłącznie przepisy.
Tylko tyle i.... aż tyle

Więcej recenzji znajdziecie na
http://niestatystycznypolak.blogspot.com/

A przepisy z których chętnie korzystamy, są dostępne pod poniższym linkiem
http://obiadoweinspiracje.blogspot.com/

Chyba każdy z nas ma swoją własną "kuchnię polską", ale wspólny dla wszystkich pozostaje jeden element - przywiązanie do smaków dzieciństwa. Kłopotliwe bywa jednak ich odtworzenie. Nauczyliśmy się robić sushi i krewetki w winie, chętnie jadamy lasagne i tiramisu, ale ilu z Was potrafi przygotować staropolski szary sos, placek z dyni, sos remuladowy czy zupę szodonową na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
756
755

Na półkach: , , , ,

Ewa Aszkiewicz, autorka wielu książek kucharskich, w ''Kuchni Polskiej receptury mojej babci''zaprasza nas do swojego świata kuchni lat dziecięcych. Wspomina ten czas jako najmilszy w jej życiu. Dzięki swojej babci Antoninie mogła poznać smaki potraw, które pamięta do dziś. W książce Wydawnictwa Publicat, w przepiękny i przejrzysty sposób przedstawia nam potrawy polskiej kuchni.

W książce tej znajdziemy 8 rozdziałów następującej treści: zupy, staropolskie potrawy na postne dnii nie tylko, jarzyny, surówki i sałatki, dania codzienne, ryby, drób i inne mięsa, święta Wielkanocne, Boże Narodzenie.

Przepisy na zupy są bardzo praktyczne poprzez to, że podane w przepisie produkty (surowce) są dostępne na rynku, można kupić je w każdym sklepie spożywczym, markecie. Przykładowo zupa chłodnik z kefiru. Kefir, będący źródłem zdrowia, gdy dołączymy do niego owoce, herbatnik, biszkopt czy sok owocowy odkryje przed dziećmi nowe smaki zup tego rodzaju. Kefir po prostu lepiej smakuje, kiedy łączymy go z owocami. W ten sposób dzieci mogą się nauczyć wypijać nawet sam kefir.

Ujęło mnie to, że w zupach krem, autorka proponuje takie dodatkowe składniki jak smalec gęsi, żółtko, cukier.

Jarzyny, surówki i sałatki to pozornie proste dania, ale powinny mieć w przepisie ''to coś '', co pozwoli utrwalić doskonały smak. To wspaniały sposób na odkrywanie tajemnic warzyw takich jak: bób, kapusta, cebula, dynia.

W Daniach codziennych znajdziemy przepisy, jak podkreślić smak prostych dań: krokiety z ziemniaków, kotlety pikantne z ziemniaków, dania z kaszą, kluski, sosy, faszerowane warzywa.

Ryby, drób i inne mięsa: okoń, karaś zapiekany, sandacz, karp, kaczka zapiekana w winie, z jabłkami, kurczak nadziewany owocami, filety z kurczaka, pieczeń jagnięca, szynka wieprzowa przepisy zachęcają, aby zabrać się do ich zrobienia tych potraw i delektowania się ich smakiem.

Autorka nie zapomina o świętach, bez których wielu z nas nie poznałoby urozmaiconych przepisów.

Święta Wielkanocne: staropolski sos chrzanowy, staropolski sos rzeżuchowy, podawany do mięs na zimno, staropolska ćwikła, biała kiełbasa zasmażana, pascha wielkanocna, mazurek daktylowy tych dań nie może zabraknąć podczas świąt wielkanocnych.

Boże Narodzenie: zupa z karpia, zupa migdałowa, krokieciki ziemniaczano- grzybowe, kruche pierożki do czerwonego barszczu, farsz do kruchych pierożków, karp faszerowany, fasola na sypko, tort orzechowy, legumina makowa.

Tak przygotowane przez autorkę potrawy na każdą okazję to prawdziwa uczta dla wszystkich smakoszy. Doskonale wykonane zdjęcia potraw, proste przepisy, porady autorki to przedsmak wspaniałej wędrówki przygotowanej dla Ciebie Czytelniku.

Wydawnictwo Publicat zaprasza Cię Czytelniku do wspaniałej podróży kulinarnej w okres lat dziecięcych na łamach tej pozycji książkowej napisanej lekkim piórem Ewy Aszkiewicz.

Ewa Aszkiewicz, autorka wielu książek kucharskich, w ''Kuchni Polskiej receptury mojej babci''zaprasza nas do swojego świata kuchni lat dziecięcych. Wspomina ten czas jako najmilszy w jej życiu. Dzięki swojej babci Antoninie mogła poznać smaki potraw, które pamięta do dziś. W książce Wydawnictwa Publicat, w przepiękny i przejrzysty sposób przedstawia nam potrawy polskiej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    18
  • Przeczytane
    5
  • Posiadam
    5
  • Kulinaria
    2
  • Biblioteka wojewódzka
    1
  • 2016
    1
  • Kulinaria
    1
  • Kulinarne
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • Poradniki - kulinarne, modowe, inne
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kuchnia polska. Receptury mojej babci


Podobne książki

Przeczytaj także