Anatomia rewolucji kubańskiej

Tłumaczenie: Ewa Danecka
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Cuba: anatomy of a revolution
Inne
Bartek

Bartek | 2016-12-04

Rewolucja kubańska to narodowe i społeczne wyzwolenie z niewoli amerykańskiego imperializmu i kompradorskiej burżuazji z krwawym dyktatorem Batistą na czele. Masy pracujące pod przywództwem Fidela Castro powstały, zerwały kajdany wyzysku i ucisku, pokonały uzbrojoną po zęby armię reżimową i rozpoczęły rewolucyjne zmiany. Przeprowadzono reformę rolną. Odpowiedzią USA była próba zdławienia rewolucji za pomocą środków politycznych, ekonomicznych i militarnych. Spowodowało to radykalizację rewolucji i nacjonalizację koncernów amerykańskich. Rewolucja nabrała socjalistycznego charakteru. Władze rewolucyjne i naród miały do pokonania liczne trudności wynikające z zacofania kraju i wrogiej polityki Stanów Zjednoczonych. Rewolucyjną Kubę wsparł Związek Radziecki.
Praca Leo Hubermana i Paula Sweezy'ego stanowi rzetelny opis początku rewolucji. Autorzy przybliżyli uwarunkowania społeczno-polityczne rewolucji, jej przebieg i perspektywy.

Leninzone | 2017-06-02
Na półkach: Posiadam, Chcę przeczytać