Napoleon, Aleksander i Europa 1806–1812

AdrianX

źródło okładki: google

Balcar | 2017-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2017

Wydawać by się mogło, że o Napoleonie, Aleksandrze i kampanii 1812 roku napisano już wszystko i każde kolejne publikacje, to już tylko odgrzewanie kotleta. Nic bardziej mylnego. Oleg Sokołow udowodnił, że wciąż powstają świetne prace na pozornie, oklepane tematy. Pierwszą rzeczą jaka rzuca się w oczy, już na pierwszych stronach książki, to metodologia badań rosyjskiego historyka. Przeważnie odrzuca on pamiętniki, jako źródła, które powstawały post factum i zostały skażone propagandą i późniejszym spojrzeniem, Sokołow skupia się więc w dużej mierze na dokumentach i tekstach z epoki, co zwiększa prawdopodobieństwo obiektywnego spojrzenia na temat. Trzeba przyznać, że selekcja literatury i źródeł wygląda naprawdę znakomicie i w tym kontekście cieszy, że poza pracami francuskich i rosyjskich historyków, Oleg Sokołow sięgnął również do prac polskich historyków, co przecież nie jest normą wśród zagranicznych historyków. Tym razem bariera językowa nie okazała się przeszkodą.
Co do samej...

eR_ | 2017-07-14
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 09 lipca 2017

O najsłynniejszym cesarzu francuskim, czyli Napoleonie, napisano niemalże wszystko. Przy czym nie skupiano się tylko na całej kampanii towarzyszącej jego osobie, ale i na samym cesarzu. Oleg Sokołow, sprawił, że cała otoczka kampanii i oczywiście słynnego roku 1812 nabrała nowych barw.

Wolumin ten, skupia się przede wszystkim na stosunkach rosyjsko-francuskich w latach 1806-1812. Opisuje strategie wojenne, stosunki dyplomatyczne, akcje wywiadowcze i o wiele inne.Ukazuje również sylwetkę Aleksandra I, który niezadowolony z dominacji Francji, w gruncie rzeczy dążył do konfliktu. Znalazło się tu także miejsce na omówienie sprawy polskiej, co wygląda wyjątkowo ciekawie, bowiem autor przedstawił to zdecydowanie interesująco.

Podsumowując tą krótką opinię, stwierdzam, że jeśli ktoś interesuje się tamtym okresem, a ma zdecydowanie dość encyklopedycznych faktów powinien sięgnąć po tą publikację. Dowie się zdecydowanie więcej, a jednocześnie nie będzie się męczył podczas lektury....

Slawinio | 2016-12-09

Najlepiej napisana książka, jaką czytałem w tym roku.
Genialny osąd wobec mitów kampanii 1812 w Rosji.
Kampania w Rosji w ogóle nie tak miała wyglądać i nie tak planowały ją obydwie strony. Nic nie było przesądzone.
Kto planował pierwszy atakować? Jaką kampanię przewidywał sam Napoleon? Jak miały się bronić jednostki rosyjskie - to wszytko genialnie wręcz "rozbraja" Sokołow.

dziaren | 2017-06-11
Na półkach: Napoleon, Przeczytane