Cyberprzemoc. O zagrożeniach i szansach na ograniczenie zjawiska wśród adolescentów

Wydawnictwo: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
cyberprzemoc, rola świadków
soliloquium

Książka poświęcona problematyce przemocy rówieśniczej i badań nad nią. Dramatyczne konsekwencje przypadków cyberagresji uruchomiły inicjatywy o charakterze prewencyjnym i edukacyjnym, a także zmiany w prawie. Zaczęto podejmować pierwsze próby projektowania i realizacji programów profilaktycznych skoncentrowanych na problemie elektronicznej agresji rówieśniczej. Pojawiły się także pierwsze inicjatywy badawcze skoncentrowane na diagnozie skali zjawiska i sytuacji ofiar agresji elektronicznej. Książka poszerza perspektywę badań nad przemocą rówieśniczą o inne ważne aspekty zjawiska – rolę świadków aktów cyberbullyingu, znaczenie medium, wpływu własnych doświadczeń z cyberprzemocą, a także empatii jako czynnika ograniczającego agresję elektroniczną.

źródło opisu: www.wuw.pl

źródło okładki: www.wuw.pl

soliloquium | 2016-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2016

Autorki przytoczonej lektury nie mylą się udowadniając, że powinniśmy zwracać szczególną uwagę na rolę świadków cyberprzemocy i pracę z nimi właśnie nad empatią! W pierwszej kolejności nad pierwotną empatią afektywną, ale szczególnie nad empatią poznawczą, która jest rozumieniem uczuć drugiej osoby, a także umiejętnością przyjęcia jej perspektywy.

Lektura zawiera mnóstwo wyników badań, trudno się ją czyta, ale warto przez nią przebrnąć, aby dowiedzieć się, jakie są wyniki - czyli co działa w profilaktyce cyberprzemocy. Polecam.
Koniecznie zajrzyjcie:
http://karolinaplichta.pl/cybermonday-was-yesterday/ ‎