Płacz, ukochany kraju

1954-01-01
1954-01-01
Jerzy Gawroński
RPA literatura południowoafrykańska

Okładka książki 24 współczesne opowiadania południowoafrykańskie Dennis Brutus, Peter Clarke, Jack Cope, Anthony Delius, Dan Jacobson, Keorapetse Kgositsile, Uys Krige, Mazisi Kunene, Alex La Guma, Todd Matshikiza, James Matthews, Casey Motsisi, Es'kia Mphahlele, Oswald Mbuyiseni Mtshali, Nathaniel Nakasa, Lewis Nkosi, Alan Paton, Richard Rive, Can Themba, Sannie Uys, Alf Wannenburgh
24 współczesne... Dennis Brutus, Pete...
Okładka książki Na południe od Sahary. Opowiadania afrykańskie S.F. Aboderin, Peter Henry Abrahams, Adolph Agbadja, Phyllis Altman, Amadou Hampâté Bâ, Gaston Bart-Williams, Jack Cope, Bernard Binlin Dadié, Birago Diop, Mbella Sonne Dipoko, Mabel Dove Danquah, Cyprian Ekwensi, Gbemi, Nadine Gordimer, Themba Harry Gwala, Alfred Hutchinson, Jomo Kenyatta, Alex La Guma, Camara Laye, Arthur Maimane, Bloke Modisane, Es'kia Mphahlele, Ngugi wa Thiong'o, Abioseh Nicol, Nkem Nwankwo, F.K. Nyaku, Grace Ogot, Phebean Ajibola Ogundipe, Gabriel Okara, Alan Paton, Francis Kwaku Poku, Óscar Bento Ribas, Richard Rive, Mabel Segun, Ousmane Sembène, Dyke H. Sentso, W.M. Sinah, Can Themba, Alf Wannenburg, praca zbiorowa
Na południe od... S.F. Aboderin, Pete...

Wciągająca, malownicza, ciepła i tragiczna. O zbrodni i karze, wybaczeniu, poruszająca kwestię różnic rasowych i apartheidu. Historia na dobry film. Nie dziwi więc fakt, że została sfilmowana dwa razy.

„Wszyscy opuszczają salę sądową — biali jednymi drzwiami, czarni drugimi, jak nakazuje zwyczaj. Ale młody biały człowiek łamie ten zwyczaj i wraz z Msimangu podtrzymuje z obu stron złamanego starca, pomagając mu iść. (...) marszczy brwi i patrzy ostro przed siebie. Najpierw dlatego, że jest to dlań głębokie przeżycie, a potem dlatego, że złamał zwyczaj. Takich rzeczy nie robi się łatwo.”

Ze współczesnej perspektywy, czasy apartheidu w Afryce Południowej są jednym z wielu gorzkich przewinień ludzkości. Segregacja rasowa w RPA została podparta wydumanym przekonaniem o wyższości rasy białej — przekonaniem, które przez dekady odmawiało miejscowym prawa do godnego życia w ich własnym kraju. Alan Paton przenosi nas na sam początek długiej i zawiłej drogi do wolności i równouprawnienia — aż do lat 40 ubiegłego wieku.

Obraz, który autor odsłania przed czytelnikiem, jest przykry i nieludzki. Afryka Południowa jest prawdziwą kopalnią złota i innych kamieni szlachetnych, chociaż proces ich wydobycia ze szlachetnością nie ma nic wspólnego. Czarnoskórzy mężczyźni pracują w ciężkich warunkach, praktycznie za darmo, z dala od swoich rodzin. Kopalnie są źródłem zysku, ale tylko i wyłącznie dla bogatych, białych przedsiębiorców, którzy potrafią w najbardziej wyrachowany sposób stwierdzić, że „tubylców nie należy kształcić, gdyż zaczną domagać się więcej”. Johannesburg jest jednocześnie bastionem przemian oraz wylęgarnią przestępczości. Czarnoskórzy mieszkańcy z okolicznych, podupadających wiosek masowo lgną do miasta, licząc na poprawę swojej niestabilnej sytuacji. Niestety, „Johannesburski sen” niewiele ma wspólnego z brutalną rzeczywistością. Znalezienie godnej pracy jest niemożliwe, a bezdomnej ludności jest tak dużo, że nie ma nawet miejsc, które można by wynająć za najniższe pieniądze — wszystko jest przepełnione. Mężczyźni i kobiety „gorszą się”, byle tylko przeżyć. Obok czarnych żyją biali. W wiecznym strachu przed tubylcami, w nieustannym lęku o utrzymanie swoich dóbr i przywilejów.

Na tle tego brudnego, wielkomiejskiego tła rozgrywa się ojcowska odyseja. Stephen Kumalo, pastor z niewielkiej, zabiedzonej wioski wyrusza do Johannesburga w poszukiwaniu swojego jedynego syna. Autor rzuca swoimi bohaterami po licznych zakątkach miasta, ukazując bogatą mozaikę jego mieszkańców. Nikt nie ma tego samego poglądu na jedną sprawę, nic nie jest czarno-białe. A może właśnie jest. Czarne albo białe.

Gdybym miała określić tę książkę w bardziej abstrakcyjnej manierze, powiedziałabym, że jest ona ciepła. Przemawiają przez nią humanistyczne i chrześcijańskie wartości. Ludzie kochają się i to właśnie miłość, życzliwość i bezinteresowność ogrzewają kolejne strony tej opowieści.

Jeśli chodzi o treść, to książka zawiera zaskakująco dużo dialogów, które często nie wnoszą nic do fabuły. Jednakże pozostała zawartość jest na tyle obfita, że nijakość owych rozmów pozostaje nieodczuwalna. Dialogi są przerywane barwnymi opisami i refleksjami narratora. Czyta się przyjemnie, bardzo szybko. Paton skrupulatnie otwiera przed czytelnikiem wszystkie tajemnice i sekrety Afryki Południowej, jej ludności (tubylczej i napływowej),kultury i obyczajów.

Jeśli ktoś chce poznać lepiej RPA, interesuje się Afryką, bądź ma ochotę na wzruszającą opowieść — niech śmiało sięga po dzieło Alana Patona. Nie polecam tej książki jedynie wielbicielom nauki języków obcych, bo po jej lekturze zapragną nauczyć się zuluskiego.

Książka opowiada historię zuluskiego pastora, który jedzie do Johannesburga szukać swojej rodziny, z którą kontakt się urwał, a z pewnych źródeł dowiaduje się, że nie dzieje się dobrze.

Autor to znany południowoafrykański działacz społeczny, więc w pewnym momencie dostajemy sporą dawkę informacji, wręcz manifest, z tym wszystkim zapoznaje się (i czytelnika) ojciec, szperający w książkach i papierach zabitego syna - działacza na rzecz równouprawnienia i sprawiedliwego podziału dóbr wśród białych i czarnych mieszkańców RPA. Historia pokazuje co z tego wyszło, książka "dzieje się" w latach 40-tych, po wojnie, a w 1948 w RPA oficjalnie wprowadzono apartheid.

Ale nie chodzi tylko o ten manifest, samo "opakowanie", czyli historia Stephena Kumalo potrafi wciągnąć czytelnika. Historia wręcz biblijna, o utracie tożsamości, zbrodni, karze, odkupieniu i wybaczeniu. Napisana dość klasycznym językiem, fraza miejscami przypomina teksty biblijne, zabieg pewnie celowy.

Mam wrażenie że więcej zrozumiałem, niż z "Hańby" J.M. Coetzee, może dlatego że książka opowiada o przyczynach, nie skutkach. Polecam.

Pozycja obowiązkowa, jeśli chce się lepiej zrozumieć historię RPA. http://poludniowoafrykanskie-impresje.blogspot.com/2014/01/alan-paton-cry-beloved-country-pacz.html

• 1001 książek
  • Afryka
  • Literatura afrykańska
  • C_inne kultury
  • Audioksiążki
  • Oprah's Book Club

Dodaj cytat z książki Płacz, ukochany kraju