Dawca

1 484
1 545
Harvest
Zombek

Powieść wydana wcześniej pt "Żniwo". Doktor Abby DiMatteo, stażystka na oddziale chirurgii bostońskiego szpitala, podejmuje decyzję, która może zaważyć na jej karierze. Kiedy dowiaduje się, że serce przeznaczone dla umierającego nastolatka ma zostać wszczepione żonie milionera, wbrew przełożonym ratuje życie chłopca. Tymczasem jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki pojawia się nowy...

Powieść wydana wcześniej pt "Żniwo".

Tymczasem jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki pojawia się nowy dawca i operacja kobiety dochodzi do skutku. Cud czy tylko przypadek? Abby zaczyna stawiać niewygodne pytania… Władze szpitala i inni lekarze nalegają, aby zapomniała o sprawie. Jeśli nie posłucha tej rady, przyjdzie jej za to słono zapłacić…

źródło opisu: Albatros 2016

źródło okładki: skan wykonany dla LubimyCzytać.pl

książek: 1903
Piotr | 2018-09-19
Przeczytana: 19 września 2018

Moja niekwestionowana mistrzyni gatunku wraca w "Dawcy". Nie jest to nowość, ale jak każda książka Tess jest warta aby się z nią zapoznać. Tym razem tematyka jest szalenie poważna. Handel narządami na czarnym rynku.
Jak zwykle każda postać jest doskonale nakreślona, a sama fabuła nie pozwala odłożyć książkę na dłużej. Historia opowiada o życiu młodej lekarki, której dociekliwość i spostrzeżenia co do tego, co dzieje się w szpitalu, sprowadzają na nią nieszczęście.
Niestety, poznajemy smutną prawdę, która jest naprawdę doskonale nam znana. Za pieniądze można wszystko kupić, nawet ludzkie organy jak serce. Autorka sięga w opowieści znacznie głębiej, przez co jest wiarygodna. Jak zwykle Gerritsen pokazuje pełen kunszt literacki. Mnie osobiście zainteresowała sprawa funkcjonowania szpitali w Ameryce.
Dobro i zło, Abby Di Matteo w drodze do odkrycia prawdy, a z drugiej strony całą reszta. Wpływowi ludzie, gotowi zrobić wszystko, aby ich czyny i wielki biznes nie ujrzeli wiata...

Czytając "Dawcę" po raz pierwszy miałam jeszcze blade pojęcie o medycynie oraz małe doświadczenie w thrillerach medycznych. Wtedy oczywiście byłam zachwycona wartką akcją, przerażona procederem przedstawionym w tej książce oraz zaskoczona zakończeniem.

"Dawca" ma wszystko, czego oczekuję od tego gatunku. Problem poruszany w książce był świetnym wyborem na thriller o takiej tematyce. Jak przemawia Coben z większości okładek - "W tym gatunku nie ma nikogo lepszego" i ja się z tym zgadzam. Tess trzyma poziom porównywalny do najlepszych książek Cooka.

Powróciłam do niej ostatnio, po tych kilku latach, mając już jakieś pojęcie o środowisku, i uderzyło mnie w niej coś innego. Zauważyłam, że Tess zwróciła uwagę na coraz większy brak zaufania do zawodu lekarza oraz na porażająco łatwy sposób na zniszczenie jego reputacji. Myślicie, że takie akcje jakie przedstawiła w swojej książce - próby zdyskredytowania lekarza poprzez wyszukiwanie jego pacjentów i prześwietlanie ich przypadków pod...

Monika | 2013-12-01
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 01 grudnia 2013

Moje pierwsze spotkanie z panią Tess Gerritsen było bardzo udane. Książka porusza ciekawy temat i jest przyzwoicie napisana. Na minus zapisuję jej przewidywalność. Zazwyczaj nie udaje mi się odgadnąć, kto zabił, kogo i dlaczego ;) Tym razem wszystko było podane jak na tacy, do tego stopnia, że nawet ja domyśliłam się zakończenia.

korcia | 2013-10-20
Przeczytana: 16 października 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Tess Gerritsen jest mistrzynią w swoim gatunku, czyli thrillerach medycznych. Zawsze z ogromną ciekawością sięgam po kolejne jej dzieła, bo wiem, że czeka mnie świetna lektura na wysokim poziomie. Czy tak było również tym razem? Autorka swoją karierę pisarską zaczęła od romansów kryminalnych, ale dopiero thrillery medyczne przyniosły jej właściwy rozgłos. I to właśnie od "Dawcy" jej kariera zaczęła nabierać rozpędu.

Jakow "był drobny jak na swój wiek, drobniejszy niż inni chłopcy, którzy żebrali w podziemnym przejściu na ulicy Arbatskaja, ale mając jedenaście lat, potrafił już wszystko. Od czterech lat palił papierosy, od ponad trzech kradł, a od dwóch lat sprzedawał się klientom. Tego ostatniego zajęcia nie lubił, ale kazał mu to robić wujek Misza. Skąd by inaczej brali pieniądze na chleb i papierosy?".

Do chłopca i jego trzech towarzyszy uśmiecha się los. Zjawia się pewna para, która obiecuje, że znajdzie dla nich kochające rodziny w Ameryce. Jednak czy Gregor i Nadia...

Pola | 2016-05-05
Przeczytana: maj 2016

Uwielbiam książki Tess Gerritsen, ale ta wyjątkowo zapadnie mi w pamięci.
Lekarka Abby odbywa staż w szpitalu. Jej partnerem życiowym jest lekarz z grupy przeprowadzającej transplantacje. Ona również dostaje propozycję aby dołączyć do tej grupy.
Pewnego dnia staje przed wyborem kto powinien dostać serce i wybiera 17 letniego chłopca, tą decyzją rozpętuje wielką burzę. Równocześnie na oddziale jest też 46-letnia kobieta, żona bardzo bogatego i wpływowego prominenta. Okazuje się, że dla niej prawie natychmiast również znajduje się serce do przeszczepu. Abby postanawia dowiedzieć się jak to wszystko stało się możliwe.
Postanawia odkryć co tak naprawdę dzieje się w szpitalu i przez to wpada w wielkie kłopoty. Każdy kto do tej pory wydawał się być przyjacielem staje się jej śmiertelnym wrogiem.
Kunszt Gerritsen jest mistrzowski, wspaniale napisana książka, która bardzo wciąga, wywołuje niesamowite emocje, porusza, i zmusza do refleksji.
Bardzo gorąco polecam.

mclena | 2018-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2018

"Życie to krąg i jego koniec jest zarazem powrotem do żródeł."

Druga książka autorstwa Pani Gerritsen i przyznaję, ze jestem mocno pod wpływem jej talentu. Mimo wielu przewidywalnych mometów, udało jej się również zaskoczyć, kiedy najmniej się tego spodziewałam. Tworzy genialnych bohaterów, których pochłonęłam całą sobą i mocno przeżywałam każdą kłodę rzuconą pod nogi Abby. Tematyka dość powszednia w tym gatunku - przynajmniej dla mnie, bo wielokrotnie zastanawiałam się czy jest to możliwe, żeby istniało coś takiego i jest to bardzo, ale to bardzo przerażająca wizja, nad którą nie chcę się zbytnio zgłębiać, ale gdzieś tam w podświadomości ona krąży i od czasu do czasu powraca. Bo zło w najczystszej postaci gdzieś istnieje...

Tess napisała świetną powieść z idealnym zakończeniem - jasne, jest dużo rzeczy, które mogłaby dopisać, ale metoda otwartych drzwi na finiszu to zdecydowanie lepsza opcja. Jak tak dalej pójdzie to Pani Gerritsen zagości na mojej półce na stałe :)

gwiazdka | 2014-08-26
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 26 sierpnia 2014

Książka niesamowicie wciągająca. Bardzo dynamiczna akcja wciągająca już od pierwszych stron. Jak to bywa w powieściach Tess Gerritsen, akcja toczy się w szpitalu. Niewątpliwie i w całości jest to thriller medyczny, w dodatku bardzo udany. W miarę sympatyczna główna bohaterka postanawia odkryć co naprawdę dzieje się w jej miejscu pracy i w wyniku tego wplątuje się w bardzo niebezpieczne sytuacje. Do tego dochodzi oczywiście motyw miłosny, chociaż ten na szczęście nie zajmuje tutaj dużo miejsca, za to bardzo ciekawie przedstawia się wątek kryminalny. Oczywiście rozwiązanie w zasadzie nasuwa się czytelnikowi bardzo szybko, chociaż czołowy „zły charakter” mnie zaskoczył. Zakończenie w zasadzie też mi się podobało, ale nie zaskoczyło.

Bardzo ciekawie wypadł też moim zdaniem temat rosyjskich dziećmi, od początku oczywiście autorka pozwala czytającemu odgadnąć główną myśl, ale jednak warto było wstawić go do powieści. Pierwszą połowę nie tyle przeczytałam co połknęłam, zakończenie...

Joanna | 2016-09-23
Przeczytana: 22 września 2016

kolejna książka która mnie zachwyciła. ta autorka napisała ją jako pierwszą i jest super. temat przeszczepów organów, dawców oraz problem kolejki oczekujących - umierających ludzi. i ktoś wpada na genialny pomysł produkcji organów czyli zabijaniu odpowiednich ludzi aby ratować innych oczywiście bardzo bogatych.

romeo | 2017-06-25
Przeczytana: 24 czerwca 2017

Jeszcze jeden thriller medyczny pani Gerritsen, książka, od ktorej zaczęła się jej kariera pisarska. I jak to bywa z debiutami, zaleta ksiązki jest świeżość. Tym razem autorka podjęła temat naprawdę przerażający: nielegalny handel organami do przeszczepów. Rosyjska mafia uprowadza ze swojego kraju osierocone dzieci pod pozorem adopcji, w istocie przeznaczane na dawców organów dla bogatych obywateli USA. Główna bohaterka powieści lekarka stażystka Abby DiMatteo trafia w sam środek tych przerazających praktyk i próbuje się im przeciwstawić, za co płaci wysoką cenę.Książkę czyta się dobrze i szybkom, ale lektura musi rodzić niepokój związany z naturalnie rodzącym się sprzeciwem wobec podobnych procederów.

Anmar | 2017-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2017

Pierwszy thriller medyczny jaki przeczytałam. Nigdy nie ciągnęło mnie do tego gatunku, co jest o tyle dziwne, że jestem fanką "Dr. House'a" i "Chirurgów". Dość dobra powieść pani Gerritsen, o wiele lepsza niż jej pierwsze książki będące połączeniem romansu z kryminałem. Dobrze się ją czyta, ale skłamałabym pisząc, że cały czas trzymała mnie w napięciu.
Książka porusza ważny problem jakim jest brak odpowiedniej ilości organów do przeszczepu i tego do czego ludzie są gotowi się posunąć, by uratować ukochanych. Życie Abby zostaje całkowicie zniszczone przez ludzi, którzy dla pieniędzy zrobią wszystko.
Podabał mi się wątek Jakowa, który był częściowo odskocznią od tego co działo się z główną bohaterką.
Zdecydowanie polecam.