U4 : Stéphane

Cykl: U4 (tom 4)
Wydawnictwo: Polarny Lis
U4 : Stéphane
ew_cia

Jeden wirus, jedna historia, 4 bohaterów, 4 tomy serii Akcja wszystkich czterech powieści wchodzących w skład serii toczy się współcześnie, od 1 listopada do 24 grudnia. Na świecie wybucha epidemia wywołana przez niezwykle groźnego wirusa U4, na którego nie ma remedium. W ciągu miesiąca wirus wyniszcza niemal całą ludzkość. Epidemię w zagadkowy sposób przeżywają tylko młodzi ludzie między 15 a...

Jeden wirus, jedna historia, 4 bohaterów, 4 tomy serii
Akcja wszystkich czterech powieści wchodzących w skład serii toczy się współcześnie, od 1 listopada do 24 grudnia. Na świecie wybucha epidemia wywołana przez niezwykle groźnego wirusa U4, na którego nie ma remedium. W ciągu miesiąca wirus wyniszcza niemal całą ludzkość. Epidemię w zagadkowy sposób przeżywają tylko młodzi ludzie między 15 a 18 rokiem życia. I to właśnie z perspektywy czworga spośród ocalałych nastolatków – dwóch dziewcząt Koridwen i Stéphane oraz dwóch chłopców Yannisa i Jules’a – czytelnik ogląda postapokaliptyczny świat. Ich historie rozgrywają się równolegle, a opowieści przenikają się w taki sposób, że nawet najuważniejszy czytelnik ani przez moment nie ma wrażenia, że „już kiedyś to czytał”. Każdy z tomów stanowi oddzielną całość, ale wszystkie wzajemnie się dopełniają. Opis tomu Stéphane, podobnie jak pozostali tytułowi bohaterowie serii, jest Ekspertką w grze komputerowej Warriors of Time. Ostatni przed apokalipsą komunikat mistrza gry Khronosa zwoływał Ekspertów do Paryża i obiecywał im możliwość przeniesienia się w czasie, by uratować świat. Stéphane, córka słynnego wirusologa, jako jedyna z czworga bohaterów serii nie uwierzyła w te zapewnienia. Uważała, że jedynym sposobem na ocalenie jest szczepionka, której opracowanie lub odnalezienie zależy od zespołu jej ojca. Gwałtowna, bardzo inteligentna dziewczyna o białych włosach i męskim imieniu, w grze znana jako Lady Rottweiler, wcale nie wybierała się na spotkanie pod wieżą Zegarową. Jednak wskutek fatalnego zbiegu okoliczności musiała opuścić Lyon i wraz z innymi Ekspertami podążyć do stolicy Francji. Nie po to jednak, żeby cofnąć czas. Po to, by szukać ojca. I w końcu odpowiedzieć sobie na pytanie, czy nauka i autorytet mogą być remedium na koniec świata. "

źródło opisu: Polarny Lis

źródło okładki: Polarny Lis

WielkiBuk | 2017-02-26
Przeczytana: luty 2017

Stworzenie wizji apokalipsy jest niby banalnie proste, ale wykreowanie świata po zagładzie, wiarygodnego, przejmującego obrazu ludzkości, która niczym feniks powoli wyłania się z popiołów, nie należy już do zadań najłatwiejszych. Twórcom serii „U4” udało się taki obraz zbudować i sprawili, że pozornie młodzieżowa opowieść o końcu i początku przejmuje głębią, dotyka tego, co dla człowieka najważniejsze. Czytelnik otrzymuje cztery opowieści drogi, historie o dorastaniu, które można czytać oddzielnie lub wszystkie naraz, tak, by razem się uzupełniały. Wojownicy czasu, Kordiwen, Jules, Stéphane i Yannis, to jest historia o nich.

comique | 2017-03-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 16 marca 2017

"Mam nadzieję, że świat będzie należał do marzycieli."

Europę opanował wirus Ultrecht 4. typu, czyli U4, który atakuje wszystkich, oprócz nastolatków między 15,a 18 rokiem życia. Wszyscy zadają sobie pytania "Co takiego mamy w sobie, że to nam udało się przeżyć?" Muszą stawić czoła nowej sytuacji i próbują zapanować nad chaosem.
"Miasto przybrało wygląd wysypiska, pola bitwy i cmentarza zarazem."
Stephane Certaldo jest córką znanego epidemiologa, a także ekspertem w grze Warriors Of Time. Tuż przed wyłączeniem prądu gracze dostają komunikat od mistrza gry - Khronosa, z informacją, że wie on jak cofnąć czas oraz zapobiec wybuchu epidemii. Wzywa wszystkich ekspertów na spotkanie w Paryżu 24 grudnia. Stephane sceptycznie do tego podchodzi, ważniejsze jest dla niej odnalezienie ojca, który według niej wie, jak pokonać wirusa.

Historia przedstawiona w książce jest niezwykle realistyczna. Trochę zdziwiłam się, że jest to seria dla młodzieży, bo dla mnie to była bardzo mocna i...

Tylkomagiaslowa | 2017-02-03

Jak już wcześniej wyczytaliście, nie miałam jak dotąd do czynienia z tym autorem i jest to kolejna jak dla mnie nowość. Byłam trochę sceptycznie nastawiona do niej, ale gdy zaczęłam czytać tę powieść i pochłaniałam każdą kolejną stronę, to moje nastawienie się zmieniło. Byłam zaintrygowana. Może nie jest to do końca fenomenalna książka, ale autor przedstawił mi inny gatunek powieści. To, o czym pisał było dla mnie wielką nowością, czymś nieznanym, ale... przypadło mi to do gustu. Oczywiście mowa tutaj o post-apokaliptycznym świecie. Jeszcze nigdy nie odważyłam się, by sięgnąć po ten rodzaj książek, aż wreszcie udało mi się samą siebie przekonać. Dużą zaletą pisarza jest to, że posługuje się dość fajnym stylem, może nie idealnym, ale na tyle dobrym, że potrafiłam wyobrazić sobie całą akcję. Reasumując, czytało mi się dość dobrze i już tutaj mogę Wam polecić ten tom.

Może przeskoczę teraz do zgrzytu, który mnie troszkę tutaj rozczarował. Brakowało mi emocji. Znowu. Ja wiem, że może...

Monika Hetz | 2017-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2017

Czy wyobrażacie sobie świat, który staje u progu zagłady? Świat, w którym śmiertelny wirus uśmierca wszystkich za wyjątkiem nastolatków między 15, a 18 rokiem życia? Rzeczywistość, w której panuje chaos, bezprawie, rzeki są pełne trupów, a wojsko strzela do każdego, kto ośmieli się im sprzeciwić.

„U4. Stephane” Vincenta Villeminota to powieść, która ukazuje nam apokaliptyczną wizję świata i jego końca. Jest on niszczony przez filowirus, który swoimi objawami przypomina ebolę. Żywi pozostają jedynie nastolatkowie, którzy bardzo szybko muszą dorosnąć i stawić czoła zagrożeniu. Czeka ich nielada wyzwanie. Konieczne jest zapewnienie porządku i opieki tym, którzy przetrwali. Jednak wśród nich znajdą się i tacy, którzy wolą rabować i plądrować aniżeli podporządkować się panującym zasadom. Są to tak zwani szabrownicy. Aby walczyć z przestępczością wprowadzona zostaje godzina policyjna, tworzone są również Z-punkty, które udzielają schronienia, zapewniają żywność i...

KochamMajonez | 2017-02-15
Przeczytana: 30 stycznia 2017

Ciekawa pozycja, może nie mój numer jeden, ale warto było się z nią zapoznać. Jeszcze nigdy nie spotkałam się z serią, której tomy można czytać w dowolnej kolejności, więc jest to powiew świeżości :) Tomy "Yannis" i "Stephane" polecam najbardziej!

Pełna recenzja: https://www.youtube.com/watch?v=noIVzWYUqNg

Sydney | 2018-01-06