Inicjatywa "jeden pas i jedna droga": Co rozwój Chin oznacza dla świata

4 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
9788380194274
popularnonaukowa
StormTrooper

Książka Wang Yiweia Inicjatywa „jeden pas i jedna droga": Co rozwój Chin oznacza dla świata jest godna uwagi ze względu na stale rosnącą rolę Chin we współczesnych stosunkach międzynarodowych. Koncepcja rozwoju zrównoważonej cywilizacji ludzkiej opartej na idei „życia w jedności”, promującej rozwój polityczny, kulturowy, społeczny i ekologiczny, jest oryginalnym wkładem do dialogu o przyszłości świata w dobie globalizacji. Nawiązuje do dwóch głównych problemów: nietrwałości modelu rozwoju i malejącego efektu marginalnego globalizacji. Wysunięta przez Chiny koncepcja nowego Jedwabnego Szlaku jawi się zarówno jako kompleksowa strategia otwarcia, jak i model współpracy i dobro publiczne oparte na zasadach „szerokich konsultacji, wspólnego wkładu i wspólnych korzyści”. Jej realizacja może przyczynić się do rozwoju rynków państw trzecich. Będzie też analizowana w kategoriach antidotum na skutki modernizacji, która przyćmiła podstawowe przymioty ludzkości: pragnienie pokoju oraz dążenie do rozwoju, odnowy cywilizacji i powrotu do człowieczeństwa.

Prof. zw. dr hab. Jerzy Jaskiernia
Dyrektor Instytutu Prawa, Administracji i Zarządzania UJK
Marszałek Stowarzyszenia Parlamentarzystów Polskich

Książka wszechstronnie i holistycznie, a przy tym w sposób zrozumiały dla czytelnika wywodzącego się z kręgu zachodniej cywilizacji przybliża współczesną wersję starożytnej idei Jedwabnego Szlaku. Autor w charakterystycznym dla siebie stylu przedstawia szanse, jakie niesie ze sobą idea rozbudowy sieci infrastrukturalnej Jedwabnego Szlaku – zarówno dla Europy, jak i całego świata. Zachowując naukowy obiektywizm, nie ograniczył swoich wywodów jedynie do korzyści płynących z realizacji idei „jeden pas i jedna droga”, ale przedstawił również zagrożenia i ryzyka związane z tą globalną inicjatywą. Jest to niewątpliwie obowiązkowa pozycja dla ekonomistów, sinologów, polityków, historyków i wszystkich zainteresowanych szeroko pojętą cywilizacją Dalekiego Wschodu i państwa Środka.

Dr hab. Janusz Korol, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego
Kierownik Katedry Statystyki

źródło opisu: http://marszalek.com.pl

źródło okładki: http://marszalek.com.pl/internalfiles/image/produk...»

StormTrooper | 2016-11-29
Przeczytana: 22 listopada 2016

Przeczytałem tę pozycję z racji na zakres moich studiów i jestem nią wielce rozczarowany. W trakcie lektury miałem nieodparte wrażenie, że autor, jako pisarz, egzystuje w surrealistycznym świecie. To odczucie wynikało z faktu, iż praktycznie wszystkie zdania było konstrukcjami wielokrotnie złożonymi, do poziomu absurdu.

Jednocześnie większość treści stanowi powtarzanie, niczym w mantrze, tych samych postulatów. Książka, w moim odczuciu może uchodzić za sztandarowy przykład ,,lania wody".

Meritum tej pozycji znajduje się w dołączonym aneksie, 20'sto stronicowym, który w sposób przystępny i dobrze zorganizowany wyjaśnia czym rzeczywiście jest idea jednego pasa i jednej drogi.

Reasumując, gorąco odradzam czytanie tej pozycji w całości, za wartościowy uważam jeden, ostatni rozdział.

myarmyoflovers | 2017-08-06
pkd | 2017-08-01