Diabolika

Tłumaczenie: Anna Gralak
Cykl: Diabolika (tom 1)
Wydawnictwo: Moondrive
7,78 (1143 ocen i 196 opinii) Zobacz oceny
10
159
9
215
8
331
7
241
6
112
5
46
4
20
3
13
2
3
1
3
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
The Diabolic
data wydania
ISBN
9788375154221
liczba stron
412
słowa kluczowe
Science Fiction
język
polski
dodała
karollllllla

Diaboliki nie znają litości. Diaboliki są silne. Ich przeznaczeniem jest zabijać w obronie człowieka, dla którego zostały wyhodowane. Nic więcej się nie liczy. Wyglądamy jak ludzie. Jesteśmy agresywni, zdolni do bezgranicznego okrucieństwa i absolutnej lojalności. Właśnie dlatego jesteśmy strażnikami zamożnych rodzin. Służę córce senatora, Sydonii, którą traktuję jak siostrę. Zrobiłabym dla...

Diaboliki nie znają litości.
Diaboliki są silne.
Ich przeznaczeniem jest zabijać w obronie człowieka, dla którego zostały wyhodowane.
Nic więcej się nie liczy.

Wyglądamy jak ludzie. Jesteśmy agresywni, zdolni do bezgranicznego okrucieństwa i absolutnej lojalności. Właśnie dlatego jesteśmy strażnikami zamożnych rodzin.

Służę córce senatora, Sydonii, którą traktuję jak siostrę. Zrobiłabym dla niej wszystko. Teraz, aby ją ochronić, muszę udawać, że nią jestem, zachowując w tajemnicy moje zdolności. Wśród bezwzględnych polityków walczących o władzę w imperium odkryłam w sobie cechę, której zawsze mi odmawiano – człowieczeństwo.

Mam na imię Nemezis i jestem diaboliką. Czy mogę zostać iskrą, która rozbłyśnie w mroku imperium?

 

źródło opisu: Moondrive, 2017

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 274
Ewa | 2017-03-07
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 07 marca 2017

Poniższa opinia ukazała się również na moim blogu Świat według Lilii: http://swiatwedluglilii.pl/ksiazka/prawdziwa-z-niej-diabolika-162017/

Uwierz, nie chciałabyś znaleźć się na liście jej wrogów.

Jednakże, gdyby objęła Cię swoją kuratelą, mogłabyś ze spokojem kroczyć przez życie, czując na karku oddech specyficznego anioła stróża.

Bez wyrzutów sumienia podcina gardła, wyrywa serca, zadaje śmiertelne ciosy.

Stanowi wcielenie najlepszej, osobistej broni, gotowej do największych poświęceń w imię Twojego dobra i bezpieczeństwa.

Ta istota, genetycznie zmodyfikowana, wyglądem przypomina człowieka. Aczkolwiek stworzono ją i wyszkolono, by ratowała z opresji swego właściciela.

To DIABOLIKA i właśnie zostałaś jej panią.

Jak zachowasz się w sytuacji, kiedy spróbuje przejąć Twoją tożsamość?S.J. Kincaid przenosi czytelnika do bliżej nieokreślonej przyszłości, umiejscawiając akcję powieści w kosmosie. Jeśli zatem jesteście zwolennikami międzygalaktycznych wojaży, spisków, wpływających na losy Wszechświata oraz romantycznych historii, Diabolika zaspokoi Wasze czytelnicze pragnienia.

Tytułowa postać reprezentuje gatunek, powołany do życia, by ochraniał wybranego przedstawiciela grandecji (zamożna, wpływowa klasa społeczna). Bezlitosna zabójczyni została zakupiona przez rodzinę senatora Impiriana i podarowana jedynej spadkobierczyni tytułu i majątku- Sydonii. Nim jednak obu przedstawicielkom płci pięknej udało się przekroczyć próg dorosłości, władca galaktyki Cesarz Randewald Domitrian, przygotowując się do prawdziwie krwawej rewolucji, zarządził likwidację wszystkich diabolików. Przeczuwając kłopoty, rodzice Sydonii postanowili uchronić Nemezis przed śmiercią. Ta zaś, miała odegrać kluczową rolę w pełnej zwrotów akcji historii.

Nemezis przyszło egzystować w epoce naukowej ignorancji, w czasach, w których dostęp do wiedzy był surowo zakazany, a wszelkie przejawy poszerzania horyzontów myślowych, ingerowania w technikę traktowane były jako przestępstwa. Senator Impirian sprzeciwiał się zarówno obowiązującej religii oraz skutecznym próbom hamowania postępu, czym naraził się aktualnemu włodarzowi. Gdy w ramach kary, tudzież surowej nauczki, cesarz nakazał by do Chryzantemum (kosmiczny dwór Dormitiana) przybyła Sydonia, potajemnie postanowiono, iż zastąpi ją oddana diabolika. Sprawę miał ułatwiać fakt, iż siedziba Impirianów ulokowana została w odległym miejscu galaktyki i nikt, prócz służby i familii nie widział na żywo dziewczyny. Ponadto bohaterowie korzystali z wynalazków, jakimi były medboty oraz urządzenia, dzięki którym można było dowolnie modyfikować wygląd, a także się odmładzać. Problemu nie stanowiła zatem aparycja Nemezis lecz jej zwierzęce, pozbawione wyższych uczuć, usposobienie. Zdradzę tylko, że diabolice udało się przejąć tożsamość swej właścicielki, lecz przybycie na cesarski dwór dało początek wciągającym wydarzeniom.

Jest to intrygująca opowieść o stworzeniu, które tylko pozornie zdolne było jedynie do miłowania ochranianej przez siebie jednostki. Diabolika okazała się wybrykiem natury, niezłomnym przedstawicielem gatunku morderców, pozbawionych wyrzutów sumienia, skłonnym do otwarcia serca oraz umysłu. Przyglądanie się jej metamorfozie, przypomina obserwację poczwarki, przeobrażającej się w motyla. Ta silna, odważna, lojalna dziewczyna została odpowiednio scharakteryzowana, nakreślona przez autorkę. Obok Nemezis nie można przejść obojętnie. Można ją podziwiać za hart ducha, za konsekwentne dążenie do realizacji założonych celów. Potrafi jednak wzbudzić również inne emocje. Fatum, ciążące nad bohaterką, wywołuje poczucie niesprawiedliwości. Bolesna przeszłość sprawia, iż czytelnik rozumie motywy, kierujące diaboliką i usprawiedliwia jej niezbyt szlachetne uczynki.

Lecz nie tylko jej S.J. Kincaid poświęciła wystarczająco dużo uwagi. Świat, nieuchronnie zmierzający ku zagładzie, stworzony z planet buntujących się przeciwko narzuconym normom i tym, których mieszkańcy wyznają naukową ignorancję, choć kryje liczne tajemnice, został przedstawiony w sposób, który pozwala czytelnikowi na zmaterializowanie wyobrażenia o nim. Znane są poglądy polityczne, obowiązująca religia, zachowane i wykorzystywane technologie, a także rozrywki oraz kultywowane obrzędy.

Powieść nabiera tempa wraz z przybyciem Nemezis do Chryzantemum. Gdy tylko właściciel książki zaznajamia się z sytuacją w danym wątku, następuje zwrot akcji, zaskoczenie, postaci wpadają w zasadzki, stają się ofiarami sprytnie uknutych intryg. Mimo licznych atrakcji, nie odczułam przesytu czy nachalnego zarzucania czytelnika niespodziankami, pełniącymi funkcję zapychaczy fabuły. Autorka zastosowała przemyślane chwyty, nie stroniła od brutalnych, aczkolwiek mających rację bytu rozwiązań.

Bohaterowie Diaboliki podzielili się na trzy obozy- tych, którzy sprzyjają zacofanym poglądom cesarza, przeciwników korony, oraz zastraszonych, chroniących własne życie niewolników. Gdzieś pomiędzy każdą z frakcji, znajdują się opisane stworzenia, dorastające w zagrodach, pozbawione korzeni, skazane na pełną wyrzeczeń egzystencję. Prócz tytułowej postaci w opowieści pojawiają się inni przedstawiciele niebezpiecznego gatunku, zamieszkujące cesarski dwór. Czy pomiędzy nimi a Nemezis nawiąże się nić porozumienia? Czy mogą liczyć na sojusz?

Warto również poruszyć kwestie, związane z rządzącą familią. Nikt tak dobrze jak cesarz i jego bliscy nie pojmuje, że władza wymaga ofiar, nawet wśród osób, w żyłach których płynie ta sama krew. Domitrianowie są zdolni do zdrady, nie cofną się przed niczym, byleby korona pozostała w ich rękach. Jak w tym gnieździe os odnajdzie się Nemezis? Czy będzie w stanie zaufać szalonemu następcy tronu- Tyrusowi?

Zazdrość, nienawiść, pożądanie, miłość, lojalność, znacząca pozycja- to wszystko będzie stanowić przedmiot międzygalaktycznych rozgrywek. Postaci wielokrotnie wstępować będą na wojenne ścieżki. Przywdzieją maski, odegrają teatrzyk na polityczno-religijnej scenie. Czytelnik zaś z zapartym tchem śledzić będzie ich poczynania, typując zwycięzców, wielkich przegranych, sympatyzując z łobuzami, życząc śmierci czarnym charakterom.

Nie wiem, co mnie bardziej wciągnęło- relacja pomiędzy szalonym następcą cesarza a diaboliką, rozgrywki pomiędzy rodziną Domitrianów, a może tło powieści, jakim jest świat, w którym należy walczyć w obronie słusznych przekonań. Jedno jest pewne, napisana z prawdziwym polotem historia wilka w owczej skórze okazała się kolejną, godną polecenia lekturą.

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Sponsor Tom 1

Ona i on, biedna dziewczyna i bogaty, doświadczony mężczyzna i życie, które ich zsyła ku sobie. Historia może wydawać się jak z bajki, ale to błędne p...

zgłoś błąd zgłoś błąd