Kod Leonarda Da Vinci (wydanie skrócone)

Tłumaczenie: Krzysztof Mazurek
Cykl: Robert Langdon (tom 2)
Wydawnictwo: Sonia Draga
2 634
The Da Vinci Code: Young Adult Adaptation
Mea-Libri

Inne wydania

JEŻELI UMRĘ. PRAWDA ODEJDZIE WRAZ ZE MNĄ NA ZAWSZE... MUSZĘ PRZEKAZAĆ TAJEMNICĘ. Podczas podróży służbowej po Francji profesor historii Robert Langdon odbiera nocą pilny telefon: kustosz Luwru zostaje brutalnie zamordowany w muzeum. Obok ciała policja odkrywa szereg trudnych do rozszyfrowania kodów i potrzebuje pomocy Langdona, aby je odczytać. Kiedy profesor i francuska kryptolog Sophie...

Kiedy profesor i francuska kryptolog Sophie Neveu próbują rozwikłać dziwne zagadki, wpadają na trop, który prowadzi do dzieła słynnego artysty i wynalazcy Leonarda da Vinci. Z czasem pojawia się coraz więcej wskazówek, Langdon i Neveu muszą rozszyfrować kod i szybko ułożyć elementy układanki, zanim tajemnica przepadnie na zawsze...

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga, 2016

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl

"Kod Leonarda da Vinci" to pierwsza książka Browna, którą przeczytałam i byłam nią oczarowana od pierwszych scen w Luwrze, kiedy na scenę brawurowo wkroczyła Sophie Neveu. Wiem, że to typowa literatura rozrywkowa, że nic znaczącego do mojego życia nie wniosła, ale i tak będzie zdobiła moją półkę ulubione. Już się przecież publicznie przyznałam, że łasa jestem na takie historie, chociaż fakty w nich aż piszczą od naciągania. Piiii, piiiii :D

Jak już zauważyłam - takie opowieści przypominają mi trochę przygody Pana Samochodzika, a tam jakoś nikt się nie czepiał, że główny bohater śmiga po lądzie i wodzie wynalazkiem domorosłego mechanika, którego rodzina uznawała za niekoniecznie zdrowego na umyśle ;) Pamiętam też jak dziś, że w LO wstyd się było przyznać, że się czytało "Kod", a że się podobało - to już w ogóle. Wszyscy byli tacy oczytani, oryginalni jak Tofik z kabaretu, dolary i kompakty. Nikt takiego literackiego chłamu nie tykał, nawet kijem przez szmatę. Tylko ja byłam taka...

Paco | 2015-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2015

Książka – film. Tylko w tej kolejności. Nigdy inaczej.
Z filmem jeszcze nie miałem przyjemności.
Esencja Ludluma, Eco, Cobena – tak reklamują Browna.
Sceptycyzm. To pierwsze odczucie, po zapoznaniu się z tym stwierdzeniem.
Po przeczytaniu książki sceptycyzm zamienił się w uznanie.
Uzananie za gładkie formułowanie myśli.
Uznanie za łatwość intrygowania czytelnika.
Uznanie za operowanie słowem i sposób przekazywania treści.
Właśnie treści...hmm.
Uznać je za mocno kontrowersyjne, to za mało.
Należy je raczej zakwalifikować do literatury science – fiction i praktycznie nie nastawiać się na spotkanie z historią a raczej na tete-a-tete z ET :).
Tak więc przymrużmy oko na treść, a przyjemność z napawania się słowem pisanym Browna, wzrośnie kilkukrotnie.
W trzech słowach ?
Gładko, prosto, przystępnie.
Dobitnie, obrazowo, plastycznie.
Klarownie, przejrzyście, komunikatywnie.
Chyba zrobiło się dziewięć ...
Tyle co twierdzeń satanizmu :)

Aneta Wiola | 2017-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2017

NA TROPIE PILNIE STRZEŻONEJ TAJEMNICY
Francuska policja odnajduje w Luwrze zwłoki znanego kustosza. Ułożone ciało na kształt obrazu włoskiego malarza, narysowany krwią pentagram, kod cyfrowy i tajemniczy dobór słów... - to nie zabójca, lecz sama ofiara miała coś ważnego do zakomunikowania. Na miejsce zbrodni zostaje wezwany specjalista od symboliki religijnej Robert Langdon. Wraz z pomocą kryptologa stanie przed obliczem najpilniej strzeżonej tajemnicy w historii ludzkości. Jednak są ludzie, którzy zrobią wszystko, aby sekret nie został ujawniony.

Bardzo długo wzbraniałam się przed lekturą tej książki. Zmieniłam jednak zdanie po wspaniałej ekranizacji "Aniołów i demonów".
"Kod Leonardo da Vinci" jest świetną czytelniczą przygodą. Fantazja Browna nie zna granic. Brown przytoczył kilka legend, poprzeinaczał znaczenie ważnych dokumentów, aby wprowadzić jedną, wielką absurdalną teorię spiskową. Nie będę rozpisywała się o kwestiach spornych; o tym więcej napisał po słowie polski...

kenaz | 2011-01-23

Wzorowe czytadło rozrywkowe. Wciąga totalnie. Idealne do pociągu, na jeden raz.
Śmieszne są recenzje zarzucające Brownowi naginanie faktów i to, że dużo nazmyślał. Oczywiście, że nazmyślał, tak jak tysiące przed nim.
Mam wrażenie, że spora większość głosów przeciw płynie od tych, którzy chcą być "oryginalni", "nie iść z tłumem", ci ludzie też lubią powtarzać jedno, bezsensowne zdanie: "nie lubię komerchy". Twierdzą też, że to co wypromowały media jest złe. Tak z założenia, w razie czego, żeby być "alternatywnym".
A ja tylko mam nadzieję na więcej tak wciągających, lekkich książek, które idealnie spełniają swoją rolę po prostu lekkiej rozrywki. I polecam mieć własne zdanie, nie sugerować się szumem medialnym ani sukcesem kasowym, bo czy to tak naprawdę jest ważne? Pozostaje pogratulować autorowi dużych zysków i nie pluć z zawiścią.

Aria | 2010-08-15
Na półkach: Przeczytane, Moje! :)
Przeczytana: czerwiec 2008

Dość długo się upierałam przed przeczytaniem tej książki. Jednak życie było bardziej uparte i, kiedy dostałam Kotka Da Vinci w prezencie, nie miałam wyjścia. Zaczęłam czytać. Po pierwszych dialogach, miałam ochotę skoczyć mostu.
Za przeproszeniem, jak Brown z TAKIMI dialogami napisał „bestseller”? Po przeczytaniu pierwszych dwóch wypowiedzi oczywiste było, jak potoczy się dialog i czym się zakończy.

Zamknęłam oczy na dialogi. Przeczytałam całość. Na koniec zachciało mi się śmiać. Kochanego dziadka ma Sophie. Zamiast naskrobać jej gdzieś: „Księżniczko, zadzwoń do babci” i numerek telefonu... On się rozebrał, obłaził cały Luwr, pomazał dzieła sztuki, ułożył się na wzór człowieka witruwiańskiego i zostawił wnuczce tysiąc zagadek i kodów do złamania. Słodko! Tak, tak, z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu, ot co!
Ale nie kpijmy. Brown chciał pisać kryminał, wyszedł pseudo kryminał. Trudno.
Czyta się lekko. A jeżeli coś czyta się łatwo i płynnie we współczesnych czasach, to...

„Czymże jest historia jak nie uzgodnioną bajką?”
Przypomnij sobie fizykę, Newtona i spadające na jego głowę jabłko, odkryj nową interpretacje obrazu da Vinciego, uzupełnij swoją wiedzę o liczbę Phi i tajemniczy ciąg Fibonacciego oraz pobaw się z nami w zagadki i anagramy.
„Jesteś ze mną, czy przeciwko mnie, Robercie?”
A jeśli to cię nie przekonuje, to śmiało mogę powabić cię panem Brownem i obietnicą pierwszorzędnej zabawy z książką „Kod Leonarda da Vinci” właśnie jego autorstwa.
Następnie mogę opowiedzieć Ci o Sophie i Robercie, którzy zostają wplątani w poszukiwanie Świętego Graala.
O Zakonie Syjonu i Opus Dei; o ich obrzędach, zwyczajach…
O francuskiej policji, i o tym, jak jedno zdanie „PS. Znajdź Roberta Langdona” napisane przy boku zmarłego, może obarczyć Cię winą za śmierć czwórki ludzi.
A na koniec o rycerzu! Prawdziwym rycerzu! O sir Teabingu i o tym, że każdy z nas ma ciemną stronę mocy.

Ileż ciekawych rzeczy można wynieść z tej lektury, ile zabawy może nam ona...

Lubię tę książkę. Szybka akcja, całkowicie mnie pochłonęła. Podobały mi się opisy różnych miejsc, takich jak np. Luwr.

Książka na pewno dobra, ale fenomenu nie pojmuję. "Kod" według mnie zyskał taką popularność po przez komercję, nakręcanie przez reklamę, przyczynił się też do tego Kościół.

Co to wszystkich tych treści religijnych, które są dość kontrowersyjne są dla mnie raczej stekiem bzdur w rzeczywistości, ale niewątpliwie dobry pomysł na książkę. Należy to traktować tylko jako fikcję literacką.

Bardzo jednak nie spodobało mi się to, co autor zrobił z jedną z bohaterek- Sophie Neveu- na początku wykazywała się bystrością umysłu i świetnie sobie radziła, kiedy nagle autor zrobił z niej słabą, bezbronną kobietę, która musi trzymać za rękę bohaterskiego Langdona, bo inaczej zginie w świecie.

Po za tym książka ciekawa :)

Aria | 2015-04-27
Przeczytana: 03 marca 2014

Długo zabierałam się za przeczytanie tego klasyku i nie żałuje czasu jakiego poświęciłam, gdyż warto było. Powieść Dana Browna czyta się naprawdę szybko, wciąga od pierwszych stron. Przeważnie nie czytam kryminałów, ale ta powieść mająca w sobie wątki religijno - historyczne jest warta przeczytania.

Książki Dana Browna budzą wiele kontrowersji w świecie literatury i nie tylko. Szum medialny wokół „Kodu Leonarda da Vinci” czy „Aniołów i Demonów” wydaje się nie mieć końca. Bestsellery mnożą się wciąż pod piórem autora, a zbulwersowani czytelnicy mimo swojej negatywnej opinii wciąż sięgają po kolejne jego książki. Paradoks, prawda? Sięgnijcie po którąkolwiek, a zrozumiecie to doskonale.

„Kod Leonarda da Vinci” to czwarta powieść Browna i z pewnością można powiedzieć, że najsłynniejsza. Dlaczego właśnie ona? Dotyka bowiem spraw tabu, związanych z kościołem katolickim. Dla większości jest on nieskazitelny i pozbawiony zła. W książce autor natomiast przedstawia jego ciemną stronę, zupełnie zapomnianą i mroczną.
Główny wątek opowiada o wykładowcy na Harwardzie, imieniem Robert Langdon, który zostaje posądzony o zabicie Jacquesa Sauniere’a, kustosza muzeum Luwru. Kto by się spodziewał, że ów wykładowca, specjalista od symboli zostanie wplątany w ogromną intrygę, sięgającą do...

Liliowa | 2010-11-11
Przeczytana: 26 maja 2009

Bardzo długo przymierzałam się do przeczytania tej bestsellerowej powieści, o której ostatnimi czasy słyszy się bardzo wiele. Dużo osób wielokrotnie mi ją polecało, ale jednocześnie były też takie, które twierdziły, że do takich kontrowersyjnych książek lepiej nie zaglądać, bo potrafią nieźle namieszać w głowie. Jednak ciekawość wzięła górę i postanowiłam w końcu przeczytać. Sądziłam, że Dan Brown rozczaruje mnie swoją powieścią, jednak okazało się, że moje uprzedzenia były zbędne.

Zapewne wiele osób czytających tę recenzję ma już na swoim koncie tę powieść, bo w gruncie rzeczy tak sławnej pozycji aż trudno nie znać. Autor napisał książkę, która, oprócz fabuły charakterystycznej dla typowego kryminału, zawiera w sobie wiele, rzekomo prawdziwych, informacji na temat chrześcijaństwa, Biblii i Kościoła. Osobie wierzącej, takiej jak mi, ciężko wierzyć w teorie, które w swoim dziele zamieścił Dan Brown. Mimo, że są one bardzo kontrowersyjne i wywołały burzę tuż po wydaniu "Kodu...", to...

Książki, których nie przeczytaliśmy

Wiemy, że w serwisie w większości znajdują się Czytelnicy przez duże „C”, którzy czytają kilkadziesiąt lub więcej tytułów rocznie, potrafią o literaturze rozmawiać godzinami i zawsze mają w torbie jakąś książkę lub czytnik, a na ich półce Przeczytane znajdują się najważniejsze pozycji z literatury światowej i polskiej. Ale czy zawsze jest to stan zgodny z prawdą?

„Kod Leonarda da Vinci“ w wersji dla młodzieży

Dan Brown - autor bestsellerowej serii o Robercie Langdonie - zdecydował się wydać swój największy przebój w wersji dla młodzieży. Chce w ten sposób zachęcić młodych czytelników do sięgnięcia po jego książkę - jak się okazuje młodzieżowy „Kod Leonarda da Vinci” ma po prostu być krótszy i zawierać mniej trudnych wyrazów.