Dwie świątynie

Wydawnictwo: Novae Res
Michelle

Ślepy los sprawia, że drogi dwóch nieznających się mężczyzn na moment się przecinają. I to dosłownie. Zwykłe zderzenie na chodniku staje się sygnałem nadchodzących zmian w życiu obu bohaterów. Czy sukces – zarówno w biznesie, jak i na scenie hip-hopowej – może przynieść ból i rozczarowanie? Gdzie przebiega wątła granica między samorealizacją a samounicestwieniem? Czy zawsze da się wyjść z...

Gdzie przebiega wątła granica między samorealizacją a samounicestwieniem?
Czy zawsze da się wyjść z najczarniejszej rzeczywistości i wziąć sprawy we własne ręce?

Dwie historie, dwa zupełnie odmienne życiorysy i sposoby patrzenia na świat. Jedno miasto – pełna kontrastów i sprzeczności współczesna Łódź.

Mateusz Bajas – ur. 18.06.1990 r. w Łodzi. Z wykształcenia turysta i rekreant. Zodiakalny bliźniak, czyli człowiek dwoisty. Miłośnik wszystkiego, co skrajne, wyraźne i charakterystyczne. Poszukiwacz paradoksów i nieścisłości, co potwierdzają jego zainteresowania. Sześciokrotny maratończyk, ze sporym zacięciem do jazdy na rowerze i pływania. Fan niełatwej literatury, do której uwielbia wypić ciekawe piwo. Włóczykij, z planem obejścia globu, choć póki co bez wielkich sukcesów na polu turystyki przez duże „Te”. Tata – domator, pragnący szczęścia kobiety i syna, i marzący o krainie wiecznie posprzątanego mieszkania. Równie mocno co spacery po klimatycznej Łodzi, uwielbia trzaskający w ognisku ogień, gdzieś w głuszy Beskidu Niskiego. A to wszystko spina niezmienna miłość do hip-hopowego werbla.

źródło opisu: http://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=dwie_swiatynie,druk

źródło okładki: http://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=dwie_swiatynie,druk

izabela81 | 2017-02-07
Na półkach: 2017 rok, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 02 lutego 2017

Długo nie mogłam zdecydować się czy sięgnąć po tę książkę. To kolejny już debiut, jaki ostatnimi czasy miałam okazję poznać. Cieszę się, że mogłam tę książkę przeczytać, była dla mnie sporym zaskoczeniem. Tym bardziej, gdy dowiedziałam się, że inspiracją do napisania niniejszej książki była dla Mateusza Bajasa krótka praca w recepcji hotelowej. Z jednej strony ulicy mamy luksusowy hotel, a po drugiej mieszkania bez toalet. Zderzenia tak odległych światów musiało dać upust w postaci tej książki. To daje tej powieści wiarygodności, łatwiej jest nam to wszystko, co opisuje autor sobie wyobrazić.

W "Dwóch świątyniach" mamy dwóch młodych, nieznających się mężczyzn. Ich drogi w pewnym momencie przecinają się. I to w dosłowny sposób - zderzają się przed wejściem do hotelu. To wydarzenie staje się przyczynkiem do zmian w życiu obu bohaterów. To co ich łączy, to jeden cel - sukces. Ale czy obaj go odniosą? A co w przypadku ewentualnej porażki?

Poznajemy Marcina - wykształconego,...

Barbara J-C | 2016-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2016

Oto historie inspirowane prawdziwymi wydarzeniami. Krótka praca autora w recepcji hotelowej, natchnęła go do napisania książki o dwóch różnych światach. Klimat enklawy bogactwa i luksusu usytuowany na wprost biednych i zaniedbanych łódzkich famuł, to gorzka pigułka super światem, w którym rządzi kasa. Z jednej strony błyszcząca Manufaktura, luksusowy hotel, a po drugiej stronie ulicy mieszkania bez toalet. Doszła jeszcze fascynacja hip-hopem i życiorysami raperów. Taka mieszanka była wybuchowa - uczucia kumulowały się, nabierały mocy, żeby w końcu znaleźć odzwierciedlenie na papierze pod tytułem "Dwie świątynie"...

… to historia dwóch młodych mężczyzn.
Marcin to młody, szalenie ambity przedsiębiorca. Skupiony na swojej karierze, doskonale wykształcony i przygotowany na osiągnięcie swoich zawodowych celów. Z tak zwanego "dobrego domu", co oznacza, że rodzice stworzyli mu warunki do edukacji i rozwoju, jednocześnie wspierając...

Kaga | 2017-02-23
Przeczytana: 21 lutego 2017

//Opinia do przeczytania również na: http://kaginbooks.blogspot.com/2017/02/64-dwie-swiatynie-mateusz-bajas.html#

Jest ich dwóch.

On Pierwszy - biznesmen, bogacz, człowiek sukcesu, dla którego pieniądze nie grają roli a luksusowe hotele są codziennością. On Drugi - dzieciak ze slumsów, dla którego hip-hop jest całym światem, a dwadzieścia złotych musi oglądać ze wszystkich stron, nim je wyda. A na ich drodze - wypadek, zderzenie, spotkanie. Zwał jak zwał. Dość, że w pewien dziwny sposób los przecina obu drogi...
Marcin to mężczyzna urodzony, wydawać się mogło, pod szczęśliwą gwiazdą. Jest młody, świetnie wykształcony. Ma ambicje stać się potężnym przedsiębiorcą i wydaje się, że absolutnie nic nie stoi na drodze do jego sukcesu. To ceniony prawnik z "dobrego domu", gdzie rodzice nie tylko wspierali go w każdym jego wyborze, ale i dawali możliwość edukacji i wyboru kariery. Tam pieniądze, wydawać się może, kompletnie nie grają żadnej roli. Podejmuje więc wyzwanie, postanawia...

wasilka | 2017-04-22
Przeczytana: 21 kwietnia 2017

Niezbyt często mam okazję czytać książki obyczajowe, ale lubię w nich to, że nierzadko ukazują te fragmenty życia codziennego, z którymi zazwyczaj nie mam do czynienia. Tak właśnie jest w przypadku książki polskiego autora, którą polecono mi przeczytać jako przykład dobrego debiutu. Chodzi o powieść "Dwie świątynie", którą napisał Mateusz Bajas - autor młodego pokolenia, bloger, pisarz, podróżnik-krajoznawca.

"Dwie świątynie" to oryginalna opowieść zbudowana na zasadzie kontrastu, stawiająca naprzeciw siebie dwóch, jakże różnych bohaterów. Przypadek sprawił, że ich drogi na chwilę zostały przecięte, by za chwilę zmierzyć ich ze zmianami mającymi wpływ na ich dalszą egzystencję. Pewnego marcowego wieczoru dwóch młodych mężczyzn spotkało się na łódzkim chodniku w pobliżu luksusowego hotelu. Właściwie zderzyli się, co zapoczątkowało opowieść o życiu ludzi z dwóch różnych światów. Marcin i Piotr. Bogaty, bezkompromisowy biznesmen i źle sytuowany pasjonat hip-hopu, chwilowo bez żadnych...

Claudia | 2016-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2016

Dwóch nieznających się mężczyzn. Co ich połączy ? Los sprawia, iż ich drogi się przetną. I to dosłownie się przetną. Zwykłe zderzenie na chodniku sprawia, iż nadchodzą zmiany dla obu bohaterów. Ale czy na pewno będą one dobrymi zmianami ? Czy sukces w biznesie, jak i na scenie Hip-Hopowej może przynieść ból, rozczarowanie ? Jak zmieni się życie głównych bohaterów ? Czy można wyjść z najczarniejszych rzeczywistości ? Czy uda się bohaterom wziąć życie w swoje ręce ?

Ja wam niestety tego nie zdradzę, by się dowiedzieć więcej o głównych bohaterach zapraszam do sięgnięcia dwóch świątyń.

Dwie świątynie , to dwie różne historie, dwa odmienne życiorysy, a także patrzenie na świat. Jedno miasto współczesna Łódź.

Dwie Świątynie to książka z dwoma niezwykłymi historiami. Długo nie mogłam się zebrać by przeczytać tę książkę, nawet nie wiem dlaczego. Bardzo w miły sposób ta książka mnie zaskoczyła. Nie tylko wchłonęłam ją jednego dnia, ale chce ją jeszcze czytać, mimo że się...

Mamut | 2016-12-03

Książka, która porusza, nie zostawia obojętnym, zmusza do zastanowienia. Pokazuje, jak łatwo można zagubic siebie w czasach, w których pieniądz, kariera, rzeczy materialne zdają się pochłaniac nas całkowicie, zamykając na wartości niezmienne i ponadczasowe. Lektura ta to taki szturchaniec:"Hej, ocknij się. Można życ inaczej, a wybór jest zawsze w twoich rękach". Książkę przeczytałam z dużym zainteresowaniem, a losy głównych bohaterów budziły we mnie różne, czasem skrajne emocje.
Polecam debiut młodego pisarza i życzę mu wielu sukcesów na tym polu jego działalności.

Kazia | 2016-12-02

Szczera, wciągająca opowieść, która poza ciekawymi zwrotami akcji posiada jeszcze to coś. Daje do myślenia. Długo na nią czekałam, ale warto było. Zdecydowanie się nie zawiodłam.

Autora znam z działalności na blogu i nie tylko. Polecam "Śmierć pije wódkę", "Wsiąkam" i początkowy tekst - "Egocentryk". Bardzo lubię ten styl pisania i nie mogę doczekać się kolejnej książki.

Jak na debiut - REWELACJA! Polecam ją także fanom Łodzi. Razem z bohaterami książki można zwiedzić trochę to niedoceniane miasto.

Ewa | 2016-12-26
Przeczytana: 20 grudnia 2016

Dwie świątynie ...dwa światy.
Diametralnie różne charaktery głównych bohaterów sprawiają ,że książka już od pierwszych chwil zaciekawia.
Przypadkowe spotkanie i nieprzewidywalne koleje losu.
Intrygi,pasje,uczucia,które opisuje autor pozwalają by czytający wyciągnął wnioski i zastanowił się nad własnym życiem.
Czym naprawdę powinniśmy kierować się podejmując ważne dla nas decyzje.
Polecam gorąco.Książka dla każdego.
Poruszy,zaskoczy,rozbawi i nauczy...
Czekam z niecierpliwością na kolejną równie intrygującą opowieść.

Jadźka | 2016-12-08
Przeczytana: 2016 rok

Coś nietuzinkowego, ciekawego, dającego do myślenia, a jednocześnie lekkiego w czytaniu. Lubię książki od której nie można się oderwać,a ta taka jest. Po prostu chcesz wiedzieć co będzie dalej, a przy tym możesz przenieść się w magiczne miejsca Łodzi. Polecam też twórczość autora na blogu, jest niezwykle różnorodna i zachwycająca. Czekam na więcej twórczości młodego autora. Drzemie w nim duży potencjał.

Draja | 2016-12-03

Super. Mądra , ciekawa książka o ludziach młodych / i nie tylko / , napisana przez młodego człowieka , czyli "na gorąco" , prosto "aż do bólu" .P. Mateuszu : Tak trzymać !!!