Templariusz. Strażnik Graala

Okładka książki Templariusz. Strażnik Graala Michael P. Spradlin
Okładka książki Templariusz. Strażnik Graala
Michael P. Spradlin Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski Cykl: Najmłodszy templariusz (tom 1) fantasy, science fiction
Najmłodszy templariusz (tom 1)
Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski
2008-01-01
2008-01-01

Czytanie idzie mi z reguły dużo sprawniej niż pisanie. Skończywszy jedną książkę przeskakuję do następnej obiecując sobie, że parę słów o przeczytanej pozycji napiszę później. A później zazwyczaj dzieje się tak, że wsiąkam w kolejną historię a poprzednie emocje powoli zamazują się i tracą na intensywności na rzecz aktualnie czytanej powieści. W ramach ćwiczenia woli i samozaparcia postanowiłam napisać notkę o naprawdę fajnej książce dla nastoletniego czytelnika, jaką jest "Temlpariusz. Strażnik Graala". Zapraszam do lektury :)

Mógł być całunem, talerzem lub innym naczyniem, lecz najpopularniejsza wersja mówi, że to kielich, z którego Chrystus pił wino podczas ostatniej wieczerzy. Do tego kielicha Józef z Arymatei zebrał krew umierającego Jezusa i tak skutecznie go ukrył, że dotąd nie wiadomo, czy kiedykolwiek komukolwiek udało się go odnaleźć. Istnieje teoria, że był niegdyś w posiadaniu Zakonu Templariuszy. Po tym opisie łatwo domyśleć się, że mowa o Świętym Graalu – najcenniejszej relikwii chrześcijańskiego świata. Relikwii niezwykle pożądanej, gdyż według licznych legend, którymi przez wieki obrósł ów drogocenny przedmiot, ten kto go posiądzie stanie się niezwyciężony.

Choć nie ma namacalnego dowodu, że Graal istniał jego legenda od wieków pobudza wyobraźnię ludzi. O Świętym Graalu napisano już tony książek, a wszystkie są chętnie i z zapałem czytane. Zagadka tego tajemniczego przedmiotu skusiła również Michaela P. Spradlina do stworzenia historii, w której relikwia zajmuje bardzo ważne miejsce i jest przyczyną wielu przygód głównego bohatera. Spradlin to autor licznych książek dla dzieci i młodzieży i kilku pozycji dla starszego czytelnika. Jego trylogia „Templariusz” przeznaczona jest również dla młodzieży, ale zapewniam, że skończywszy wiek młodzieńczy również można znaleźć przyjemność zagłębiając się w Ciemne Wieki widziane oczami tego amerykańskiego pisarza. Jest rok 1191. Tłem całej historii jest wyprawa krzyżowa króla Ryszarda Lwie Serce przeciwko Saracenom, mająca na celu odbicie Akki. W krucjatach brali udział nie tylko rycerze, ale i mieszczanie, drobni kupcy czy nawet chłopi. Na wojnę pchała ich wizja łupów, możliwość zdobycia własnej ziemi a ponadto obietnica zbawienia. Do ochrony pielgrzymów podążających do Ziemi Świętej został powołany Zakon Templariuszy.

Akcja „Templariusza” zaczyna się w Anglii a dokładnie w Opactwie św. Albana, gdzie wychowuje się szesnastoletni chłopiec – Tristan. Główny bohater nie zna swoich rodziców, ani swojego pochodzenia, gdyż jako niemowlę został porzucony na progu klasztoru. Za dobroć, serdeczność i opiekę mnichów, którzy go przygarnęli Tristan odwdzięcza się ciężką pracą i modlitwą. Tak jest do dnia, w którym opactwo odwiedzają Templariusze szukając odpoczynku w drodze do Ziemi Świętej. Spotkanie Tristana z sir Thomasem owocuje wielką zmianą w życiu chłopca. Zostaje giermkiem szlachetnego i podziwianego przez siebie rycerza zakonu Templariuszy i wyrusza wraz z nimi po wielką przygodę i chwałę. Nie wszystkim jednak podoba się faworyzowanie chłopca przez wysoko postawionego w hierarchii zakonu rycerza. Szczególnie przeszkadza to pewnemu wpływowemu komandorowi, który nie darzy sympatią ani Tristana ani sir Thomasa. Postara się on uprzykrzyć życie młodemu chłopcu a przez to dokuczyć jego panu, ale jego głównym celem będzie zdobycie najcenniejszej relikwii, która jak podejrzewa może być powierzona opiece zaufanego giermka sir Thomasa. „Strażnik Graala” to pierwsza część trylogii, więc zakończenie niczego nam nie wyjaśni. Trzeba będzie przeżyć jeszcze wiele przygód z młodym Tristanem i jego towarzyszami podróży, aby przekonać się, czy uda mu się dotrzymać obietnicy danej swemu panu.

Autor nie trzyma się ściśle faktów historycznych, co z pewnością dostrzeże wprawne oko miłośnika tejże części historii, ale też nie jest to książka dokumentalna a przygodowa. „Templariusz” przeznaczony jest dla miłośników średniowiecza, rycerstwa i przygód.
Książkę czyta się szybko dzięki wprawnemu i przyjemnemu stylowi pisarza oraz krótkim rozdziałom, z których każdy wypełniony został prężną akcją. Początek każdego rozdziału ozdabia piękny i stylowy inicjał. Przyciągająca wzrok okładka ze swoimi zdobieniami również nie pozostawia wątpliwości jakich czasów dotyczy treść książki.
„Templariusz” to historia o potędze symboli i o ich wpływie na ludzkie życie. Dają nam nadzieję czy pchają do niecnych czynów aby za wszelką cenę zdobyć to, co da nam przewagę nad innymi?

Dobra książka młodzieżowa, szybko się czyta, choć początek nudnawy. Bardzo dużo nawiązań jest do Robin Hooda - hm... pomysł mało ambitny. Zaintrygowały mnie przygody Tristana (poniekąd smutne),więc sięgnę po drugą część.

Świetna książka!! Gorąco polecam

Świetna książka!! Gorąco polecam

Pewna wariacja "Robin Hooda" dla młodzieży

Pewna wariacja "Robin Hooda" dla młodzieży

Bardzo ciekawa. Polecam fanom książek historycznych i o średniowieczu.

Bardzo ciekawa. Polecam fanom książek historycznych i o średniowieczu.

Wszystko było by świetnie gdyby nie ta pierwszoosobowa narracja... Nie wiem czemu, ale przez to strasznie się przy książce męczyłem.

Historia dość ciekawa, myślę że warto przeczytać.

Historia dość ciekawa, myślę że warto przeczytać.

ŚWIETNA !!!

ŚWIETNA !!!

Niezwykła opowieść. Filmowa fabuła zręcznie spisana na kartach trzech kolejnych tomów. Mieszanka urzekającej fantasy z kryminałem wojennym osnutym w mrokach średniowiecza.

Pochodzący z USA autor jest twórcą książek dla dzieci oraz młodzieży. Jak sam przyznaje od najmłodszych lat nie rozstawał się z książkami. Żyjąc w wyimaginowanym świecie widział siebie na pierwszej linii bitew oraz, jako bohatera wojen. Zawodowo trudnił się przemytem petard przez granicę. Obecnie wolne chwile spędza z rodziną oddając się pasji tworzenia kolejnych powieści. Mieszka wraz z żoną i dziećmi w Michigan, pracując nad kolejnymi pasjonującymi powieściami.
Templariusz wciąga. Podobnie, jak chodzenie po bagnach. Dlatego do przeczytania trzech kolejnych tomów: „Strażnik Graala”, „Ścieżki przeznaczenia” oraz „Czas odrodzenia” przeznacz raczej dużą ilość wolnego czasu.
Oto Dover. Jest koniec XII wieku. Czasy pełne okrucieństwa, strachu i moralnego dualizmu. Ponure średniowiecze, gdzie wymagano całkowitego wyrzeczenia się wszelkich doczesnych uciech a zarazem tworzono jakieś dance macabre w pogoni za bogactwem i zaszczytami. Ciemne Wieki z nazwy. Epoka żywa i pełna zadziwiających namiętności.
Książka opisuje pełne przygód życie młodego giermka zakonu templariuszy o imieniu Tristan. Jako niemowlę podrzucono go do zakonu z listem, w którym proszono o opiekę nad nim. Historia miesza się z literacką fikcją, co nadaje dodatkowego dramatyzmu akcji. Poznajemy między innymi Ryszarda Lwie Serce, który spotyka się z bohaterem powieści na początku 1191 roku.
Tymczasem daleko na Wschodzie miasto Akka po długim oblężeniu poddaje się niewiernym. Całe zastępy rycerzy śpieszą, by bronić miejsc uznanych za święte. Jak się okaże Tristan niedługo znajdzie się w samym środku tych wydarzeń.
W tym czasie nasz bohater, od niedawna giermek rycerza sir Thomasa Leux, którego pochodzenie owiane jest tajemnicą, a rozwiązanie go okaże się zdumiewające, łączy swoje życie z zakonem Templariuszy i właściwie wbrew swej woli wplątuje się w coraz to barwniejsze przygody. Tristan nie może zrozumieć, dlaczego inny rycerz sir Hugh Monfort stara się ze wszystkich sił uniemożliwić mu wyprawę. Ich losy będą się jeszcze nie raz krzyżować, bo wydaje się, że rycerz odkrył coś niepokojącego w pochodzeniu giermka.
Łopocą białe tuniki, z czerwonym krzyżem na piersi, toczą bitwy, dzieją cuda, snują się barwne opowieści i dziwnie splatają losy Tristana. Oto w ostatnich godzinach przed upadkiem twierdzy sir Thomas Leux powierza Tristanowi misję dotarcia do Anglii z niezwykłym przedmiotem, którym jest największa chrześcijańska relikwia – Święty Graal.
W czasie wędrówki wspierać go będą, śmiertelnie niebezpieczny asasyński wojownik, który okaże się dziewczyną oraz znużony wojną perfekcyjny królewski łucznik, powracający do rodzinnego Sherwood. Nie będzie im łatwo, bo na ich tropie są zarówno Saraceni, różnego rodzaju rabusie, sprzedajni rycerze i szpiedzy. W dodatku po epizodzie, gdy trafią do Francji poznają katarską księżniczkę, wyklętą przez biskupa, który wraz z zaprzysięgłym wrogiem Tristana sir Hughiem, będzie starać się pozbawić całą trójkę życia a księżniczkę wydać za mąż za swojego wasala.
Czy dzielnego giermka uratuje matka Ryszarda Lwie Serce, czy może również będzie starać się pozbawić go życia? Czy skrywana tajemnica o drogocennej relikwii ujrzy światło dzienne i czy uda się ją dostarczyć w bezpieczne miejsce? Według legendy, ten, kto posiada Świętego Graala ma być niezwyciężonym.
Czas rozpocząć przygody z Tristanem, jego dzielnymi towarzyszami, Świętym Graalem i magią, która towarzyszy tej doskonale napisanej trylogii. W zupełności zapełniająca kilka długich wieczorów, wspaniała powieść. Lektura obowiązkowa dla miłośników powieści przygodowej.

Do przeczytania zachęca blog: https://bachorski.wordpress.com/

Nie mogę doczekać się kolejnej części :)

Nie mogę doczekać się kolejnej części :)

Templariusz to genialna ksiazka ktora goraca polecam milosnikom sredniowiecza.
Opowiada o chlopcu ktory zostal podrzucony pod klasztor gdy byl niemowlakiem.
Z wiekiem, gdy skonczyl 16lat pewnego razu w klasztorze pojawil sie oddzial Templariuszy ktory zafascynowal chlopca.
po dziwnych wypadkach w nocy jeden z templariuszy, sir Thomas proponuje mu sluzbe u siebie.
Chlopiec zgadza sie i wyrusza ze swoim nowych panem do Dover gdzie uczy sie fechtunku.
Kiedy Templariusze przegrywaja bitwe niedaleko Ziemi Swietej, Tristian (tak ma na imie chlopiec) otrzymuje misje: "Ma dostarczyc swietego Graala ksiedzu w Szkocji".
Tristian wyrusza w niebezpieczna misje podczas ktorej zdobywa kilku przyjaciol oraz jest goniony przez szalenca z zakonu: sir Huberta, ktory zrobi wszystko aby zdobyc Kielich.

Templariusz to genialna ksiazka ktora goraca polecam milosnikom sredniowiecza.
Opowiada o chlopcu ktory zostal podrzucony pod klasztor gdy byl niemowlakiem.
Chlopiec...

Dodaj cytat z książki Templariusz. Strażnik Graala