9 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Feminizm, społeczeństwo
Horus

Autorzy publikacji skłonili się do refleksji nad złożonością problematyki feminizmu i ożywionym dyskursem w przestrzeni publicznej dotyczącym jego niektórych aspektów. Powziętym przez nich zamierzeniem stała się próba systematyzacji i oceny współczesnej kondycji feminizmu w Polsce, w Europie i na świecie, jak również wskazanie współczesnych wyzwań, zagrożeń i perspektyw ruchu. Realizacji tego celu służyć ma analiza kwestii terminologicznych feminizmu, jego uwarunkowań i właściwości, głoszonych idei i wartości, a także wymiarów: instytucjonalnego, literackiego oraz medialnego.

źródło opisu: http://www.wydawnictwo.umcs.eu/produkt/4422/feminizm

źródło okładki: http://www.wydawnictwo.umcs.eu/produkt/4422/feminizm

Horus | 2017-01-03
Przeczytana: 24 grudnia 2016

Książka jest pracą zbiorową wydaną pod redakcją Marii Marczewskiej Rytko, Marcina Pomarańskiego i Doroty Maj.
Dzieło to ma charakter analizy dzisiejszej kobiety w życiu społecznym i politycznym w oparciu o historię ruchu feministycznego.

Pierwsze rozdziały wprowadzają czytelnika w idę feminizmu i jaki ma on charakter w polityce, geopolityce i biopolityce. Następnie autorzy pokusili się o wybrane przykłady feminizmu na świecie m.in. przedstawili unijne projekty zapobiegające powtarzalności stereotypowych ról kobiecych w społeczeństwie.
Jest także przedstawiona sytuacja kobiet w Bułgarii i na Ukrainie, a także nie polityczne ruchy takie jak pussy Riot czy femen.

Bardzo ciekawym rozdziałem okazał się rozdział o walce między amerykankami a konserwatywnoą prawicą (batalia przeciwko Equal Rights Amendament).W dalszej części książki spotykamy się z ujęciem feminizmu w Polsce o tle historyczno – politycznym w kontraście z polityką dziś. W końcowych rozdziałach spotykamy się z wymiarem...

Kacper Mazur | 2018-04-07
Martyna | 2017-07-19